Antalya’da mart ayında yapılacaklar listesi

Mart ayı geldi, bahar kapımızı çaldı. İnsanın içi kıpır kıpır. Antalya cıvıl cıvıl. Dört bir yanda konser, sergi, etkinlik var. Mart ayında Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. MarzenaDiakun şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 13 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda “Kadınlar Günü” için sahne alıyor. Dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret 6 Mart’ta Antalya’da. Türk resminin önemli isimlerinden Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ”At’nağme’ Gravürleri”ni Antalya’da Orkun Ozan Sanat Galerisi’nde sergiliyor. Zülfü Livaneli’nin büyük ses getiren romanından uyarlanan Leyla’nın Evi, 22 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşuyor. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Keyifli bir mart ayı geçirmenizi dileriz.

İşte mart ayında yapılacaklar listemiz;

 

İdil Biret Antalya’da

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, 6 Mart’ta Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Antalya Kültür Merkezi’nde sahnede…

Şef: Burak Tüzün

Solist: İdil Biret (Devlet Sanatçısı)

Program:

1- Köçekçe Beste: Ulvi Cemal Erkin

2- Piyano Konçertosu Beste: Ateş Pars

3- 1. Senfoni Beste: Ulvi Cemal Erkin

Hüseyin Macar’ın resim sergisi 16 – 31 Mart 2015 tarihleri arasında Antalya Müzesi Sergi Salonu’nda sergilenecektir.

Saim Dursun’un resim sergisi 7 Mart’a kadar Orkun & Ozan Sanat Galerisi’nde.

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan ”At’nağme’ Gravürleri”

Türk Sanatı’nın ve çağdaş sanat eğitiminin duayeni, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, baskı resim eserlerini 11 Mart 2015 – 11 Nisan 2015 tarihleri arasında Orkun Ozan Sanat Galerisi’nde  sergiliyor. Sanatçının kendi geliştirdiği gravür tekniğiyle resmettiği ”At’nağme’ Gravürleri” başlıklı seçkide,  at konulu ve ‘ottoman’ kaligrafi  temalı tabletler serisi izleyiciyle buluşacak. Bu gravürler kağıt olarak pamuk elyafından yapılmış, Hahnemuhle kağıt üzerine Charbonnel gravür boyaları ile özel bir teknikle basılmıştır.
Dünya çapında sayısız ödüle layık görülen; sergi ve bienallerde yer alan usta sanatçı, Süleyman Saim Tekcan; ülkemizde sanat eğitimi konusunda pek çok eğitim kurumunun yaşama geçmesinde emeği vardır. Tekcan, 1986 yılında Güzel Sanatlar Anadolu Liselerini kurdu; aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlığı yaptı. 1997’de Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanlık görevini üstlenen sanatçı; 2004 yılında dünya standartlarında bir kurum olmayı başaran İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi (IMOGA) gibi bir esere de imza attı. 2007 yılında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanlığını üstlenen sanatçı, 2011’de 50. sanat yılını kutladı. Çalışkanlığı, disiplini ve işine saygılısıyla Tekcan, sanatı ile özdeşleşen bir yaşam sürerek, sayısız öğrenci yetiştirdi.

Sahneler cıvıl cıvıl

Caz müziğin önemli isimlerinden Kerem Görsev ve Fatih Erkoç, 5 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde aynı sahneyi paylaşıyor.

Farklı ses rengiyle dikkatleri üzerine çeken Cem Adrian, son albümü “Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum” ile 7 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde hayranlarıyla buluşuyor. 10 yıllık müzik kariyeri boyunca dinleyenlerinin karşısına hep “başka” çıkan Cem Adrian, yeni albüm ve en yer etmiş şarkılarıyla “bir performans sanatçısı” olmayı sürdürüyor.

Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici, sevilen projeleri hitAband ile 12 Mart’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde olacaklar.

Türk rock müziğinin başarılı ismi Demir Demirkan, 13 Mart’ta Jolly Joker Antalya’da sahne alıyor.

Gelsen de Anlatsam isimli son single’ı ile müzik listelerinde yerini alan Gökhan Tepe, 14 Mart’ta Jolly Joker Antalya’da kendi şarkılarının yanı sıra 70’ler ve 80’lerin arabesk, pop ve sanat müziği hitlerinden oluşan Dem’li Şarkılar projesiyle dinleyicisiyle buluşuyor.

Ünlü rock grubu Mor ve Ötesi, 7. stüdyo albümünün yayınlanmasının ardından yeniden 27 Mart’ta Jolly Joker Antalya’da!

 

Dünya Kadınlar Günü Konseri

Marzena Diakun şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 13 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda “Kadınlar Günü” için sahne alıyor.

Şef: MarzenaDiakun

Solist: VanyaMilenova (Keman)

Program:

1- Keman Konçertosu Beste: J. Sibellius

2- Bir Yaz Gecesi Rüyası Beste: F. Mendelsshon

Her Yöne 90 Dakika 2015

Günümüz olaylarına mizahi açıdan eleştirel bir bakış açısı getiren iki perdelik müzikli komedi Her Yöne 90 Dakika 2015, 19 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

Bir toplum eleştirisi olan Her Yöne 90 Dakika aslında pek çoğumuzun gördüğü gerçek olayları mizahi bir yolla izleyiciye anlatıyor. Bunları yaparken de siyasi bir söylem gütmemeye toplumun hiç bir kesimini alaya almamaya dikkat ediyor.  “İzdivaç” skecinde bir takım medyada yaşanan yozlaşmaya ve kaybolmaya yüz tutan örf ve adetlerimize dikkat çekerek bu sayede Türk aile yapısının bu olaylar karşısında nasıl etkilendiğini anlatıyor.

Leyla’nın Evi

Zülfü Livaneli’nin büyük ses getiren romanından uyarlanan Leyla’nın Evi, 22 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşuyor.

Nedim Saban tarafından sahneye büyük başarıyla taşınan Leyla’nın Evi oyununda, Roxy rolündeki başarısıyla adından söz ettiren, sesi ve fiziğiyle kitleleri büyüleyen, Vasfi Rıza Zobu Ödülü, 2011 Afife Jale Ödülleri (müzikal dalında) ve Sadri Alışık Ödülü Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu seçilen Ayça Varlıer’in ardından, Celile Toyon, oyundaki Leyla karakteri ve Çınar Ağacı filmindeki rolüyle Küçükçekmece Belediyesi tarafından yılın örnek annesi ve kadın oyuncusu seçildi.

Bir yalının el değiştirmesinden yola çıkarak kuşak çatışmalarının anlatıldığı oyunda, Livaneli’nin eski İstanbul şarkıları ile Ayça Varlıer’in yorumladığı yeni hip hop tarzı müzikler hoş bir çelişki oluşturuyor.

ATSO ve Koruma Kurulu’nun “Bir Zamanlar Kaleiçi 70’ler” fotoğraf sergisi Mart ayında Kepez Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Beş Şair; Aldırma Gönül

“Aldırma Gönül” beş şair ve aynı zamanda gönül adamlarının cezaevi yıllarından kesitler sunan ve bu süreçte kaleme aldıkları şiirlerden mısralar dillendiren bir Adam’ın hikayesi 0 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Beş şair, altı yaşam ve Yesari adında bir kuş… Çamurlu bir patikaya bakıp, ışıklı bir asfalt görmek şairlere has bir meziyettir. Sosyal medya diye tabir edilen internet dünyasındaki bilgi kirliliği, şairler ve şiirlerin serüvenini kimi zaman hatalı aksettirmektedirler bizlere.

Kendisi de bu beş usta gibi “düşünce suçundan” müebbetemahkum olmuş ve yetmezmiş gibi hücreye konmuş bir Adam ve Yesari adında bir mubbet kuşunun öyküsünü anlatır “Aldırma Gönül”.

Sekiz yüz yetmiş sayfalık cezaevi günlüğü etrafa saçılan, tarihler rakamlar ve anıları arasında sıkışıp kalan bu Adam’ın, yaşanmışlıklarını Sinop’ta demir parmaklıklara sarılan Sebahattin Ali’yle, Bursa Cezaevinden Piraye’ye aşk nakşeden Nazım’la, Sanasaryan Han’da bir gazete parçasını kutsayan Ahmed Arif’le, Adana Cezaevinde Shakespeare’ye Türkçe öğreten Can Yücel’le, İmralı Askeri Cezaevinden Fatoş Güney’e sevgili diye haykıran Yılmaz Güney’le birlikte temize çekme çabasıdır.

“Gönlünde barındırdığını aklından çıkarsan ne fayda Yesari?” diye soruyor Adam muhabbet kuşuna. İç çatışması, dönüşümü, sevdası ve finaldeki çıkışıyla aslında hepimizin, günün birinde bu durumda olabileceğini anlatıyor. Ve Nazım’ın sözünü tekrarlıyor peşi sıra… “yeter ki, kararmasın sol memenin altındaki cevahir”.

– Ortada bir suç varsa üstleneyim istedim. Tüm sorumluluk bana ait dedim. Yardım ve yataklık edenim, işbirlikçim olmadı dedim. Taammüden, bilerek ve isteyerek sevdim dedim. Sevdim mi dedim? Olur mu öyle şey Yesari? Sevdim olur mu? Sevmenin di’li geçmiş zamanı olur mu?

Esen Yapım
Yazan – Yöneten: Özgür Akçay
Oynayan: Arda Esen

Antalya Devlet Tiyatrosu Mart ayı programı

Moliere’in en ünlü komedilerinden biri olan ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) 25 Şubat’tan itibaren seyirciyle buluşuyor. Biletler Haşim İşcan Kültür Merkezi Gişe,Tophane Gişe ve www.biletiva.com’da satışta.

1          Mart     Pazar   BARIŞ ÇİÇEĞİ (Ç.O.) 14:00

2          Mart     Pazartesi

3          Mart     Salı      BARIŞ ÇİÇEĞİ (Ç.O.) 11:00

4          Mart     Çarşamba         ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (S) 20:00

5          Mart     Perşembe         ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (S) 20:00

6          Mart     Cuma   ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (S) 20:00

7          Mart     Cumartesi         ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (M-S) 15:00-20:00

8          Mart     Pazar   BARIŞ ÇİÇEĞİ (Ç.O.) 14:00

9          Mart     Pazartesi

10        Mart     Salı      BARIŞ ÇİÇEĞİ (Ç.O.) 11:00

11        Mart     Çarşamba         ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (S) 20:00

12        Mart     Perşembe         ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (S) 20:00

13        Mart     Cuma   ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (S) 20:00

14        Mart     Cumartesi         ŞAŞKIN KOCA (GEORGE DANDIN) (M-S) 15:00-20:00

15        Mart     Pazar   BARIŞ ÇİÇEĞİ (Ç.O.) 14:00

16        Mart     Pazartesi

17        Mart     Salı      BARIŞ ÇİÇEĞİ (Ç.O.) 11:00

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir