Antalyalı Turizmciler Sezonu Perge’de Açtı  

 

2018 yılı “Perge Yılı” ilan edilince sezon açılışı da Perge Antik Kenti’nde yapıldı.

Seher Özen Karadeniz /fullaantalya

Bu yılın Perge Yılı ilan edilmesinin ardından Antalyalı turizmciler sezon açılışını Perge’de yaparken, aynı zamanda da  “Yaza Merhaba” dediler.

Geçen yıl Antalya’ya gelen 10 milyon turistten sadece 60 binin ziyaret ettiği Perge’nin bu yıl en az 4 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi hedeflenirken, bu hedefin etkinliklerle desteklenmesi amaçlanıyor.

Dün, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği (AKTOB) ‘un organizasyonunda gerçekleştirilen ‘Yaza Merhaba’ kokteyli de bu amaçla düzenlenen ilk etkinlik olarak değerlendirilebilir. Kokteylde; mekan tasarımından, seçilen müziğe kadar her şey Perge Antik Kenti’nin ruhuna uygun olarak tasarlanmıştı. Bu haliyle gece katılanlardan tam not aldı.  Gecenin akışının, ilan edilen zamana sadık kalınarak gerçekleştirilmesi de kendi adıma ayrıca dikkate değerdi. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve ekibinin ellerine sağlık. Katılanlara tadında bir gece yaşattılar.

Diğer yandan ülke turizminin başkenti Antalya sezon açılışı yapıyor, bunu bir de Perge’de yapıyor; bana sorarsanız katılım, etkinliğin önem derecesi değerlendirildiğinde zayıftı.

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AKTOB’un ortak çalışması ile Perge Antik kentinde gerçekleştirilen kokteyle Antalya Vali vekili Nurettin Ateş, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege ile kamu kurumu yöneticileri ve turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Kentin kimi olmazsa olmaz kurumlarının yöneticileri etkinlikte yoktu. Sadece belediye başkanlarının katılımı üzerinden değerlendirdiğimizde bile; ev sahibi büyükşehir belediyesini saymazsak Aksu ve Muratpaşa belediye başkanları vardı. Hepimizin kente dair ‘şu da olsa, şöyle de olsa’ dediğimiz şeyler bir türlü olmuyorsa biraz da bundan belki.

Perge Antik Kenti’nin binlerce yıllık atmosferinde gerçekleşen etkinlikte konuşan ev sahibi kurumların yöneticileri 2018 yılının sektör açısından olumlu geçeceğini öngörüyorlar. Sezon sonunda tüm bu çabaların karşılığını almış olmasını dileyelim.

Vali Karaloğlu turizmcilere seslendi: “şoförlerinizi uykusuz çalıştırmayın.”

İçişleri Bakanlığı’nın Gaziantep’te düzenlediği toplantı nedeniyle geceye sinevizyondan görüntülü konferans sistemiyle bağlanan Vali Münir Karaloğlu, Antalya’nın turizmde 2018 yılına muhteşem başlangıç yaptığını belirterek, “Şu anda yüzde 45 geçen senenin üzerindeyiz. Rakamlar her geçen gün daha iyiye gidiyor. Bu sene 2018 Perge Yılı olması nedeniyle Perge’de sezonu açıyoruz. Sizlerden Perge Yılı temasına destek olmanızı bekliyorum ve benzeri birçok etkinlik ve toplantılar Perge’de yapılabilir ve böylece daha çok misafir Perge’de ağırlayabiliriz. ” dedi.

Karaloğlu ayrıca, sektör temsilcilerine son günlerde artan ölümlü trafik kazalarını hatırlatarak; “Lütfen şoförlerinizi uykusuz çalıştırmayın, eğitimleri tam olmayan şoförleri arabalara vermeyin. Bu konuda sizden yardım ve destek bekliyorum” dedi.

Menderes Türel: “Perge’yi görmeyen kimse kalmamalı.”

Perge’nin medeniyetin beşiği olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Biz tarihi merkezlerimize hak ettiği değeri istediği düzeyde vermedik. Bu yıl Antalya’da 14 milyon turist bekliyoruz. Kaybolan yılları telafi etmeyi hedefliyoruz ve kentimize gelecek turistlerin en az 4 milyonunun da Perge Antik Kenti’ni ziyaret etmesini diliyoruz. Geçen sene 10 milyon turist gelmiş ama Perge’ye ziyaretçi sayısı maalesef 60 bin.Helenistik dönemlerin bu eşsiz güzelliğini sergileyen Perge’yi görmeyen kimse kalmamalı” dedi.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: “Turizmde yüzde 45 büyüme yaşanıyor.”

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı da bu yıl sezonun iyi bir başlangıç yaptığını belirterek; “Turizm sezonu açıldı ve bu sene 2014 rakamlarına ulaşmamız mümkün görünüyor. Turizmde geçen seneye göre yüzde 45 büyüme yaşanıyor. Ülkemize gelen turisti doğal güzelliklerimiz ve değerlerimize yönlendirmeliyiz. Dünyada Antalya’daki kadar antik kent ve tiyatroya sahip başka şehir yok. Bu zenginliklerimizi turizmde değerlendirmeliyiz. Bu yıl tema olarak Perge belirlendi. Perge Helenistik dönemlerin en zengin ve büyük şehirlerinden biri. Antalya müzesindeki eserlerin yarısı Perge’ye ait. Fakat ziyaretçi sayılarına baktığımızda gereken farkındalığı yaratamamışız. Bu yıl 14 milyon turistin gelmesini beklediğimiz Antalya’da Perge’ye daha çok ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

Gece, Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının müzik ziyafeti ile sona erdi.

Etkinlik kapsamında bir de fotoğraf sergisi açıldı. Antalya Valiliği tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Ali İhsan Öztürk’ün objektifinden Antalya’yı farklı yönleriyle yansıtan birbirinden güzel 74 eserin yer aldığı “Antalya ‘Merhaba “Işıklar ve Gölgeler” adlı sergi 13 Mayıs, Pazar gününe kadar Perge’de ziyaretçilerini bekliyor olacak. Antalya’nın doğal ve tarihi güzelliklerini çok güzel yansıtan bir sergi olmuş. İnsanın içi açılıyor ve yine Atatürk’ün o sözü geliyor insanın aklına: “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir