Antalya’da mayıs ayında yapılacaklar listesi

Mayıs ayı geldi çattı, Antalya için gezme tozma vakti. Hava mis gibi, kent rengarenk. Sizler için yine sanat dolu bir liste hazırladık. Programa göz atın, gerisi size kalmış.

Hakan Aysev’den ‘Klasikler’ Konseri

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), ‘Hakan Aysev Türk-Dünya Klasikleri Konseri’ni 10 Mayıs Çarşamba saat 20.00’de Antalyalı sanatseverlerle buluşturuyor. Tenor Hakan Aysev’e piyanist Metin Kiper, akordeon sanatçısı Rövşen Feyzullayev, keman sanatçısı Mithat Uz, perküsyonda Cenk Şahinalp ve gitarda Yalçın Yakın eşlik edecek. Konserde Türk ve Dünya klasiklerinden eserler sunulacak.

hakan aysev

Kalıplara Sığmayan Bir Oryantalist: Osman Hamdi Bey”

Aks’ta Gündem’in Mayıs programı Antalya’nın sanat gündemine odaklanıyor. “Kalıplara Sığmayan Bir Oryantalist: Osman Hamdi Bey” başlıklı panelde sanatçı Burhan Kum, Türk sanat tarihinin en önemli isimlerinden Osman Hamdi Bey’in oryantalizm ile ilişkisini Antalya Kültür Sanat’ın güncel sergisi İmparatorluktan Portreler sergisinden hareketle tartışacak.

Aks’ta Gündem serisinin üçüncüsü olan “Kalıplara Sığmayan Bir Oryantalist: Osman Hamdi Bey” panel 13 Mayıs 2017 günü saat 15:30’da, Antalya Kültür Sanat Oditoryumu’nda sanatçı Burhan Kum’un konuşmacı olarak ağırlıyor. Geçtiğimiz ay gerçekleşen “Hayali Belde: Oryantalizmin Binbir Hali” panelinin ardından AKS’ta Gündem bu ayki programında da Antalya Kültür Sanat’ın güncel sanat gündeminden yola çıkarak oryantalizmi konu etmeye devam ediyor. Ekonomiden sanata, edebiyattan politikaya, tarihten geleceğe yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda gündem oluşturan konuları Antalya’ya taşımayı hedefleyen Aks’ta Gündem programı her ayın son hafta sonu, konferans, panel veya söyleşi formatında gerçekleşiyor.

Aks’ta GÜNDEM

Panel: “Kalıplara Sığmayan Bir Oryantalist: Osman Hamdi Bey”

Burhan Kum

13 Mayıs 2017, Cumartesi, 15:30

Antalya Kültür Sanat, Oditoryum

osmanhamdi

 

Yaşa Sen Anne

Gaetano Donizetti’nin “Viva la Mamma” olarak bilinen “komik opera-opera buffa” türündeki yapıtı Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından 02 Mayıs Salı günü saat: 20.00’de “Yaşa Sen Anne” ismiyle tekrar sahnelenecek.

Prömiyer gecesinde sanatseverlere neşeli dakikalar yaşatan iki perdelik opera Rimini Tiyatrosu’nda dünya prömiyeri yapılacak olan “Romulus ve Ersilia” operasının provasında yaşananları konu alıyor. Başka bir deyişle bir operanın hazırlanış öyküsünün anlatıldığı eser, Melih ÖZTÜRK tarafından sahneye konuldu. Orkestra şefliğini Tuglio GAGLIARDO ve Ömer YÖNDEM’in üstlendiği yapıtın dekor uyarlaması Ömer GÜNDÜZ, kostüm uyarlaması ise Zekiye ŞİMŞEK imzasını taşıyor. ANTDOB korosunu Mahir SEYREK’in yönettiği eserde koreografi Kürşat KILIÇ, ışık tasarımı ise Mustafa ESKİ’ye ait. Geleneksel “tiyatro içinde tiyatro” türünün ilgi çekici örneklerinden olan ve içeriğiyle komik opera türünün başarılı örnekleri arasında yer alan eserin 14 Nisan’daki gösteriminde “Corilla Santinechi” rolünü Ceren Aytekin, “Stefano” rolünü Onur Alpaslan “Luigia Boschi” Işılay Meriç Karataş, “Agata” rolünü Umut Tarık Akça, “Dorotea Caccini” rolünü Pınar Tekol, “Guglielmo Antolstoinolonoff” Devrim Demirel, “Vincenzo Biscroma” rolünü Mehmet Ali Tutar, “Orazio Prospero” rolünü Yalçın Ünsal, “Impresario” rolünü Toygarhan Atuner canlandıracak. Yaşa Sen Anne operası 02 Mayıs saat 20.00’de  Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

yasaanne

Ayrılık

Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın görkemli oyunculuğuyla “Ayrılık” tiyatro oyunu, 02 Mayıs 2017 saat 20:30 da Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonunda izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. “Ayrılık”, Behiç Ak’ın bir yıl önce ayrılmış bir çiftin bir yıl aradan sonra bir araya gelmesiyle giriştikleri evlilik ve ayrılık süreçlerinin ironik ve gülmeceyle yüklü bir sorgulaması… “Prof Dr. Semih Çelenk’in rejisiyle, “Ayrılık” ikili hayata ilişkin, budalalıklarımıza, sevimliliklerimize ilişkin eğlenceli ve sıcak bir güldürü. Her an’ı birilerimizin hayatında yaşadığı anlarla örtüşüveriyor. Sahnedeki insan/insanlar bize bir anda çok tanıdık geliveriyor. Ama sonra biz bu hataları hiç yapmamışız, yapmazmışız gibi oluyor. Onların budalalıklarına, şaşkınlıklarına gülüyoruz. Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın görkemli oyunculuğuyla, oyun bir komedi fırtınasına dönüşüyor.”

ayriliktiyatro

Keloğlan ve Uzaylılar oyunu 3 Mayıs Çarşamba günü saat 11:00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde çocuklarla buluşuyor.

kovuzay

Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Levent Yüksel, 11 Mart’ta Jolly Joker Antalya’da.

fatma

Müzik kariyerine tek başına devam eden başarılı sanatçı Fatma Turgut, 05 Mayıs’ta Holly Stone Performance Hall sahnesinde.

atser1

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Nevin Yavuz Azeri ve öğrencileri tarafından ders kapsamında yapılan eserler ‘Atölye Sergisi’ Olbia Sanat Galeresi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Oedipus ve Sfenks

Antalya Kültür Sanat’ta ‘Felsefe Konuşmaları’

6 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek sekizinci buluşmanın konuğu “Eski Yunan Tiyatro Oyunlarının Feminist Yorumu” başlıklı konuşmasıyla Ünsal Çimen.

Programın 6 Mayıs Cumartesi günkü buluşmasında Yeni Zelanda Otago Üniversitesi Felsefe bölümünde doktora çalışmalarını sürdüren Ünsal Çimen “Eski Yunan Tiyatro Oyunlarının Feminist Yorumu” başlıklı konuşmasında, Platon ve Aristoteles gibi filozofların kadın hakkındaki düşüncelerini anaerkil gelenekten gelen Eski Yunan oyunları (tragedyalar) üzerinden inceleyerek yorumlayacak.

Felsefe Konuşmaları

Ünsal Çimen

Tarih: 6 Mayıs 2017, Cumartesi, 16:00-18:00

Yer: Antalya Kültür Sanat Oditoryumu

Adres: Elmalı Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi No:60 Muratpaşa | Antalya

 boya2

Antalya renkli festivale hazırlanıyor…

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen ve boya festivali olarak bilinen ‘Dream of Color Fest’ (Holi) etkinliği, 14 Mayıs Pazar günü Antalya’da gerçekleşecek.

Hint kültürü olarak dünya çapında yayılan, kıştan bahara geçişin kutlandığı, aynı zamanda iyiliğin kötülüğe karşı zaferini simgeleyen, 20’den fazla ülkede düzenlenen Holi Festivali, TNY Group tarafından Dream of Color Fest adıyla Türkiye Turnesi ’ne başlıyor. 2017 yılının ilk festivali 14 Mayıs Pazar günü Antalya Lara Beach Park’ta 5 nolu plajda yapılacak.

‘Antalya, Rengarenk Olmaya Hazır Mısın…?’ sloganıyla düzenlenecek festivale katılacaklar, tamamı organik renkli gıda boyalarını birbirlerinin üzerine atacak ve ortalığı renk cümbüşüne çevirerek müzik eşliğinde eğlenecek.

‘Dream Of Color Fest’e katılan biletli katılımcılar, boya ve tişörtleri aynı gün sabah saatlerinden itibaren festival alanından alabilecek. 14 Mayıs Pazar 15.00- 00.00 saatleri arasında gerçekleşecek festivale katılım bedeli 35 ile 60 TL olarak belirlendi.

aks-3

Antalya Kültür Sanat’tan Osmanlıca Seminerleri

Amatör araştırmacılar, aile tarihini, eski fotoğrafların arkasında neler yazdığını merak edenler, önlerinden geçtikleri çeşmenin, mezar taşının ne olduğunu bilmek isteyenler için alanında uzman eğiticilerin gerçekleştirecekleri Osmanlıca seminerleri, “yeni başlayanlar” ve “rik’a (el yazısı)” olmak üzere iki seviyede açılacak. Her bir seviyenin haftada 4 saatten toplam 32 saatte tamamlanacağı seminerlerin sonunda, yeni başlayanlar Osmanlıca gazete ve kitapları, aile arşivlerindeki tapu, diploma ve benzeri belgeleri okuyabilir düzeye, rik’a seminerine devam edenler ise basit (istifsiz) el yazılarını okuyabilir ve resmi arşivlerde çalışabilir düzeye gelecekler. 7 Mayıs – 25 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek seminerlere katılım bedeli 500 TL.
aks@antalyakultursanat.org.tr

aks (2)

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir