Antalya’da mart ayında yapılacaklar listesi

Antalya’da bahar erken geldi… Havalar zamanından önce ısındı… Sokaklar caddeler hareketlendi. Kış yaşamadık desek yeridir.  Antalya’da mart ayında yapılacaklar listemizin başında bir hatırlatma yapalım bu ay “Kadınların Ayı”..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birbirinden güzel ve özel kültür sanat etkinlikleri ve konserler var.

İki ünlü yıldız Teoman ve Levent Yüksel, en güzel şarkılarını Antalyalı kadınlar için seslendirecek. Kenan Doğulu, Yıldız Tilbe ve Funda Arar da mart ayında Antalya’ya gelecek. Bu konserler kaçmaz.

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan “Yaşamaya Dair” adlı müzikli gösterisi Mart ayının olmazsa olmaz etkinliklerinden.

Geleneksel Runtalya 2014 Maratonu, Mart ayının ilk iki günü koşuluyor. Bildiğiniz gibi “Runtalya” artık sadece bir spor etkinliği olmaktan çıktı. Bir çok sosyal etkinliği de içinde barındıran çok özel bir organizasyon.

Antalya’da yapılacaklar listemize göz atmadan program yapmayın;

Levent Yüksel Kadınlar için söylüyor 

Levent Yüksel, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak 7 Mart’ta kadın şarkılarıyla Jolly Joker Antalya’da… 

www.biletix.com

 

Teoman geliyor

Rock müziğin efsanevi ismi Teoman,  8 Mart’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde…

08 Mart 2014 22:00

www.biletix.com

Dünya Kadınlar Günü Konseri

Keman: Cihat Aşkın 

Şef: Oğuzhan Balcı 

W.A.Mozart- Senfoni No 40
 

07 Mart 2014
AKM Aspendos Salonu, saat 20:30 

Yaşamaya Dair

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan Yaşamaya Dair adlı müzikli gösterisi, 10 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Tülay Günal da oynuyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek.

Ağırlıklı olarak ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun, daha sonra sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle noktalanıyor. 

 

Hasan İle Zübeyde

Refik Erduran’ın yazdığı ve gerçek bir olaydan derlenen Hasan ile Zübeyde, 24-25 Mart’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahnelenecek.

Yazan: Refik Erduran
Yöneten: Zafer Karaokay

Oyunun yazarı Refik Erduran, 1947 yazını Caddebostan Ragıp Paşa yalısındaki Marmara Yat Kulübü’nde geçirirken, orada kalan muhafazakar bir ailenin başörtülü kızı kendisine dil dersi vermesini ister. Çok “serbest” ortamda arkadaşlarının alayından çekinen delikanlı reddeder. Dönemin ünlü Eğitim Bakanı Hasan Alî Yücel durumun farkına varınca ona Atatürk’ün başörtülü annesi Zübeyde Hanım’ın hikayesini anlatır. Olayların bir bölümünü Atatürk’ten dinlemiş, bir bölümüne de tanık olmuştur. Anlatılanlardan sahneye taşınanların hepsi başka tarih kaynaklarından da doğrulanabilecek biçimde otantiktir. 

 

Benim Kadınım Dans Gösterisi

Dünya Kadınlar Günü için özel olarak hazırlanan Ben Kadınım dans gösterisi, 9 Mart’ta Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde olacak.

Ben Kadınım dans gösterisinde Türkiye ve Ukrayna Dans Yarışmaları Şampiyonu dansçılar, Latin ve Avrupa danslarıyla kadın temalı mükemmel bir koreografi sunacaklar

 

Kraliçe Aşk

Nazım Hikmet’in Ferhat ile Şirin oyunundan uyarlanan KRALİÇE AŞK oyununa AKM Aspendos Salonunda….

1. Gösterim: 2 Mart 2014

2. Gösterim: 3 Mart 2014

saat: 20.00 AKM Aspendos Salonu

ANTDOB’da Mart Programı

Antalya Devlet Opera ve Balesi Mart ayında oldukça yoğun bir repertuvar ile sanatseverlerin karşısına çıkacak. Opera, bale, müzikal, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 13 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan ANTDOB’da provalar hızla devam etmekte.

“V. Murad” Balesi

Antalya Devlet Opera ve Balesi geçen ay prömiyerini gerçekleştirdiği “V. MURAD” balesini 01 Mart Cumartesi günü saat: 15.00’da ve 04 Mart Salı günü saat: 20.00’da tekrar sahneleyecek. Librettosunu Emre ARACI’nın yaptığı iki perdelik bale eserinde orkestra şefliğini Hakan Kalkan üstlenirken dekor ve kostüm tasarım Savaş Camgöz, ışık tasarım ise Fuat Gök imzasını taşıyor.

Koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy’ın yaptığı ve 2013 yılı “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri”nde ‘En İyi Bale-Dans Yapımı’ ve ‘En İyi Koreografi’ alanında iki ödül birden kazanan eser, Sultan V. Murad’ın hapis kaldığı 28 yıl boyunca Çırağan Sarayı’nda piyanosu ile bestelediği 500’e yakın eserinden bazıları ve Sultan Abdülaziz, Sultan III. Selim, Sultan Murad’ın kızı Hadice Sultan, Osmanlı Humaynı Mızıkası Şefi Rıfat Bey, Adelburgh, Pisani gibi Osmanlı Padişahlarına ithaf edilen özel bestelerden oluşan müziği ile dünyada bir ilk olma özelliğine sahip.

“Umut” Balesi

Antalya Devlet Opera ve Balesi genç ve yetenekli dansçı kadrosuyla 27 Mart  Perşembe akşamı saat 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera sahnesinde “UMUT” balesini son kez sahneleyecek.  Beethoven’ın 9. Senfoni eserinden esinlenerek ortaya çıkan “UMUT” balesinin koreografisi Makedon sanatçı Risima Risimkin’e ait. 1 saat 15 dakika süren eser, L. Beethoven’ın 9. Senfoni ve 7. Senfoni’sinin ikinci kısmının etkileyici müzikleri ile izleyiciyle buluşurken, eserin dekoru Tayfun Çebi, kostümleri Blagoj Micevski, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Yeniden “Anadolu Sihri”

Antalya Devlet Opera ve Balesi bu sezon dünya prömiyerini gerçekleştirdiği ve bugüne kadar kapalı gişe oynayan ANADOLU SİHRİ müzikalini Mart ayında tekrar sahneleyecek. Araştırma, metin ve librettosu Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Şadi ERDOĞAN’a, müzik düzenleme ve bestesi ise Ali AYKAÇ’a ait olan ve Mehmet BALKAN tarafından sahneye konan “ANADOLU SİHRİ” müzikali ise 06 Mart Perşembe akşamı Saat: 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

Don Giovanni Operası

Antalya Devlet Opera ve Balesi 15 Mart Cumartesi akşamı saat: 20.00’da Mozart’ın “DON GIOVANNI” operasının prömiyerini gerçekleştirecek. Yekta Kara tarafından sahneye konulan eserde dekor tasarım Christian Floeren, kostüm tasarım Şanda Zıpçı ve ışık tasarım Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Özünde bir Ortaçağ anlatısına dayanan ve güldürü tarzına sahip olan Don Giovanni operasında, dünyanın her yerinde sevgilisi olduğunu iddia eden son derece çapkın bir karakter olan Don Giovanni, Mozart’ın elinde sevgililerini idare ederken girdiği gülünç durumlar sonucu alay konusu olan bir karakter yerine, kurallara, düzene ve genel ahlak anlayışına karşı koyan, son derece benmerkezci, yalnız kendi düşüncelerine inanan ve bu uğurda hiç taviz vermeden sonuna kadar mücadele eden bir romantik kahramana dönüşmüştür.

“Haydi Çocuklar Operaya”

Antalya Devlet Opera ve Balesi Mart ayında çocuklarıda unutmadı. Muppet Show’dan Carmen’e birçok eserden parçalar sunulan “Haydi Çocuklar Operaya” çocuk oyunu 3 Mart Pazartesi günü saat: 14.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde izlenebilecek. 5 yaş ve üstü çocuklar için hazırlanan bu programda; çocuklar renkli bir şov izlemenin yanı sıra eserlerin dekorunu görme ve opera-bale hakkında bilgi alma şansına sahip olacaklar.

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin mart ayında sahneleyeceği bir diğer çocuk oyunu ise Pinokyo’nun hikayesini konu alan “KUKLACI”. Metin yazarı Ferdi Merter, bestecisi ise Melih Seskır olan eserin yönetmeni ise Melih Öztürk. Çocuklar “Kuklacı”yı 5 Mart Çarşamba ve 25 Mart Salı günü  saat: 14.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde izleyebilecekler.

İki Anlamlı Konser

Antalya Devlet Opera ve Balesi “Dünya Kadınlar Günü”nde “Anadolu’dan Ezgiler” konserini sahneleyecek. 8 Mart Cumartesi günü saat: 15.00’da seslendirilecek olan konserde ANTDOB solistlerine piyano ve geleneksel halk müziği enstrümanları eşlik edecek.

Çanakkale Zaferi’nin 99. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale’de hayatını kaybeden şehitlerimiz 25 Mart Salı günü saat: 20.00’da “Şehitler Oratoryosu” ile anılacak.

 Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde Ücretsiz Konser       

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Kepez Belediyesi Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde bu ay ücretsiz olarak 26 Mart Çarşamba akşamı saat: 20.00’da “TANGO LATİN GECESİ” konseri ile sanatseverlerle buluşacak.

 

Yıldız Tilbe

Şarkıcı, besteci ve söz yazarı Yıldız Tilbe, 14 Mart’ta Jolly Joker Antalya’da sahme alacak. 

Kenan Doğulu

Pop müziğin güçlü sesi Kenan Doğulu, 22 Mart’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde en sevilen şarkılarını seslendirecek.

Funda Arar

Türk pop müziğinin güçlü isimlerinden Funda Arar, 28 Mart’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde olacak.

www.biletix.com

 

Tiyatro Şenliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu 1 Mart Cumartesi, 28 Mart Cuma akşamları saat 20.00’de  İnanç Yılan’ın yazıp, Murat Sarı’nın yönettiği ‘Anam Bacım Avradım’ ile sahnede.

Bir diğer oyun çocuklar için Ben Bir Kurbağayım.

Brigitte Sanner’in yazıp, Hale Küntay’ın Türkçeye çevirdiği, Nilbanu Engindeniz’in yönettiği eser, 1-8-12-15-19-22 Mart tarihlerinde saat 14.00’de çocuklarla buluşacak

Gişe rekoru kıran ‘Aşk Grevi’ ise 2-13 Mart akşamları bir kez daha sahnelenecek.

Türkiye’de gündemi oluşturan güncel konuların işlendiği ‘Azizname’ adlı eser, yoğun istek üzerine Mart ayı programına da alındı. Aziz Nesin’in yazdığı, Yücel Erten’in uyarladığı, Murat Sarı’nın da yönetmenliğini üstlendiği oyun, 7-15-22-29 Mart akşamları izlenecek.

Mart ayında yine izlenme rekorları kıran ‘Heccav’, ‘Carmela ve Paolino’ adlı eserler de var. Komik olayların yaşandığı Heccav 21-26 Mart, Carmela ve Paolino da 14 Mart Cuma akşamları sahnelenecek.

9. Uluslararası ÖGER Antalya Maratonu 2014

Geleneksel hale gelen, bu yıl 9. kez düzenlenecek olan Uluslararası Runtalya Maratonu 02 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecektir.

Runtalya 2014 programı

 

       Göğüs Numarası, Çanta ve Ölçüm Çipi Dağıtımı

 • 28.02.14 Cuma ve 01.03.14 Cumartesi
 • Saat 10:00-19:00 arası
 • Terra City AVM/Antalya
  Makarna Partisi 
 • 28.02.14 Cuma ve 01.03.14 Cumartesi
 • saat 12:00-16:00 arası
 • Terra City AVM/Antalya
  Runtalya – 02.03.2014 Pazar
 • Atatürk Kültür Parkı-Cam Piramit Önü/Antalya
 • 02.03.14 Pazar
 • Her koşu başlangıcından 15 dakika önce koşucular nizami göğüs numaraları ile başlama noktasındaki yerlerini alacaklardır.
  Başlangıç saatleri
 • 08:45 – Tekerlekli Sandalyeli Engelliler
 • 09:00 – Maraton
 • 09:00 – Yarı Maraton
 • 09:15 – 10km
  Minik Adımlar Koşusu – 01.03.2014 Cumartesi
 • 01.03.14 Cumartesi
 • Saat 10:00da start alacak
 • Terra City AVM/Antalya
  Yüksek Topuk Koşusu – 01.03.2014 Cumartesi
 • 01.03.14 Cumartesi
 • Saat 10:30da start alacak
 • Terra City AVM/Antalya
  Halk Koşusu – 01.03.2014 Cumartesi
 • 01.03.14 Cumartesi
 • Saat 11:00de start alacak
 • Terra City AVM/Antalya

Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri

 12-16 Mart 2014
Yer: Cam Piramit�
Ziyaret Saatleri: 11:00-21:00

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir