Antalya’nın Mitolojik Zenginliklerini Edebiyat Tanıtacak

Antalya’nın Kumluca İlçesindeki Olympos Antik Kenti, 6-10 Eylül 2018 tarihleri arasında Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

Olympos’un Sihri, Şairlerin Şiiri, Torosların Esintisi… Antalya, Güzel Antalya… Dünya Şehri…

 Antalya, “Kültür Turizmi” Ataklarından Yeni Birisini Daha Hayata Geçiriyor…

Antalya’da Kamu, Özel ve Sivil Sektörler ile Üniversite ve Uzmanlık Kuruluşları, Kültür-Tanıtım-Turizm Odaklı Festival İçin İşbirliği Yapıyor…

6-10 Eylül 2018 tarihleri arasında Antalya’nın Kumluca İlçesindeki Olympos Antik Kenti, uluslararası bir kültür ve edebiyat festivaline ev sahipliği yapıyor. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in Onursal Başkanı olduğu ve bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali”nin düzenlenmesi amacıyla geniş bir paydaş katılımı ile yola çıkıldı.

Antalya’nın tanıtımına ve imajına katkıda bulunacak bu festival projesinde Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kumluca Belediye Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya Akev Üniversitesi, Türkiye Otelciler Federasyonu, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, Antalya Tanıtım Vakfı, Artshop Yayınevi, Şeker Sanatevi ve İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi, birlikte hareket etme kararı aldı.

Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali, Antalya’da antik kentleri, tarihi ve arkeolojik zenginlikleri kültürel etkinliklerle, yaşatarak koruma ve tanıtma anlayışının bir parçası olarak, restorasyon çalışmalarının hızla ilerlediği Olympos Antik Kentinde, Kumluca ilçesi sınırları içinde bulunan ve daha önce çeşitli kültür ve sanat programlarının gerçekleştirildiği Rhodiapolis Antik Kentinde ve Akdeniz Üniversitesinin Adrasan Sosyal Tesislerinde yerli ve yabancı, şair, yazar ve sanatçıları konuk edecek.

 7 Eylül 2018 Cuma günü, öğleden önce uzman arkeologlar tarafından ören yerinin ayrıntılı bir şekilde tanıtımının ardından, saat 15.00’de Olympos Antik Kentindeki törenle resmi açılışı yapılacak Festival aynı akşam Olympos Antik Kenti Mansiyo (Antik Pansiyon) Binası önünde Antalya Büyükşehir Belediyesinin kuracağı sahne üzerinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Nostaljik Müzik Topluluğu ve yerli-yabancı şairlerin şiir okumalarıyla devam edecek. Sabriye Şeker’in yönettiği Şeker Sanatevi sanatçılarının “Olympos Mitolojik Minyatür Sergisi” aynı arkeolojik mekânda açılacak.  Daha sonra Antalya Kent Müzesinde daimi olarak sergilenmesi planlanan “Olympos Mitolojik Minyatürleri” ile Tahsin Ceylan’ın, “Antalya’nın Sualtı Doğal ve Arkeolojik Zenginlikleri Fotoğrafları”, Festival Kitapçığında basıldı.

8 Eylül 2018 Cumartesi günü ise, Akdeniz Üniversitesinin Sosyal Tesislerindeki sunum ve şiir dinletileri, resim ve seramik sergileri ardından Rhodiapolis Antik Kenti Amfi Tiyatrosunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi Yeşilçam Müzikleri Topluluğu ile yerli ve yabancı şairlerin şiir dinletileri, keyifle dinlenecek.

9 Eylül 2018 Pazar günü dolunay altında yerli ve yabancı konuklar, Yanartaş’a çıkıp, mehtap altında şiir okuyacak, şarkı söyleyecek.

Arnavutluk, Güney Kıbrıs, Hindistan Hollanda, Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Mısır, Yunanistan’dan gelen toplam 10 yabancı şaire, Antalya ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan toplam 20 şair eşlik edip, antik kentlerde birlikte şiir okuyacak, müziğin büyülü sesine bir başka duygu katacak.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bu festivalin Antalya’nın marka değerini daha da güçlendirme hedefine kültür ve edebiyat aracılığıyla katkıda bulunacağına inandığını ve sayısız ören yerine, doğal ve arkeolojik alanlara sahip olmanın tek başına yetmediğini, buraları KULLAN-KORU anlayışıyla turizm ve tanıtmada daha fonksiyonel hale getirmeye kararlı olduklarını vurguladı

ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Olympos’un ateşinin kültür öncelikli bir dünyanın yaratılmasında kalıcı bir iz bırakmasını diliyorum” derken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel görüşlerini, “Bu yıl ilki düzenlenen festivalin kültür ve edebiyatın sürükleyici ve sürdürülebilir etkileriyle gelecek yıllara temel ve örnek oluşturacağını düşünüyorum” şeklinde özetlerken, Antalya’nın antik kentlerinde “Antik Kent Dinletilerini” yıl içinde yaygın programlar çerçevesinde gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir