Antalya’da 3 mevsim bahar, bir mevsim yazdır

Çok memleketler gezdim, güzellikleri karşısında kalbimi bıraktım çoğu zaman. Ama baharı karşılamak ve yaşamak istiyorsa insan iliklerine kadar en güzelidir Antalya.

Mayıs geldi geçmekte, Antalya yüzünü yaza dönmekte. Turunç ağaçları yerini, narenciyeler kokusunu akşam sefalarına, yaseminlere bıraktı. Parklarda erguvan ağaçları renk, renk salkım saçak güllerin devri hüküm sürmekte şimdilerde. Dut, yeni dünya ağaçları meyvaya durdu tüm cömertliği ile dallarını eğdi ikram için insanlığa. Bel boyu papatyalar süsledi yolların kenarlarını ve dahi limon ağaçları. Deniz kah zümrütlerini takıyor alabildiğine yeşil, kah turkuazlarına bürünüyor alabildiğine mavi. İnsanın kuş olup dallara konası, kedi olup yerlerde yuvarlanası, erik olup dallarda sallanası, kitabını kapıp çimlere koşası geliyor. Denize Konyaaltı’nda kıyıdan da bakabilirsin, Lara’da falezlerden de. Sarısu Tünektepe’ye çık teleferik ile dağların tepesinden bak o eşsiz manzaraya veya Kaleiçi’nden bir de limanı eklersin içine seç bir manzara işte kendine. Doğusundan, batısına Torosların zirvelerinden aşağıya inen derelerin sesi, kuş cıvıltıları ile yemyeşil ormanların arasından yükseliyor. Dağlardaki şelaleler, bahar yağmurlarıyla birlikte daha da güzelleşiyor. Geyik dağlarında geçmişin izlerini sürmenin tam zamanı veya Likya yolunu, Termessos’u keşfetmenin. Şehrin her yanında bolca bulunan milli parklardan seç hergün bir tane her biri ayrı bir mutluluk.

Kadıkaçıran Yağmurları da son demlerini sürüyor evet o hiç bitmeyecekmiş gibi saatlerce hiç durmadan yağan ama bir anda sahneyi güneşe ve kuş cıvıltılarına bırakan doğaya can katan deli yağmurlar. Çık sığındığın saçaktan işte karşında tüm güzelliği ve ihtişamı ile gökkuşağı. Toprağın kokusunu alıyor musun? Şimdi ısır kollarını mutluluktan, dal hülyalara zira az kaldı Akdeniz’in o pırıl pırıl denizinde kulaç atmana.

Üzülme bahar geçmekte diye çünkü Antalya’da 3 mevsim bahar, bir mevsim yazdır. Anlattıklarım ve kadraja alabildiklerim gördüğüm güzelliklerin yarısı bile değil.

Bu yazımı sevgili @fullantalya için yazdım.

Daha gezecek yerler var yeni bir video ve Antalya yazısı ile geri döneceğim. Kalp Kalp Kalp

Selin Harman

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir