Antalya ve Kitaplar

Nilüfer Gülerman yazdı

Güzel Antalya, doğa tarih ve deniz üçgeninin dantel gibi işlenmiş değerleri ile kuşkusuz dünyanın en güzel şehrisin. Ancak Antalya’ya yerleştiğim 2006 yılından beri önemli bir kültür eksiği dikkatimi çekiyor.

Antalya’da ne kadar az kitapçı dükkânı var farkında mısınız? Dedim ki ben kaçırıyorum kesin. Sordum soruşturdum, araştırdım, karşıma neredeyse bir elin 5 parmağı kadar kitap kafe ve kitapçı dükkânı çıktı. Hatta Konyaaltı tarafında çok büyük hevesle gittiğim bir kitap kafe kitapların dekoratif olarak kullanıldığını söyleyince oradan kaçarak uzaklaşmak istedim.

Şimdi haklı olarak belki de çeşitli düşünceler geçiyor. Yani ne gerek var artık her şey gibi kitabı da internetten alıyoruz hem de daha ucuza geliyor haklısınız da. Ve hatta çok düşük ücretlerle sesli olarak kitapları da dinleyebiliyoruz, evet hızlı yaşıyoruz hız çağındayız. 24 saati 16 saat gibi hissediyor muşuz galiba. Bu sürede hangi bir işi yetiştirelim bir de kitabevi gezelim değil mi? Almak istediğimiz bir kitap olunca şöyle bir hesapladım internetten bulma fiyat karşılaştırma siparişi verme derken 3 dakikada hedefe ulaşıyoruz. Kargo için de 2 gün versek, 2 gün sonra kitap evimize hazır geliyor. 3 tıkla isteğimize ulaşıyoruz.

Belki de yaşı biraz ileri olanlar beni daha iyi anlayabilirler. Bir kitapçı canlandırın gözünüzde, kapıdan adımınızı atarsınız bir kitap kokusu karşılar sizi. Bir köşede 2-3 oturma yeri vardır. Almak istediğiniz kitabı alıp incelerken, hızlı tüketici modundan çıkarsınız. Elinizdeki kitabı büyük bir özenle incelerken, diğer bir tarafta çocuklar için ayrılmış bölümde onlar da kitaplar arasında huzurlu ve sakin bir vakit geçirme imkanını yakalarlar. Böyledir eskinin kitapçıları…

Geçenlerde katıldığım bir eğitimde bize rehberlik yapacak kitabın pdf formatı hızlıca grubun iletişim platformunda paylaşıldı. Başladık okumaya… Bilgisayarda altını üstünü renkli çize çize notlar ekleyerek okudum ama olmadı işte. Kitabın dördüncü bölümüne gelmiştim ki, olmuyor böyle dedim bir eksiklik var diyerek, Antalya’da bildiğim kitapçılardan birinin yolunu tuttum. Kitabı elime aldığımda hah dedim şimdi oldu. Sayfaları çevirirken bir yandan da içime mis gibi yeni kitap kokusunu çekiyorum şimdi. Teknoloji çağında eski alışkanlıklara tutunmak böyle bir şey galiba. Bilmem, siz ne dersiniz?

 

Nilüfer Gülerman (Lotusyoga108) kimdir?

Mekteb-i Mulkiyeyi bitirmek yetmedi,

Kalite, İş güvenliği, Çevre Yönetim Sistemleri kurmak, denetlemek yetmedi,

Müzik ve bale okulu kurmak, işletmek yetmedi,

Yogayı yolum, sevgimi hazinem, evreni güç kaynağım yaptım,

Çocuk Yogası ve Yetişkin Yoga Eğitmeni,

Yolda Öğrenci oldum ve yazdım yazdım yazıyorum.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir