Antalya’da Geçen Haftanın Özeti

Antalya’da hafta içi yerel medyayı takip ederken gözümüze çarpanları, ilgimizi çekenleri “Antalya’da Geçen Haftanın Özeti” başlığı ile biriktirip paylaşmak istedik.

Bu amaçla ilk haftalık özetimizi bu Pazar günü yayınlıyoruz. Antalya’yı takip eden, yaşayan, iş güç koşuşturmaca da takibini kaçıran blog okurlarımız için haftalık kısa özet şeklinde pazar günleri sunmayı planlıyoruz. İçerikle ilgili  önerileriniz olursa seviniriz.

İşte geçtiğimiz haftanın Antalya haberlerinden seçtiklerimiz;


Balbey´e finansman müjdesi

Antalya´nın tarih kokan semti Balbey´i ayağa kaldıracak proje için  kaynak olarak Türkiye´deki emlak verigilerinin 10´u kullanılacak. Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Balbey Mahallesi´ndeki kentsel yenileme süreciyle ilgili bilgi verdi. Yüksel, “Geçtiğimiz ay Balbey Mahallesi´ndeki 158 bin metrekarelik alanla ilgili bir karar yayınlandı. Bu kararla Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Alanı ilan edildi. Uzun, soluklu bir çalışmaydı bu. Burada ne olacak? 2005 yılında çıkan bir yasa çerçevesinde başta Büyükşehir ve Muratpaşa belediyeleri olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balbey Mahallesi´ndeki öncelikle camisinden çeşmesine, sivil mimarlık örneklerimiz olan konutlarımıza ve kamu binalarına varıncaya kadar tescilli eserlerin restorasyonu ve işlevleştirilmesi, sokakların sağlıklaştırılması, yıkılması gereken doymuş yapıların yıkılıp ortadan kaldırılması gibi çalışmalar olacak” dedi. Bu çalışmaların belediyelerin sorumluluğunda yürüyeceğini anlatan Yüksel, “Valiliğimiz de emlak vergilerinden alınan yüzde 10´luk havuzdan bunların finansmanını yapacak. Bu 15.8 hektarlık yerde gayrimenkulu olan mülk sahipleri de yerel idarelerle işbirliği içinde üzerlerine düşeni yapmak durumunda olacak” dedi.

En yaşlı Antalyalı Ümmü Nine 102 yaşında

ANTALYA’nın Gazipaşa İlçesi’nde oturan 102 yaşındaki Ümmü Sarıtaş, bugüne kadar hiç doktora gitmediğini belirtirken, sağlıklı ve uzun yaşamasının sırrını doğal beslenmeye bağladı. Gazipaşa’nın Beyobası Mahallesi’nde oturan Ümmü Sarıtaş, bu yaşına kadar hiç doktora gitmedi.  Bulgurumuzu, tarhanamızı yine kendi ürettiğimiz tarlalardan kaldırdığımız ürünlerden yaptık. En önemlisi de tüm yemeklerimizde zeytinyağı ve tereyağı kullandık” dedi.. Katkı maddesi olan hiçbir şeyin insan sağlığına iyi gelmeyeceğini ve hasta edeceğini savunan Ümmü Sarıtaş, “Markette, bakkalda satılan ürünleri almam da yemem de bundan dolayı sağlıklıyım” diye konuştu. Gençlere de doğal beslenmeyi tavsiye eden Ümmü Sarıtaş, “İnsanları hasta eden, katkı maddeli yiyecekler. Hepsi insana zararlı. Yazın yaz meyve, sebzesi, kışın kış meyve, sebzesi yenmeli. Tersi olursa bünyeye zarar verir” şeklinde konuştu.


Dokuma Halka Açıldı, her hafta bir etkinlik…

Atıl durumdaki Dokuma Fabrikası’nı Antalyalılara kazandırma amaçlı ‘Dokuma’yı Halka Açıyoruz’ sloganıyla bir dizi girişimlere başlayan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, fabrika alanında düzenlediği uçurtma şenliğinin ardından cirit gösterisi de düzenledi. Kepez Belediyesi ile Yörükler Derneği işbirliğiyle yapılan cirit gösterisinde Uşak Belediyesi Cirit takımı ata sporunu gösterisiyle tanıttı. Dokuma’da en son ATSO Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencilerinin 10 gün sürecek olan resim çalıştayı başladı. Çalıştay da öğrenciler, Antalya’nın tarihi simgeleriyle ilgili çeşitli resimler üretecek. 15 Mayıs’ta sona erecek çalıştay da üretilen eserler, 20 Mayıs’ta sergilenecek. Kepez’deki okulların çalıştayı ziyaret etmesi sağlanacak.

Alanya’da 62 Kez Tatil Yaptı

Antalya’nın Alanya ilçesine 62 kez tatile gelen Alman vatandaşı Michael Amma’ya, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel tarafından teşekkür belgesi verildi. İLK KEZ 1989 YILINDA GELDİ Kendisini tam bir Alanya sevdalısı olarak nitelendiren Michael Amma, emekli olunca Alanya’ya yerleşeceğini söyledi. Akdeniz ve Avrupa daki bir çok tatil yöresini bildiğini söyleyen Amma,’ İlk defa 1989 yılında geldiğim Alanya’ya yılda 2-3 kez geliyorum. Tüm tatil fırsatlarımı Alanya’da değerlendiriyorum. Bir çok Alanyalı beni tanıyor. Halkla kaynaştım. Esnafla kardeş gibiyiz. Alanya’ya her gelişimde onları ziyaret ediyorum. Aramızda sıkı dostluklar kuruldu” dedi. Amma, Gazipaşa Havalimanı’la ilgili bir talepte de bulunarak, Gazipaşa-Almanya uçuşlarının daha sık yapılmasını istedi.

Çeşmeden Su İçmiyoruz

2. Antalya İçme Suyu ve Sorunları Sempozyumu’nda konuşan Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, şebeke suyu kullanmayanların oranının yüzde 57 olduğunu, özellikle Muratpaşa ve Konyaaltı’nda bu oranın daha da düşük olduğunu kaydetti. Plansız kentleşmenin sonucu olarak koruma alanlarının yeterince korunmadığını belirten Semanur Kurt, “Akarsu niteliğinde olan kaynakların yıllık kapasiteleri ortaya konurken, yer altı kaynaklarının kapasiteleri hakkında fazla bilgi olmadığı yani yer altı suyu kaynakları bugünkü miktarlar dışında ne kadar alınabileceğinin bilinmediği raporlar yansımıştır” dedi. 2012 yılında Kent Konseyi tarafından yapılan araştırması sonucu şebeke suyu kullanmayanların oranının yüzde 57 olduğunu belirten Kurt, özellikle Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde oranın daha da düşük olduğunu kaydetti.

Demre havalimanının adı “Noel Baba” olsun

AK Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, turizmcilerle bir araya geldiği toplantıda ilginç bir taleple karşılaştı. Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı, Batı Antalya bölgesinde Demre’ye yapılması planlanan havalimanına Aziz Nikolaus ya da Noel Baba isminin verilmesini talep etti. Lütfi Elvan, talebe, “Konuşuruz. Mutlaka değerlendirilir” cevabını verdi.

Antalya-Pekin Hızlı Treni

AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan  2018 sonunda Antalya’dan Londra ve Pekin’e hızlı trenle ulaşılabileceğini, 2018 sonunda hızlı tren ağıyla dünya metropollerine bağlanacağını söyledi.

Antalya’nın Her Karış Toprağı Tarih

Antalya´da Asi Yaban Keçileri Dağcılık ve Doğa Grubu, 8 Aralık 2014 tarihinde düzenlediği doğa yürüyüşünde birçok tarihi esere rastladı. Grup lideri Metin Atasayar, tarihi eserlere yönelik Antalya Müze Müdürlüğü´ne bilgi verildiğini, ancak hiçbir işlem yapılmadığını dile getirdi. Demre bölgesinde Muskar- Alakilise- Günağı- Yılanbaşı- Beymelek mevkilerini kapsayan St. Nikolaos yolları keşif yürüyüşü yaptıklarını anlatan Metin Atasayar, özellikle Günağı bölgesinde sehpa büyüklüğünden cep telefonu boyutlarına kadar irili, ufaklı antik dönemlerden kalma işlemeli taş eserlerle karşılaştıklarını söyledi. Bu kıymetli eserlerin yerlere saçılmış durumda olduğunu ve bir bölümünü de fotoğrafladıklarını dile getiren Metin Atasayar, eserlerin bulundukları noktayı koordinatlarıyla tespit ettiklerini kaydetti.

Etkinlik dönüşü yürüyüş grubundan Sümer Erol Sarı´nın, Antalya Müze Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek bu değerlerin müzeye ait bir depoda saklanması gereğini talep ettiğini belirten Atasayar, “Defineci diye adlandırılan talancı kişiler tarafından bu eserlerin yerlerinden çalınarak yurtdışına satıldığı hepimizin malumudur. Müdürlüğün, eleman yetersizliğinden olsa gerek bu konuda bir çalışması olmadığını üzülerek görmekteyiz” diye tepki gösterdi.

Nitekim aynı bölgeye birkaç gün önce başka bir doğa grubunun yürüyüşü için keşif gezisi yapıldığını kaydeden Atasayar, daha önceki tespit ettikleri eserlerden bazılarının olmadığının görüldüğünü dile getirdi. Müze yetkililerine seslenen Atasayar, “Biz doğaseverler olarak, eserlerin sizlerin kontrolünde korumaya alınmasına yardımcı olacağımızı bilmenizi ve gereğinin acilen yapılmasını rica ediyoruz” dedi.

Mevlana Caddesine Akdeniz Renkleri Geliyor

Muratpaşa Belediyesi, Antalya’da görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla pilot bölge seçilen Mevlana ‘da örnek olması amacıyla binaları boyayacak. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, projede son aşamaya gelindiğini vurgulayarak, ”Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Akdeniz Üniversitesi’nin hazırlayacağı projenin ardından boyama çalışmaları başlayacak. Bölgedeki 80 binayı belediye olarak boyayacağız. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra Mevlana Caddesi yeni bir çehreye bürünecek” dedi.

Engelli Futbol Takımımız Küme Düştü

Ampute Futbol Süper Lig’de yer alan Antalya Engelliler Spor Kulübü, Şahinbey Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’ne 5-2 yenilerek, sezon bitimine 1 hafta kala matematiksel olarak ligden düştü. Ampute Futbol Süper Lig’de 6 yıldır mücadele eden Antalya temsilcisi gelecek sezon 1. Lig’de mücadele edecek. Antalya Engelliler Sezon Kulübü’nün, bu sezon oynadığı 17 maç 1 galibiyet, 6 beraberlik, 10 mağlubiyetle sonuçlandı. Antalya temsilcisi ligin son maçında deplasmanda İstanbul Yeditepe Spor Kulübü ile prestij maçı oynayacak.

Antalya Engelliler Spor Kulübü Antrenörü Tahir Güven, 6 sezondur başarıyla mücadele ettikleri Süper Lig’de bu sene istedikleri hedefe ulaşamadıklarını söyledi. Süper Lig’den düşmenin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydeden Güven, “Antalya’daki engelli evlatlarımızı futbola başlattık. İyi bir ekip olarak yola çıktık. Ancak belediye ve sponsor desteği alan takımların bizim iyi oyuncuları transfer etmesi, Antalya ekibini zayıflattı. Onurlu mücadelemizi sürdürdük ama bu sene hedefe ulaşamadık. Süper Lig’den düştük. Seneye tekrar Süper Lig’e çıkacağımıza inanıyorum. Onurlu mücadelelerinden dolayı futbolcularımı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir