Antalya’da Ocak Ayında Yapılacaklar Listesi

Antalya’da yeni yılın ilk ayı kültür sanat etkinlikleri açısından hayli yoğun. Ama ocak ayının bizce en önemli etkinliği kuşkusuz, uzun süredir kaderine terk edilmiş bir halde bekleyen Demirciler Çarşısı’nda Fikret Otyam Sanat Galerisi’nin açılacak olması. Galeri hem çarşıyı hareketlendirecek hem de Antalya kent merkezinde önemli bir çekim merkezi olacağını düşünüyoruz.

Öte yandan yeni yılda Antalya Devlet Opera ve Balesi “West Side Story”, Antalya Devlet Tiyatrosu Shakespeare’in ünlü eseri “Othello” eserleriyle sanatseverlerin karşısında olacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu ise; “Fehim Paşa Konağı” ve “İnadına Yaşamak” oyunlarıyla sahne alacak.

Bu güzel etkinlikleri Antalyada görmek isteyenler uçak biletlerini şimdiden rezerve etsinler…

Ocak ayında yapılacaklar listemizdekiler şöyle;


Fikret Otyam Sanat Galerisi 5 Ocak’ta açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Demirciler İçi’nde oluşturduğu Fikret Otyam Sanat Galerisi, 5 Ocak 2013 Cumartesi günü saat 15.00’de törenle hizmete açılıyor.

Geleneksel zanaatların yaşatılmaya çalışıldığı Demirciler İçi, bu kez de sanat galerisi ile Antalyalılara hizmet verecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya’yı kültür ve sanatın başkenti yapma hedefi doğrultusunda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Cadde güzelleştirme çalışmaları ile esnaf ve zanaatkarına sahip çıkan Başkan Akaydın, şimdi de Demirciler İçi’ni geliştirmek, yeniden kimlik kazandırmak ve esnafını desteklemek için oluşturduğu sanat galerisi ile zanaatkarları ve sanatçıları da bir araya getiriyor. Başkan Akaydın, galeriye, Antalya’da yaşayan Türkiye’nin en önemli sanatçılarından ressam, gazeteci, yazar Fikret Otyam’ın adını vererek, kentin sanatçıya vefasını gösterdi.

Demirciler İçi Fikret Otyam Sanat Galerisi, 5 Ocak 2013 Cumartesi günü sanatçı Fikret Otyam ve eşi Filiz Otyam’ın eserleri ile kapılarını ziyarete açacak. Demirciler İçi’ne müze ve sanat galerisi açılmasıyla Antalya yeni bir kültür sanat alanı kazanacak. Fikret Otyam Sanat Galerisi’nde yıl boyunca Fikret Otyam’ın yanı sıra kültür ve sanat alanında önemli imzalar atan Tufan Dağıstanlı, Himmet Öcal gibi sanatçıların eserleri galeriye katkı sağlayacak.

Fehim Paşa Konağı(ABT)

Tiyatro
09 Ocak 2013

20:00
Yer: Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu

Fehim Paşa Konağı, oyun yazarlığına 1950’lerde başlayan ve ürettiği yirmi dolayındaki oyunla Türk Tiyatrosuna yön veren isimlerden biri olan usta yazar Turgut Özakman tarafından yazılmıştır.

Padişah Abdülhamit saltanatının otuz üçüncü yılında geçen oyunda, halkın boğazını bir mengene gibi sıkan istibdat döneminin son yıllarında yaşanan bir aşk anlatılır.

Döneminin en güçlü paşalarından olan Fehim Paşa, eski bendelerinden Rasim Baba’nın oğlu Yusuf’u konağın haremine eğlencelik olsun diye alır. Ancak bu gelişme Fehim Paşa Konağı’nda sonun başlangıcı olur. Yusuf Paşa’nın kızına âşık olur ve bu aşka bütün mahalleliyi de ortak eder. En sonunda mahalle sakinleri kızı Paşa’dan isterler. Ama Paşa kızı vermediği gibi, adam tutarak Yusuf’u da öldürtmeye kalkışır. Buhranlı geçen bir dönemde, aynı derecede buhranlı bir aşk hikâyesinin anlatıldığı bu güzel komedi toplumumuzun geçmişine de değinerek, bugün adına kıssadan hisse çıkarmaktadır.

9,17 ve 31 Ocak 2013 tarihlerinde sahnelenecektir.

İnadına Yaşamak(ABT)

Tiyatro
10.01.2013

20:00
Yer: Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu

Biliyoruz; insan gözlerini kendine çevirmeyi tiyatroda öğrenmiştir. Orada öğrenmiştir iyi ve kötü yanlarını keşfetmeyi, kendi kendini aşmayı ve belki de kendi içinden yeni bir benlik çıkarmayı.

Her günün yaşamında bize önemsizmiş gibi gelen ufak tefek olayları düşünün. Bir fısıltıda ya da bir gölgede belli belirsiz sezdiğimiz, çoğu kez fark edemediğimiz olayları. Yanından geçip gittiğimiz ancak gözlerine bakmadığımız insanları düşünün. Ya da bırakın onları, geçin aynanın karşısına kendi gözlerinize bakın. Ve keşfedin “Bir insanın, tek bir insanın aslında koskoca bir evren olduğu” gerçeğini.

Karıncalar gibi uğraşıp, didinerek geçirdiğimiz ve hep birbirinin aynısı zannettiğimiz günlerimiz ne olaylara gebe…

Yaşarken usulca akıp giden, ancak sahneye aktarılınca hepimizi allak bullak eden sıcacık insan hikâyeleri, tiyatro adamı Metin Balay’ın yazdığı ve yönettiği “İnadına Yaşamak” ta vücut buluyor.

Bu kadar saplanmışken koşuşturmacaya,

Kanat takmak ruhlarımıza..

İnadına yaşamak,

Yaşamak inadına…

Yazan Yöneten : Metin BALAY
Oyuncular : Murat ERCANLI, Mehmet ÖZGÜR, Müfit KAYACAN

Müzik : İhsan KILAVUZ
Afiş ve Dekor Fotoğrafları : Timurtaş ONAN

West Side Story Antalya’da

8-10 Ocak 2013

20.00

Yer: Haşim İşcan Kültür Merkezi

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin (ANTDOB) prömiyerini gerçekleştirdiği günden bu yana seyircinin büyük beğeniyle izlediği ‘West Side Story’ yeniden sahnede. New York’un batı yakasında yaşanan kavgaların ortasında bir aşk hikayesini konu alan Broadway’in ünlü müzikali, yeni yılda da sanatseverlerin karşısında olacak.

Müzikleriyle olduğu kadar dekoru, ilginç kostümleri ve eğlenceli danslarıyla beğeni toplayan eser, 8 Ocak Salı ve 10 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde izlenebilir. William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’ adlı eserinin güncel bir uyarlaması olan Batı Yakasının Hikayesi’nin müzikleri ise Amerikalı besteci Leonard Bernstein’a ait.

20’den fazla Oscar ve Grammy ödülüne sahip müzikalde, sahne önünde ve arkasında 168 kişilik kalabalık bir ekip yer alıyor. Lale Balkan’ın sahneye koyduğu eser, New York’un batı yakasında Porto Rikolu göçmen gençlerin oluşturduğu “The Sharks” ile göçmenlerin artışından rahatsızlık duyan Amerikalı gençlerin çetesi “The Jets” arasındaki gerilim ve kavgalarla karışık bir aşk hikayesini konu alıyor.

Dünya Renkleri: Azerbaycan

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

04.01.2013

Kanun:Ruhi Ayangil

şef:Fahrettin Kerimov

AKM Aspendos Salonu saat 20:00

ADT Sahnesinde Shakespeare’in ünlü eseri ‘Othello’

Antalya Devlet Tiyatrosu(ADT), yeni yıla yeni oyun ile merhaba diyecek.

‘Pişti’ ve ‘Ruhlar Gelirse’ adlı iki farklı oyunla kadın üzerindeki ataerkil yapının traji komik halini sahneye yansıtan Antalya Devlet Tiyatrosu(ADT), William Shakespeare’ in ünlü eseri ‘Othello’yu 9 Ocak’ta tiyatro seyirciyle buluşturacak.Provaları devam eden oyunun yönetmenliğini Malcolm Keith Kay üstleniyor.

Venedikli zeki bir asker olan Othello’nun, emir eri olan Iago adındaki hırslı ve mevki düşkünü asker tarafından kandırılmasıyla karısı Desdemona’yı boğarak öldürmesi ve ardından Lago’nun tüm sinsi planlarının ortaya çıkmasını konu alan oyunda, Selim Bayraktar, Sertel Uğur, Ali Meriç, Orkun Yılmaz, Meltem Gülenç, Kader Gözpınar rol alıyor.

Klasik bir tiyatro oyununa perde açacak olan Antalya Devlet Tiyatrosu, ‘Othello’ adlı oyunu 9 Ocak’tan itibaren Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde sahneleyecek

09-10-11-12-16-17-18-19 Ocak 2013

Saat 20:00

Myra-Andriake Kazılarından İnsan Manzaraları

Antalya Tanıtım Vakfı, Antalya Büyüksehir Belediyesi ve Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü’nün desteği ile “Myra-Andriake Kazılarından İnsan Manzaraları” konulu fotoğraf sergisini Cumhuriyet Meydanı kapalı otopark üstü sergi alanında yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açtı.

“Myra-Andriake Kazılarından İnsan Manzaraları” fotoğraf sergisi, Myria Andriake kazılarında çalışanları ve onların duygularını yansıtmayı amaçlıyor.

2009 yılından beri devam eden, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi tarafından, Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında gerçekleştirilen Myria Andriake arkeolojik kazılarının her aşamasını an be an kaydeden fotoğraf sergisi, görkemli antik mimarileri, son bulguları ve bilimsel kazı sonuçlarını sunmaktan ziyade arkeolojik kazıların zorluklarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Şimdi ve Sonra… Yeni Türkü…
Uzun bir aradan sonra Yeni Türkü yeni şarkıları müzikseverlerle…

Adını albümde bir şarkı olarak yer alan Yılmaz Erdoğan’ın “Ankara” şiirinin dizelerinden alan yeni album, 10 yeni “Yeni Türkü” şarkısı içeriyor. Albümün çıkış parçası “Böyle Gitmez”, Cengiz Onural ve Derya Köroğlu imzalı… Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Serdar Barçın ve Furkan Bilgi hem yepyeni şarkılar hem de klasik Yeni Türkü repertuarı ile sahnede olacak.

Tudors Arena
25 Ocak 2013 23:30

Her Yöne 90 Dk

Sosyal medyada en çok konuşulan oyun olan “Her Yöne 90 dk.”, 4 skeçten oluşan bir komedi.
Yazan: Seyfi Şahin
Oynayanlar: Ahmet Çevik, Aslı Omağ, Deniz Oral, Hülya Şen, Kemal Kuruçay
Yapımcı: Faruk Sofuoğlu

Antalya Kültür Merkezi

10 Ocak 2013

saat 20:30

www.biletix.com

Nazım Hikmet’i Anma Konseri

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

20 Ocak 2013  saat 20:00

AKM Aspendos Salonu

Bir Tebeşir Dairesi Öyküsü

Savaş ve Yoksulluk Günlerinde

Yer: Antalya Büyükşehir

Belediyesi Tiyatrosu

05-12-19-26 Ocak 2013

Saat: 20:00

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu

Heccav Yahut Şair Eşrefin Esrarengiz Macerası

Yer: Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu

04-11-18-25 Ocak 2013

Saat: 20:00

Yer: Yenimahalle Kültür Merkezi

23 Ocak 2013

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu

Dans Eden Eşek

Yer: Yeni Mahalle Kültür Merkezi

10 Ocak 2013

Saat : 13:30- 14:30

Kırmızı Kalem Tiyatro

Atlantis Kayıp Şehir-Çocuk Ve Gençlik Müzikali

Yer: AKM Aspendos Salonu

06 Ocak 2013

Saat: 16.00

Kırmızı Kalem Tiyatro

3.Sayfa

Yer: Kırmızı Kalem Tiyatro Cep Sahne

09-23 Ocak 2013

Saat : 20.00

Kırmızı Kalem Tiyatro

Haydi Çocuklar Operaya / Çocuklar için Opera

Yer: Haşim İşcan Kültür

Merkezi

09 Ocak 2013

Saat: 14:00

Antalya Devlet Opera ve Balesi

Medea/ Opera

Yer: Haşim İşcan Kültür Merkezi

12- 15 Ocak 2013

Saat: 20:00

Antalya Devlet Opera ve Balesi

Don Kişot/ Bale

Yer: Haşim İşcan Kültür Merkezi

17 Ocak 2013

Saat: 20:00

19 Ocak 2013

Saat: 16:00

Antalya Devlet Opera ve Balesi

Neşet Ertaş Gecesi

12 Ocak 2013

Türk Halk Müziği

Yer AKM Aspendos Salonu

Saat : 20.00

İsmail Baha Sürelsan

ŞİİR DİNLETİ

Dolunayda Şiir ve Müzik Gecesi

Yer: Beach Park No:13

26 Ocak 2013

Saat: 19:30

Dolunay Platformu

Türk Tarihi Konferansları

13 Ocak 2013

Saat: 14:00

Konuşmacı: Halit Çal

Yer: AKM Perge Salonu

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Özay Gönlümün Sanatı ve hayatı

Konuşmacı: İsmail Yağcı

Yer: Kıbrıs Türk Kültür Derneği

10 Ocak 2013

Saat:14:00

ANŞOYAD

Osmanlı Devletinin Sadrazam Ve Rolleri

Konuşmacı: Ali Ergun Gören

Yer: Kıbrıs Türk Kültür Derneği

12 Ocak 2013

Saat:14:00

ANŞOYAD

Atatürk ve insan ilişkileri

Konuşmacı: Şahin Gümrü

Yer: Kıbrıs Türk Kültür Derneği

24 Ocak 2013

Saat:14:00

ANŞOYAD

SERGİ

Rölyef Sergisi – Nurhayat Bilcen

Ertetik Seçkisi

04 – 17 Ocak 2013

Yer: Yenimahalle Kültür Merkezi

Resimli Şiir Sergisi

Yunus Yaşar

15 – 19 Ocak 2013

Açılış: 16.00

Yer: Aydın Kanza Parkı Sanat Galerisi

Çocuk Filmleri Festivali

28 Ocak -02 Şubat 2013

Yer: AKM- Yenimahalle – Aksu

Kaynak: http://www.antalyafestivals.org

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir