Antalya’da Bir Hayal: Klimalı Durak

Antalya’da hayaldi ama galiba gerçek oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuna tanıtılan Klimalı Akıllı Durakları görünce gerçek olacağını gördük.

Blogumuzda 29 Mayıs 2011 tarihinde yazmış olduğumuz “Eloğlu Belediyesi Otobüs Durağı” başlıklı yazımızda yurtdışından çeşitli otobüs duraklarını yazmış ve fotoğraflarını yayınlamıştık. Dubai’den de bir klimalı durak koyup “ah keşke” demiştik…

Antalya için Belediye’nin güneş toplamaktan vazgeçtiğini düşündüğümüz şu günlerde bu duraklarında ayrıca güneş enerjili olduğunu görünce daha da mutlu olduk.

Belediyenin akıllı durakları ile ilgili genel bilgi şu şekilde;

“Antalya Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında aşırı sıcakların, kış aylarında ise fırtına ve yağışların yaşandığı kentte, güneş panelleri aracılığıyla kendi elektriğin üreten, klimalı, dokunmatik kapılı, içinde 220 voltluk prizlerin olduğu otobüs durağı üretti.

Camla kaplı durağa gelen vatandaşların dokunmatik bir kapıdan içeri girdiği, durağın içinin ise iklimlendirme cihazı sayesinde yazın serin, kışın ise sıcak olacağı ve çatısının da güneş panelleriyle kaplanması sayesinde  aydınlatma, klima ve reklam ışıklandırması gibi unsurlar için gerekli elektriğin güneşten karşılanacağını vurguladı.

Ayrıca durağın içinde 220 voltluk prizlerin yer aldığı bu sayede de vatandaşların durakta beklerden dizüstü bilgisayarlarını kullanabileceklerini ya da cep telefonlarını şarj edebileceklerini belirtiliyor.

20 kişinin kullanabileceği durağın prototipinin 17 bin liraya mal olduğu, seri üretimde bu maliyetin 14 bin liraya kadar düşebileceği belirtilmiş.”

Şimdiden Antalyamıza hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ederiz…


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir