Antalya Yeni Yılı Binbir Eğlenceyle Karşıladı

Seher Özen Karadeniz

Her yılın son ayı geldiğinde kentin yeni yılı nasıl karşılayacağı konuşulur, çoklukla da yerel yönetimler tarafından organize edilen etkinlikler sönük bulunurdu.

Fotoğraf: Belgin Karaçizmeli

Bu yıl ise kamu ve yerel kültür kurumları ile yerel yönetimlerin düzenlediği etkinlikler çoğu kentli tarafından keyifli ve eğlenceli bulundu.

Başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Konyaaltı ve Muratpaşa Belediyesi düzenledikleri Yılbaşı Festivali ile hem vatandaşları hem de el emeği göz nuru üretimlerini festival alanında kurulan tezgahlarda satışa çıkaranları memnun etti. Kepez Belediyesi de özellikle çocukların aileleri ile katılacağı yeni yıl etkinliği düzenledi.

Fotoğraf: Belgin Karaçizmeli

Konyaaltı Yılbaşı Festival alanını dün gezdim. Havanın yağışlı olmasına rağmen oldukça kalabalık bir ziyaretçi vardı. Festival alanında kurulan stantların ilk üç gün büyük ilgi gördüğünü belirten katılımcılar, alanda kurulan sahnede gerçekleştirilen eğlenceli şovların da festivale canlılık kattığını ifade ettiler. Festival alanını ziyaret edenler karın pek de düşmediği kent merkezinde yapay da olsa kar yağışına tanıklık ettiler.  Antalya Büyükşehir Belediyesinin kent merkezindeki festivaline de ilgi yoğundu. Ayrıca kentin belli noktalarındaki ışıklandırma ve yeni yıl süslemeleri de geçen yıllara oranla daha gösterişliydi.

Fotoğraf: Belgin Karaçizmeli

Şef Tolga Taviş Yönetimindeki ANTDOB’dan Unutulmaz Yeni Yıl Konseri

Kentin yeni yılı karşılarken artık gelenekselleşen diğer etkinlikleri ise ANTDOB ve Antalya Devlet Senfoni’nin düzenlediği konserlerdi. Çok istememe rağmen Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın ENBE Orkestrası’yla hazırladığı konserine bilet bulamasam da ANTDOB’un müthiş konserini takip etme şansım oldu.

Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde, orkestrayı son 4 yılın yeni yıl konserlerinde olduğu gibi yine Şef Tolga Taviş yönetti. Sahneye büyük bir enerjiyle çıkan Taviş, “Bu yılla birlikte beşinci kez ANTDOB Yeni Yıl Konserini yönetecek olmaktan mutluyum. Her büyük kentteki konser salonlarının yaptığı gibi biz de bütün bir yıl bu salonda buluştuğumuz  ve artık bir aile olduğumuz siz değerli dinleyicilerimizle yeni yılı karşılayacak olmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Bugünden aklınızda farklı anılar kalsın, doyasıya eğlenin diye hiçbir masraftan kaçınmadık. Umarım bu akşam farklı bir tecrübe yaşayacaksınız” dedi.

Fotoğraf: Barış Geçilioglu

Konser programı kulaklarımızı muhteşem bir müzik ziyafeti sunarken, DOB korosunun kadın solistlerinin rengarenk kostümleri de göz zevkimizi doyurdu. Işık ve görsel efektlerle de renklendirilen sahnede opera sanatçıları dünyaca ünlü besteciler Glınka, Offenbach, Strauss, Branhms, Kherennıkov, Bernnstein, Anderson, Verdi’nin eserlerini orkestra eşliğinde seslendirdi. L. Anderson’un canlandırmalı ‘Daktilo Konçertosu’, T. Kherennıkov’un ‘Sarhoşların Şarkısı’ adlı eserleri de izleyenleri eğlendirdi, yer yer güldürdü.

Fotoğraf: Barış Geçilioglu

Doğrusu klasik müziğin ağır diye bilinen havası bu konserde yoktu. Orkestra Şefi Tolga Taviş’in yeni yıla özel oluşturduğu program ve kendisinin zaman zaman bir tiyatrocu edasıyla sahnede sergiledikleri çoğumuzun klasik müzik konserlerine ilişkin algısını yerle bir etti. Konserin başından sonuna enerjisi hiç azalmayan Şef Taviş’i şimdiden alıştığımız Türk şeflerinden başka bir yere koydum. Batı’da örnekleri olduğunu biliyordum ülkemizde ve kentimizde Tolga Taviş sayesinde ilk kez böylesine eğlenceli ve keyifli bir orkestra yönetimine şahit oldum.

Fotoğraf: Barış Geçilioglu

Soprano Aslı Ayan, Sevinç Bilgin, Semiha Derya Boran, Serap Demirhan Işık, Sema Çavuşoğlu Suna ve Işılay Meriç Karataş, mezzo-soprano Tuğçe Oğuzülgen, Medine Tuganova ve Bilge Yılmaz, tenor Koray Damcıoğlu, Atay Ergezen ve Göksay Yaran, bariton Onur Alpaslan ve Toygarhan Atuner ile bas Engin Suna’nın solist olarak sahne aldığı konserde Antalya DOB bale sanatçıları, koreografileri Armağan Davran, Kürşat Kılıç ve Özlem Tekinay tarafından yapılan etkileyici danslarıyla solistlere eşlik ettiler. Sevilen opera ve operetlerden ünlü aryaların seslendirildiği konser biz sanatseverlere TAviş’in de konserin başında belirttiği gibi farklı ve unutulmaz bir gece yaşattı.  Konser sonunda orkestra ve sanatçılar, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Fotoğraf: Barış Geçilioglu

Vali Karaloğlu’ndan Yeni Yıl Ziyareti

Yeni yıla gireceğimiz bugün ise eğlence mekanlarının yanı sıra kimi kamu kurum ve kuruluşlarında mesaisi devam edenler olacak. Antalya Valisi Münir Karaloğlu yenı yıl akşamı iş başında olan Acil Çağrı Merkezi, Büyükşehir Belediyesi İtfayesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Döşemealtı Uygulama Noktası çalışanlarını görevleri başında ziyaret ederek yeni yıllarını kutlayacak.

Biz de görev başındakilere kolaylıklar dilerken, tüm takipçilerimize ve ülkemize keyifli mutlu bir yıl dileriz.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir