Antalya’da Antalya Lezzetlerini Uygulayan Restoran Yok!

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya lezzetlerini duyurmak için çalışmalarına devam ediyor. Kasım ayında 25 yıldır okuyucuyla buluşan Anadolu mutfaklarının gönüllü neferi Sofra Dergisi’nde, Antalya kentine özgü yemek tariflerinin yer aldığı ATAV yayını “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabının tanıtımı yapılarak, okuyucunun dikkati Antalya’nın zengin gastronomisine çekilecek.

Başkan Gül Ege, Antalya lezzetlerini mutfağında hazırladı

Antalya’ya gelen misafirleri ve Antalyalıları bilinmeyen bir yolculuğa çıkarmayı hedefleyen ATAV, Antalya lezzetlerini yeniden gün yüzüne çıkartmak ve kentin tarihi ve doğası kadar etkili gastronomisini ulusal alanda duyurmak için harekete geçti. ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya mutfağına özgü hazırladığı ‘Patlıcanlı Cive’ ve “Antalya Mutfağı” anlatımıyla Sofra dergisi için okuyucunun karşısına geçecek.  Başkan Yeliz Gül Ege, “Antalya Tanıtım Vakfı’nın Antalya mutfağı ile ilgili çalışmaları çok eskiye dayanıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin, aynı zamanda Antalya’da yaşayan insanların Antalya hayranlıklarını daha fazla artırmayı amaçlıyor, Antalya’nın doğası, kültürü, sanatı ve özellikle gastronomisi alanında çalışmalar yapıyoruz. Antalya’da doğmuş ve büyümüş insanlar dahil birçok insan kent gastronomisinden uzak, çünkü yapılan reçeteler o dönemin insanlarıyla birlikte maalesef bu dünyadan göç etmiş. Biz bunu Antalya Tanıtım Vakfı olarak Nizamettin Şen ve Gökçen Adar’ın birlikte hazırladığı “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabı ile günümüze taşıdık. Kitabımızın, çorbadan ana yemeğe veya meze dediğimiz yemeklere, ara sıcaklara ve tatlılara kadar uzanan geniş bir yelpazesi var. Kitabın içinde 14 çorba çeşidi, 27 ara sıcak tarifi, 34 sebze yemekleri tarifi, 19 et yemeği tarifi, 9 deniz ürünleri ile yapılan kente özgü yemeklerin tarifi, 10 hamur işi tarifi, 15 tatlı tarifi, 15 Antalya yöresine özgü kahvaltılık ve içecek tarifi, toplamda 143 Antalya lezzetinin tarifi bulunuyor” dedi.

Antalya Lezzetleri kitabında zeytinyağına atıfta bulunuldu

İlk kez 2004 yılında basılan “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabının her yıl talebe göre belli bir sayıda basıldığını ifade eden Başkan Yeliz Gül Ege, “2019 yılında bastırdığımız son baskıyı, birkaç reçete ekleyerek, aynı zamanda Prof. Dr. Nevzat Çevik’in hazırlamış olduğu kitabın arka kapağında yer verdiğimiz bir yazıyla, Antalya’daki zeytinyağının geçmişine de atıfta bulunduk. Antalya’nın gastronomisini sadece kitapla tanıtmakla yetinmiyoruz, uygulamalı olarak kentin ileri gelen restoranlarıyla birlikte çalışmalar da yapıyoruz” diye konuştu.

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya mutfağına özgü hazırladığı ‘Patlıcanlı Cive’ ve “Antalya Mutfağı” anlatımıyla Sofra dergisi için okuyucunun karşısına geçecek.

“Antalya lezzetlerini uygulayan restoran yok”

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya lezzetlerinin öne çıkmamasının nedenini ise şu şekilde açıkladı: “Yeteri kadar reklamının yapılmaması ve uygulayıcı restoranların neredeyse hiç olmamasından kaynaklanıyor. Kasım ayında Antalya lezzetlerinin daha çok duyulması adına Sofra Dergisi ile bir çalışma gerçekleştireceğiz, tanıtım adına faydalı olacak. Antalya’da sadece Barut Lara’nın içinde yer alan Tirmis Restoran, kitabımızı kaynak kullanıyor ve sunumlarını kitabımızdaki tariflerle hazırlıyor. “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabı, Antalya Tanıtım Vakfı iletişim numaralarından, sosyal medya hesaplarından, Antalya Arkeoloji Müzesi’nden, Antalya Kültür Sanat’tan, Antalya Havalimanı içinde yer alan Duty Free’den, Tirmis Restoran’dan ve Antalya Reçelleri’nden temin edilebilir. İngilizce, Almanca, Rusça ve Türkçe olmak üzere 4 farklı dilde basılı olan kitabımızı, kentimizdeki büyük firmalar, belediyeler, Antalya Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü misafirlerine hediye ediyor.”

ATAV “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” kitabı, Antalya Havalimanı içinde yer alan Duty Free’de satışa sunuldu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir