Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı Açıldı

Seher Özen Karadeniz

Konyaaltı Belediyesi’nin düzenlediği kitap fuarı, ‘Okuyan Şehir Antalya‘ sloganıyla 9’uncu kez kapılarını açtı

Bu kente geldiğimden beri belki de rutini bozmadan ilk gün, ilk saat bulunduğum tek etkinlik olarak bendeki yerini de hala korur.

Bugün de açılışa 5 dakika kala fuarın ana giriş kapısındaydım. Kesinlikle söylemeliyim ki, her geçen gün, ziyaretçisinin, ne bulmak istiyorsa onun için gittiği bir fuar olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Fuarı organize eden arkadaşlardan bir iki isteğim olacak onu sona sakladım.

Konyaaltı Belediyesi’nin ilkini ‘Okumak Lazım’ sloganıyla düzenlediği Konyaaltı Kitap Fuarı’nın sloganı  bu yıl ‘Okuyan Şehir Antalya’. FuarNazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde on gün boyunca kitap meraklılarını kitaplarla ve yazarlarla buluşturacak.

Çadırdan kentin en büyük kongre merkezine

Açılış töreninde konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 25 yıldır Konyaaltı için çalıştıklarını söyledi.  Böcek, kitap fuarına 9 yıl önce çadırda başladıklarını hatırlatarak fuarı ilk yıl 22 bin kitapseverin, geçen yıl ise 302 bin kitapseverin ziyaret ettiğini belirtti.

Başkan Böcek, fuarda kitabını imzaladı

Konuşmaların ardından protokol, fuarın açılış kurdelesini kesti. Muhittin Böcek, yeni kaleme aldığı ‘Ben Bu Şehre Aşığım’ kitabının satışa sunulduğu standı beraberindekilerle ziyaret etti. Böcek, kendisi gibi Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olan Ümit Uysal’a da kitabını imzaladı. Böcek, “Kitabı dostum Ümit başkan için imzaladım” dedi. Başkan Uysal da imzalanan kitabı stantta uzun uzun inceledi. Kendisinin  de kitabı bulunan Uysal’ın okumayı sevdiğini de biliyoruz. Fullantalya için kendisiyle yaptığım röportajda Antalya’da yapmaktan hoşlandığı şeyleri sorduğumda  “deniz gören bir parkta oturup kitap okumayı seviyorum” demişti. ‘Ben Bu Şehre Aşığım’ kitabını alıp Başkan Böcek’e imzalatmayı istedim, sıraya girdim ancak kuyruk çok uzundu vazgeçtim, hafta içine bıraktım. Okuduktan hemen sonra da kısmetse Başkan’la kitabını konuşmayı arzu ediyorum.

Fuarın açılışına CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Yaklaşık 250 yayınevinin yer aldığı fuarda, 150 yazar ve bilim adamı kitapseverlerle buluşacak. Fuar, 29 Ekim, Pazar gününe kadar devam edecek.

Çok sayıda yazar ve kitap evi olsa da kimi okurun gözünün aradığı -Metis, İletişim, Kabalcı, Gerekli Şeyler -oğlum çok istiyor, o olmazsa fuara zorla götürüyoruz. Gençler bilir-  v.b yayınevlerini  de önümüzdeki fuarlarda görmeyi arzu ediyoruz.  İlgililere buradan isteğimizi iletmiş olalım. Ayrıca, açılışta fuara girmek için bekleyen kimi okur, söyleşilerin yapıldığı salonların yeterince havalandırılmadığından dert yandı. Bizden ilgililere iletmesi. Fuarın yarın ki programında aralarında Ahmet Ümit, Emre Kongar, Enis Berberoğlu,  Şükrü Erbaş’ın da bulunduğu  çok sayıda yazarın imza günü var. http://konyaaltikitapfuari.com/etkinlikler  linki tıklayarak görebilirsiniz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir