Antalya’da idam edilenler ibreti alem için Saat Kulesi’nde sallandırılırdı!

Antalya’nın merkezi Kalekapısı’ndaki Saat Kulesi’nin önünden her gün binlerce insan gelip geçer. Turistler fotoğraf çektirir. Saat Kulesi’nin altında arkadaşıyla, sevgilisiyle buluşmayan var mıdır?

Yivli Minare ile birlikte Antalya’nın sembollerindendir Saat Kulesi.

Peki geçmişi hakkında bilgimiz var mı?

Küçük bir araştırma yaptık.

Antalya Saat Kulesi1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı şerefine yaptırılmış. Kulenin saati Alman İmparatoru ll. Wilhelm tarafından hediye edilmiş.

Yerden yüksekliği 14 metre, surların üzerinden yüksekliği 8 metre. Dış sur üzerinde bulunan kulesi kare gövdeli. Dört tarafında da birer saat ve tepesinde bir çan bulunuyor.

Kulenin üzerinde soğan başında bir kubbe ile örtülü imiş. (eski siyah beyaz fotoğraflarda görülüyor) Ancak 1942 yılında meydana gelen bir fırtına da kubbe yıkılmış.

1980’li yıllara kadar Saat Kulesi’nin çevresinde işletmeler bulunurken, bölgede yapılan düzenleme ile çevresindeki fırınlar ve dükkanlar yıkılarak Saat Kulesi tamamen ortaya çıkarılmış.

Hüseyin Çimrin’in “Bir Zamanlar Antalya” kitabında Saat Kulesi ile ilgili ilginç bir anekdot var:

“Saat kulesi’nin kuzey yüzünde çıkıntı bir demir vardır. Bu demir idam edileni günboyu halka teşhir etmek için kullanılırdı. İdam edilecek kimseyi sabah erken orada asarlar, üstüne beyaz bir elbise, o elbisenin üstüne mahkeme ilamı asılırdı.”

Türkiye’de 17 tane Saat Kulesi var.

Türkiye’de bulundukları kentler ile özdeşleşen diğer saat kulelerinden bazıları ise şöyle: Adana Saat Kulesi, Ankara Saat Kulesi, Balıkesir Saat Kulesi, Bilecik Saat Kulesi, Bursa Saat Kulesi, Dolmabahçe Saat Kulesi, Hacı Paşa Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi, İzmit Saat Kulesi, Kayseri Saat Kulesi, Ladik Saat Kulesi, Merzifon Saat Kulesi, Samsun Saat Kulesi, Tophane Saat Kulesi, Yıldız Saat Kulesi, Yozgat Saat Kulesi.

Saat Kuleleri sadece zamanı göstermiyor, zamana tanıklık ediyor. Kentler 10 yılda, 100 yıl da büyük bir evrim geçirse de Saat Kuleleri özelliklerinden fazla bir şey kaybetmiyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir