Antalya’da nisan ayında yapılacaklar listesi

Nisan ayı gelince Antalya’nın dört bir köşesi turunç çiçeği kokuyor. Antalya sokaklarında turunç çiçeklerinin enfes kokusuyla yürümek ömre bedel. Bu yüzden nisan ayında yapılacaklar listesinin başına parkları, bahçeleri, caddeleri dolaşmayı ilk sıraya koyuyoruz.

 afis

 

Matthew Coorey&Sooyoung Yoon konseri

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası şef Matthew Coorey’in yönetiminde Sooyoung Yoon’un solistliğini yapacağı konserle 14 Nisan’da sanatseverlerle buluşuyor. Konser AKM Aspendos Salonu’nda saat 20:30 da.

adso1129(1)

“Saraydan Kız Kaçırma” Balesi

Saraydan Kız Kaçırma 18 Nisan saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Opera ve Bale sahnesinde sergilenecek.
Mozart’ın 1782 yılında bestelediği Saraydan Kız Kaçırma operası, Türkiye ve Türk Müziği ile ilgili yazmış olduğu eserlerin en başında geliyor. 17. yy’da Avrupa’yı etkileyen “Türkomanya” akımı etkisinde en çok eser vermiş bestecilerden olan Mozart, Saraydan Kız Kaçırma operasında insanseverlik ilkesi ve Türk bağışlayıcılığına vurgu yapıyor. Üç perde olarak sahnelenecek eserde “Belmonte” rolünü Devrim DEMİREL ve Göksay YARAN, “Constanze” rolünü Aslı AYAN ve Esra ÇETİNER, “Blondchen” rolünü Sezgi ELHÜSEYNİ, Işılay Meriç KARATAŞ ve Müge YILDIRAN, “Pedrillo” rolünü Ercan H. UĞUR, Ferdi USLU ve Engin YAMAN, “Osmin” rolünü Şafak GÜÇ ve Engin SUNA, “Selim Paşa” rolünü Emre AKYURT ve Şevket Baha İŞLER sezon boyunca dönüşümlü olarak canlandıracaklar.

 

emraydn  

Konserler

Pop müzik sanatçısı Emre Aydın, 7 Nisan’da Jolly Joker Antalya sahnesinde sizlerle sevilen şarkılarını seslendirecek.

Reşat Öden ile Çingene Gecesi #GypsyNight Dünya Romanlar Günü 8 Nisan Cuma akşamı 21.00’de Bademaltı Sahne’de gerçekleşecek.

Aydın Gün Anısına Türk Bestecilerden Seçmeler Konseri 10 Nisan Pazartesi günü saat 20:00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde musiki severler ile buluşuyor.

Türk pop müziğinin sevilen seslerinden Tan Taşçı, 15 Nisan’da Jolly Joker Antalya sahnesinde sevenleriyle buluşuyor.

Pinhani Grubu, 14 Nisan’da The Roxx Pub Antalya’da en sevilen şarkılarını seslendirecek.

 

deniz (2)

Sualtının büyülü dünyası Deniz Müzesi’nde

 

Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi, Sualtı Fotoğrafçısı Ateş Evirgen’in “Türkiye Sualtı Dünyası” fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide sanatçının 35 yıllık sualtı arşivinden 120 fotoğraf sergileniyor. Sergide 150’yi aşkın deniz türünün tanımlandığını söyleyen Sualtı Fotoğrafçısı Ateş Evirgen, “Denizlerimizdeki ekosistem değişimlerine objektifimle tanıklık ettim. Marmara Denizi’nde bundan iki yıl önce fotoğraflarını çektiğim mercanlar bugün yok oldu. Bu nedenle çekilen her fotoğraf bilimsel bir arşiv değeri taşıyor. Deniz Biyolojisi Müzesi’nde bu serginin açılmasından ve Antalyalılarla buluşmasından dolayı çok mutluyum” diyor.

aks (2)

“İmparatorluktan Portreler” Antalya Kültür Sanat’ta

 

Antalya Kültür Sanat, 2017’de  Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonlarından derlenerek Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen iki yeni sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan seçilmiş 47 eserin yer aldığı “İmparatorluktan Portreler” ile Likya bölgesinde yapılan ilk dönem incelemelerine ışık tutan “Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken: Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü, 1892” sergileri 3 Eylül 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

 

Kültür tarihinde önemli ve ayrıcalıklı bir ekolü temsil eden “Oryantalizm”in plastik sanatlardaki yansımalarını örnekleyen İmparatorluktan Portreler sergisi, 18-19 yüzyıllarda yaşamış Batılı ressamların doğuyu, çoğunlukla da Osmanlı İmparatorluğu’nu betimledikleri yağlıboya eserlerden oluşurken,  ikinci sergi bizim dünyamızı bu defa fotoğraf makinesi objektifinden belgeliyor.19. yüzyılın sonunda Viyana’lı bilim adamlarının İzmir’den Antalya’ya gerçekleştirdikleri keşif gezilerinden birine katılan Yüzbaşı Ernst Krickl’ın yolculuk sırasında tuttuğu notları ve çektiği “görev dışı” fotoğrafları içeren albümlerinden ortaya çıkan Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken, Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü,1892 sergisi coğrafi ve arkeolojik görünümler, yerel yapılar, insan profilleri ve anektodlarla bölgemizin ve bizim 125 yıl önceki tarihimize mercek tutuyor.

Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No: 60, 07040 Muratpaşa / Antalya

0 242 242 0 257

info@antalyakultursanat.org.tr

 

Zeytin Kadınlar Sergisi

Zeytin Kadınlar sergisi 14 Nisan 2017 saat 17:00 da Şebnem Bahar Art & Design Gallery de sanatseverlere kapılarını açıyor. Sergi Açılışı: 14 Nisan 2017, Cuma Saat: 17:00 Sergi Süresi: 14 Nisan – 22 Mayıs 2017 Yer: Şebnem Bahar Sanat Galerisi Adres: Yeşilbahçe Mahallesi, 1457 Sokak No:8

zeytinkd

Akdeniz Üniversitesi 6. Kısa Film Günleri

Akdeniz Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen ve 10 Nisan 2017 tarihinde başlayacak olan “Kısa Film Günleri”, 14 Nisan 2017’de son bulacak. Son katılım tarihi 5 Nisan 2017 olarak belirlendi.

Etkinlikler sadece kısa film gösterimleriyle sınırlı olmayıp, paneller, söyleşiler, atölyeler gibi pek çok alternatif etkinlikte bu hafta içerisinde gerçekleştirilecek. Kısa film gösterimlerine katılmak isteyen kişilerin, iletişim bilgileriyle birlikte kısa filmlerini sinema.akdeniz@gmail.com mail adresine WeTransfer aracılığıyla 5 Nisan Şubat 2017 tarihine kadar yollamaları gerekiyor.

sirk

Türkiye’nin ilk uluslararası hayvansız sirki, “Türkiye Sirki”, Çağlayan Sirk Çadırı’nda Antalyalılarla buluşuyor. Sirk alanı Lara’daki Çağlayan Kapalı Spor Salonu yanında.
Tarihler: 7-8-9 Nisan 2017 Cuma saat 19:30 Cumartesi ve pazar 13:00 – 16:00 – 19:30.

Aydın Gün Anısına Türk Bestecilerden Seçmeler Konseri 10 Nisan Pazartesi günü saat 20:00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde musiki severler ile buluşuyor.

Gökten Yağar Gibi tiyatro oyunu 12, 13 ve 14 Nisan tarihleri arasında Antalya Devlet Tiyatrosu sahnesinde izleyicileriyle buluşuyor.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Deniz Yıldız ve Ferhatkaya Karamenderes’in “Elektro Gitar Piyano İkilisi” Konseri 7 Nisan 2017’de saat 16:30’da A.Ü. Atatürk Konferans Salonu’nda müzikseverler ile buluşuyor.

sihirlikpk

Çocuklar İçin “Sihirli Köpek”

Sihirli Köpek çocuk oyunu 18 Nisan 2017 Tarihinde saat 11:00 ve 14:00’de Antalya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde çocuklarla buluşacak.
Hem kendisi ile hem de dünya ile barışık olan sevimli, neşeli küçük Gonca, sihirli bir köpekle karşılaşır. Onu arkadaşı Ecem’le de tanıştırmak ister. Ecem her şeyden çabuk sıkılan, bir türlü mutlu olmayan bir çocuktur. Bu yüzden de sihirli köpeklerin sözlerini duyamaz. Sihirli Köpek’in konuşması ancak yaşamdan zevk alanlarca anlaşılmaktadır. Gonca’nın bir köpekle konuşup sohbet ettiğine şahit üç hırsız, köpeği çalıp bir televizyona ya da sirke satıp para kazanmayı düşlerler. Gonca ile Ecem’in elinden köpeği almak için iki hileli oyun denerler. Ama ikisinde de başarılı olamazlar. Çocuklar onları sahneden kaçırtır. İş başarmanın ve birlik olmanın sevinciyle Ecem de sihirli köpeğin konuşmasını duymaya başlar.

okyonus

Okyanusta Bir Su Damlası Gibi oyunu 16 Nisan Pazar günü saat 13.00 ve 15.00’te Antaya Şehir Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

Antalya Türk Müziği Günleri

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO’nun 135’inci Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl onbirincisi düzenlenecek olan geleneksel “Antalya Türk Müziği Günleri”nin 8 – 9 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacağını açıkladı.

ATSO Antalya Türk Müziği Günleri, bu yıl, 33 amatör topluluğun katılımıyla toplam 40 programla görkemli bir organizasyona dönüşeceğini vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Açılışını 8 Nisan Cumartesi günü saat 12.00’de yapacağımız ekinlik boyunca, 25 Türk Sanat Müziği Korosu, 8 Türk Halk Müziği Korosu,  sahne alacak. Bunun yanında, izleyiciler için Türk müziğine akademik ve düzeyli bakış açısı kazandıracak deneyimli sanatçılarımızın konuk olduğu 5 söyleşi, 1 konferans, 1 resital olmak üzere toplam 40 program düzenlenecek” dedi.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir