Antalyalılar Mimarlıkla Buluşuyor

Mimarlar Odası Antalya Şubesi gazetelere verdiği ilanla Antalya’da bulunan güzel mimari eserleri halkla birlikte seçme çağrısında bulunmuş. “Kentlimiz Mimarlıkla Buluşuyor” sloganıyla verilen ilanda Antalyalılara,  beğendikleri yapı ya da mekânları Antalya Mimarlar Odası’na, 4 Temmuz 2012 tarihine kadar önermeleri isteniyor.

Kent estetiğinin gelişimine katkı koyması ve Antalyalıları kent konusunda katılımcı olmaya yöneltmesi açısından oldukça güzel bu girişimi kutluyoruz. Ancak biz bu girişimin daha bir cesur yaklaşımla ele alınmasını ve tersinden ele alınmasını beklerdik. Antalya’da bulunan kötü mimarisiyle, tasarımıyla ve günümüze ayak uyduramayan yönleriyle onlarca örneğin yine halkoyuyla belirlenerek yeniden tasarlanması bu güzel kent için daha doğru bir yaklaşım olurdu.

Antalya’da yeni yapılan binaların estetiği tabii ki çok hayati birkonu. Ne var ki bu kentte tasarımı standartların altında o kadar çok bina, mekân ya da konut var ki yeniden ele alınmaya muhtaç. İşte bu sebepten dolayı Mimarlar Odası hiç değilse gelecek projelerini Belediyelerle de işbirliğine giderek kenti boğan tasarımlarıyla (çatılardan başlayarak) mevcut binaların elden geçirilmesi ya da yeniden yapılması konusunda daha elle tutulur projeleri hayata geçirmesini gönlümüz istiyor.

Antalya’nın şekillenmesini Belediyeler imarlarıyla şekillendiriyorsa da Mimarlarda tasarımlarıyla önemli bir rol oynuyor.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir