Antalya usulü “Palamut Salatası”

Balık av yasağının kalkmasıyla birlikte balıkçı tezgahları da şenlendi. 640 kilometre sahil şeridi bulunan Antalya’nın mutfağında deniz ürünleri kuşkusuz önemli yer tutuyor.

Palamut, şu dönemde Antalya’da keyifçi tabir edilen balık meraklılarının gerek kıyıdan gerekse tekneden sırti çekerek bolca yakaladıkları balıklar arasında. Akdeniz palamutu, Marmara’da yakalananlar kadar yağlı olmadığı için fazla tercih edilmese de tarifini vereceğimiz “palamut salatası” gerçekten çok özel bir lezzet.

Dört kişilik palamut salatası için öncelikle malzemeler; bir adet iri boy Palamut, 2 adet kuru soğan, maydanoz, dere otu ve taze nane, limon, 1 çay bardağı zeytinyağı, kırmızı toz biber, tuz.

Bütün palamutu içini temizledikten sonra, folyo kağıdına sarın ve önceden 180 derece ısıttığımız fırına verin. Yaklaşık 1 saat pişirdikten sonra fırından çıkarıp soğumaya bırakınız.

Pişmiş palamutun kılçıklarını, siyah etlerini ve derilerini tamamen temizledikten sonra beyaz etlerini küçük parçalar halinde bir kaba koyunuz.

Dileğe göre ister küp ister ince dilim doğradığınız soğanlar ile yine doğranmış maydanoz, dere otu ve naneleri bir kaba koyup, kırmızı biber ve tuz ile harmanlayınız. Ayıkladığınız balıkları, yeşilliklerin üzerine yerleştirdikten sonra, son olarak, zeytinyağı ve limonu bir kapta karıştırıp salatanın üzerine gezdiriniz. İsteğe göre fesleğen ve dövülmüş ceviz ve nar ekşisi de kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir