Antalya’da ekim ayında yapılacaklar listesi

En güzel aylardan biri. Sıcaklar bitti ama hava ılık, akşamlar serin. Antalya’da tatil yapmanın en güzel zamanı. Sahil kasabaları sakin ve huzurlu.

Geçtiğimiz yıllarda ekim ayını genişçe “Altın Portakal” Festivalimize ayırırdık. Bu yıl sadece gerçekleşeceği tarihi duyurabileceğiz. Zira listemizi oluştururken, henüz program açıklanmamıştı.

51. Altın Portakal Film Festivali 10 – 18 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Muhtemelen ilk gün düzenlenecek geleneksel korteji kaçırmayın.

Antalya Devlet Opera ve Balesi 2014-2015 Sanat Sezonu’na edebiyat, tiyatro ve opera tarihinin başyapıtlarından biri olan kabul edilen “Otello” eserinin bale yorumu ile merhaba diyor.

Antalya’ya Ekim ayında tam bir sanatçı çıkarması yaşanacak. Yıldız Tilbe, Duman, Mehmet Erdem, Levent Yüksel, Cem Adrian, İrem Derici, Yaşar ekim ayı boyunca Antalya’da hayranlarıyla buluşacak.

İşte Antalya’da ekim ayında yapılacaklar listemiz;

Altın Portakal Film Festivali 51 yaşında

Bu yıl 10 – 18 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde 12 film yarışacak. Bilgimiz sadece bununla sınırlı. Çünkü festivalin başlamasına kısa bir süre kalmasına karşın henüz program açıklanmış değil. Kent bloğu olarak akreditasyon yaptırmak istedik, talebimiz kabul edilmedi. Biz yine de kendi imkanlarımızla gözlemleyip, paylaşmaya devam edeceğiz. Festival Komitesi’nin ve organizatörlerin canı sağ olsun. 

Festivalin tarihçesi ve detaylı bilgi için;

http://www.altinportakal.org.tr/default.aspx

 

Yıldızlar geçidi

Şevval Sam, 4 Ekim’de vereceği konserde Jolly Joker Antalya’da sahne alıyor.

Gökhan Tepe, 5 Ekim’de Jolly Joker Antalya sahnesinde dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Mehmet Erdem, “Hiç Konuşmadan” şarkılarını 6 Ekim’de Jolly Joker Antalya’da söylüyor.

İrem Derici, 10 Ekim’de Club Inferno Kemer’de sahne alıyor.

Yıldız Tilbe 11 Ekim, Cem Adrian 15 Ekim, Duman 17 Ekim, Yaşar 18 Ekim, Levent Yüksel 25 Ekim’de Jolly Joker Antalya’da.

Eğlenmek isteyenlere önerimiz;

Eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek isteyenlere Antalya ile adı özdeşleşen sanatçıları ve mekanları ziyaret etmelerini de öneriyoruz.

Kimler mi?

Bayram’da Haylass Bar’da Erdinç çıkıyor.

Black’te her Cuma-cumartesi Erkan Güleryüz sahnede.

Kaleiçi’ndeki Tudors Arena’da cumartesi günleri Barock Grubu hayranlarıyla buluşuyor. Cuma günleri ise aynı mekanda bu kez Cambaz var.

 

Ressam Demet Orbay‘ın desen,karakalem,kömür kalem ve suluboya resim sergisi 12 Eylül – 22 Ekim 2014 tarihleri arasında Kaş Kültür Evi’nde sergilenecek.

Antalya Müzesi sergi salonunda ise Ayşe Kökten, Damla Kökten, Erol Kökten ve Gözde Kökten karma resim sergisi var. 11 – 21 Ekim tarihleri arasında gezebilirsiniz.

Antalya Sanatçılar Karma Sergisi

‘Antalya Sanatçılar Karması’ adlı sergiye, Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN), Güzel Sanatlar Derneği (GÜSAD), Antalya Şairler, Ozanlar, Yazarlar, Ressamlar Derneği (ANŞOYAD) üyesi 55 sanatçı eserleriyle katkıda bulunacak. Sergi, 01-31 Ekim tarihleri arasında Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde gezilebilir.

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden “Otello”

Antalya Devlet Opera ve Balesi 2014-2015 Sanat Sezonu’na edebiyat, tiyatro ve opera tarihinin başyapıtlarından biri olan kabul edilen “Otello” eserinin bale yorumu ile merhaba diyor. Konusu William Shakespeare’a, müziği ise çağın dehalarından Giuseppe Verdi’ye ait olup Utku Şilliler’in de müziklerinin yer aldığı Otello, Uğur Seyrek’in koreografisi ve Işık Noyan’ın librettosu ile İzmir ve İstanbul’dan sonra Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından yorumlanacak. İzmir ve İstanbul’da gişe rekorları kıran eser, masum, sadık ve cesur bir kadın olan Desdemona’nın her yönüyle farklı bir erkek olan Otello’yu severek, aslında kaderini seçmesi üzerine kurgulanan eser bir kıskançlığın trajedisiyle sonlanmasından daha büyük anlamlar taşıyor. Dramatik akışı, bale sahnesine de aynı yoğunlukta yansıtan Seyrek, bir kadının aşkı uğruna savaşını, erkeğin önü alınamaz hırsları ve rekabet duygusuna yenik düşüşünü modern bale adımları ile ifade ediyor.

11 Ekim Cumartesi akşamı saat: 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde prömiyeri gerçekleştirilecek eserin dekor tasarımı Adnan Öngün, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Ekim Programı

11.10.2014        Haşim İşcan Kültür Merkezi

20:00

14.10.2014        Haşim İşcan Kültür Merkezi

20:00

23.10.2014        Haşim İşcan Kültür Merkezi

20:00

25.10.2014        Haşim İşcan Kültür Merkezi

15:00

3. Uluslararası Antalya-Manavgat Bisiklet Festivali

Bu yıl 16 Ekim – 19 Ekim tarihleri arasında üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya-Manavgat Bisiklet Festivali Türkiye ve yurt dışından yaklaşık 250 bisikletçiyi ağırlayacak. Antalya Perşembe Akşamı Bisikletçileri tarafından organize edilen ve Manavgat Belediyesi’nin desteği ve Accell Bisiklet’in sponsorluğunda gerçekleştirilen festivalde, bisikletçiler, 4 gün boyunca Manavgat ve çevresindeki Side Antik Kenti, Titreyengöl, Aspendos, Manavgat Şelaleleri, Oymapınar Barajı ve Seleukeia Antik Kenti gibi tarihi ve doğal mekanlarda pedal basacak.

www.antalyabisikletfestivali.com

 

Down-Olympos MTB Enduro Kapışması

Antalya’da 9-11 Ekim tarihleri arasında “Gazozuna Kapışalım” sloganıyla dağ bisikleti enduro organizasyonuna evsahipliği yapacak. Tahtalı Dağı’nın zirvesinden başlayacak organizasyon Kesmeboğaz Mevkii’nden geçerek, tarihi Roma Köprüsü’nde sona erecek. Toplam 33.6 km’den oluşan, ortalama 12 km geçiş ve 21 km uzunluğundaki özel etaplardan oluşan parkurdaki kapışmaya, 100’e yakın yerli ve yabancı sporcu katılacak. Ana sponsorluğunu Çamlıca Gazoz’un yaptığı “Çamlıca Gazozuna Kapışalım” Down Olympos MTB Enduro Kapışması Kemer Belediyesi’nin katkıları ve Kemer Kaymakamlığı’nın himayesinde yapılacak.

www.gazozunakapisalim.com

2. Düşünbil Felsefe Günleri, 04-07 Ekim 2014 tarihleri arasında Olimpos’ta gerçekleşecek.

 

 Antalya Devlet Opera ve Balesi ekim ayı programı

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir