Antalyalıların Tren Özlemi …

Kepez’e buharlı lokomotif..

Kepez Belediyesi, TCDD’nın hurdaya ayırdığı vagondan sonra, şimdide Uşak’tan 20. Yüzyılın ilk buharlı lokomotifini Antalya’ya getirdi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, tren vagonundan sonra şimdi de tren yolu olmayan Antalya’ya lokomotif getirtti. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ndan(TCDD) alınan ve bakım-onarım işleri Uşak’ta yapılan lokomotif,  Dokuma Park’taki tren kütüphanenin bulunduğu rayların üzerinde yerini aldı.

Lokomotif, Dokuma Park’ta önümüzdeki günlerde vatandaşların ziyaretine açılacak. 1930 yılından 1985 yılına kadar Anadolu’daki tren yollarında birçok kente yolcu taşımış olan buharlı lokomotif hizmet ömrünü doldurunca TCDD Yolları tarafından ıskat (işletmeden kaldırılan)edildi.

Tarihi lokomotif Antalya’da

Buharlı lokomotifin Almanlar tarafından sınırlı sayıda üretildiğini belirten Başkan Tütüncü, “Bu lokomotif, Abdülhamit döneminde satın alınmaya başlayan trenlerin bir örneği. TCDD Yollarının hurdalıklarından gün yüzüne çıkartarak, restoresini yaptık, Uşak’tan da Antalya’ya getirdik. Bu tarihi lokomotif vagonumuzun ön tarafını tamamlayan önemli bir obje oldu. Bütün bunlarla Türkiye’nin demiryolu macerasını, onun üzerindeki derin hatıraları ve tarihi anlatmaya çalışıyoruz“ diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:,

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir