Antalya’da Havai Fişekler Yasaklansın!

İstanbul Avcılar ve Büyükçekmece belediyeleri kuşları öldüren, çevre ve gürültü kirliliğine yol açan havai fişekleri yasakladı. Faytonları ilk yasaklayan belediyelerden olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de havai fişekleri yasaklamasını talep eden Seval Yıldırımlar bir imza kampanyası başlattı. Seval Yıldırımlar, şu ana kadar 2017 imza topladı.

Yıldırımlar change.org’daki kampanya sayfasında şunları söylüyor;

 

Sayın Muhittin BÖCEK,

Sayın Ümit UYSAL,

Sayın Semih ESEN,

Havai fişek ve benzeri patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddeler; hayvanların, bilhassa kuşların ölümüne sebep olmaktadır. Ölüm saçan bu kutlama alışkanlığı sebebiyle hayvanların ölümüne ve yaralanmasına müsaade edilmemelidir. Başka bir canlıya zarar verecek hiçbir eylem, bir kutlamanın parçası olamaz.

-Havai fişekler kuşların yanarak veya kalp krizi geçirerek ölmelerine sebep olur.

-Patlayan havai fişeklerin sebep olduğu gürültü kuşların sağır kalmasına, görme bozukluğu yaşamasına veya kör olmasına sebep olur ve beden koordinasyonları ile ilgili ciddi sorunlara yol açar.

-Havai fişeklerin sebep olduğu gürültüden korkan kuşlar; ağaçlara, çitlere, reklam panolarına, binalara veya binaların camlarına çarparak ölür.

– Havai fişeklerin kuşların göç yolları ve göç hareketleri üzerinde olumsuz etkisi vardır.

– Kuluçka dönemindeki kuşlar yüksek sesten korktukları için yuvalarını terk ederler.

-Havai fişeklerin sebep olduğu gürültü, kuşların dışındaki diğer hayvanların da korkmasına, strese girmesine ve kalp krizi geçirmesine sebep olurken, aynı zamanda ölümle sonuçlanabilecek trafik kazaları için bir zemin hazırlayarak birçok hayvanın ölümüne sebep olur. 

-Havai fişeklerin yapımında kullanılan elementler (kurşun, baryum, rubidyum, nitrat vb.) doğayı kirletir, hayvanların yaşam alanlarını tahrip eder ve insan sağlığına zarar verir.

Hiçbir olumlu yanı olmamasına rağmen hala çok yaygın olan ve 21. yüzyılın aydın ve bilimsel düşünce yapısı ile uyuşmayan bu kutlama alışkanlığı artık tarihe karışmalı. Kutlamalarımızı hiçbir canlıya zarar vermeden, medeni bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Bu doğrultuda havai fişek ve benzeri patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddelerin yasaklanması hem bu gezegeni paylaştığımız hayvanların hem de kamunun yararınadır. Hayvanlara, doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyecek olan lazer gösterileri gibi çağımıza uygun alternatif yöntemlere yönelebiliriz.

Bu konuda daha önce havai fişekleri yasaklamak suretiyle kararlar almış belediyeleri kutluyor, Antalya il sınırı içindeki belediyelerden de aynı duyarlılığı bekliyoruz.

 

Anahtar Kelimeler:,

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir