Antalyalılar “Siz Evde Kalın Biz Sizin Yerinize Dışarıdayız”

Seher Özen Karadeniz

Geçtiğimiz haftadan itibaren  corona virüsün yayılımını azaltmak için alınan önlemlerin ve uyarıların başında, mecbur kalınmadıkça dışarıya çıkılmaması geldi. Ancak özellikle risk grubunda bulunan 60 yaş üstü vatandaşlarımızın uyarıları yeterince dikkate almaması üzerine dün onlar için sokağa çıkma yasağı getirildi.

Yasakların getirilmesi ile birlikte salgına ilişkin tedbirlerin alınmaya başlandığı geçen haftadan itibaren yer yer sosyal medya hesaplarından bu kapsamda yapacakları sosyal hizmetleri açıklayan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa ve Konyaaltı belediyeleri dün ve bugün yeniden sosyal medya hesaplarında konuya ilişkin paylaşımlar yaparak 60 yaş üstü, engeli, kronik hasta ve yardıma ihtiyacı olan Antalyalılara; “siz evde kalın biz sizin yerinize dışarıdayız” diyerek yardım hattı numaralarını yeniden paylaştılar. Antalya Valiliği kurduğu Vefa Sosyal Destek Grupları ile ihtiyaç sahiplerinin yanında olacağını açıkladı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu instagram hesabından; “Sokağa çıkması kısıtlanan #65yas üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız için İl merkezi ve ilçelerimizde Vefa Sosyal Destek Gruplarımız çalışmaya başladı. Temel ihtiyaçlarınız için 112’yi arayın yardıma koşalım. Ama mutlaka #EvdeKal’ın.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi; “Yalnız değilsiniz. 60 yaş üstü evde yalnız yaşayan siz değerli hemşehrilerimizin yanındayız. ABİM numaralarını aramanız yeterli. 444 9 420 #BizBirlikteYaparız”, “Tüm önceliğimiz toplum sağlığı. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanma uygulamasını geçici bir süre durduruyoruz. En güvenli yer evimiz. Bu zor günlerin üstesinden birlikte geleceğiz.

Konyaaltı Belediyesi de üç gün önce ve bugün şu mesajları paylaştı:  “Siz evde kalın, biz size geliriz. İletişim için 0242 245 55 15’i arayabilirsiniz.” “Siz evde kalın, biz size geliriz! Kronik hastalıkları olan, Bakıma muhtaç, 75 yaş ve üzeri yalnız yaşayan vatandaşlarımızın raporlu ilaçları, gıda, evde bakım ve sağlık kontrolleri başta olmak üzere bütün ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanacaktır. İletişim için: 0242 245 55 15’i arayabilirsiniz.”

Muratpaşa Belediyesi; “60 yaş üstü yalnız yaşayan komşularımız, her türlü ihtiyacınız için 7/24 444 80 07’den Turunç Masa’mızı arayabilirsiniz. Biz görevimizin başındayız. Siz evinizde, sağlıklı, mutlu ve huzurlu olun.” mesajlarını paylaştı.

Ayrıca dün Muratpaşa Belediyesinin yaptığı olağanüstü meclis toplantısında evde bakım hizmetini 60 yaş ve üzeri, engelli, kronik hastalığı bulunan, bakıma muhtaç Muratpaşa sakinlerinin her türlü ihtiyacını kapsayacak hale getirildiğini belirten Başkan Uysal, “10 -20 Mart tarihleri arasında Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleriyle, 60 yaş ve üzeri 189 kişiye evde bakım hizmeti verdik.” diye konuştu.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Evde Bakım Servisi’nin, 2’si ambulans 5 taşıt, 1 doktor ve 6 hemşire olmak üzere 20 kişilik bir ekiple bu çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Başkan Uysal, “1 ambulans daha alıyoruz. Evde Bakım Servisimize 20 kişilik bir ekip daha ekleyerek toplam 40 personelle hizmet vereceğiz” dedi. Başkan Uysal, aşevinin ise 2 taşıma aracı, 1 pick-up ve 4’ü aşçı olmak üzere 18 kişilik ekibe sahip olduğunu aktardı.

Kepez Belediyesi’nin henüz konuyla ilgili bir açıklaması olmadı. Yine de ilçe sınırları içinde yaşayanlar belediyenin çağrı merkezinden konuyla ilgili bilgi alabilir.  Beyaz Masa 444 6 007

Ayrıca 122, 155 ve 156 nolu telefonlardan da ihtiyaç sahipleri yardım talep edebilir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir