Antalya’nın altın kızı Aslı Çakır Alptekin

Londra Olimpiyatları’nda atletizmde muhteşem bir başarı elde ettik. 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin birinci, Gamze Bulut ikinci olarak göğsümüzü kabarttı. İki sporcumuzla ne kadar gurur duysak azdır.

Londra Olimpiyatları’nda takım arkadaşı Gamze Bulut ile destan yazan ve 1500 metrede altın kazanan Aslı Çakır Alptekin, Antalya doğumlu bir sporcu. Ancak o da bir çok Antalyalı sporcu gibi başka iller adına yarışıyor.

Timeout İstanbul Dergisi, Olimpiyatlara gitmeden önce Aslı ile röportaj yapmış.

İşte inancımızın kırıldığı bir anda muhteşem bir koşuyla altın madalyaya uzanan ve Türk Bayrağı ile olimpiyat stadını turlarken hepimizi ağlatan Aslı’nın hikayesi.

2012 Londra Olimpiyatları’nda en güvendiğimiz isimlerden biri olan ve son olarak Helsinki’de 1.500 metrede altın madalya alan Aslı Çakır Alptekin ile konuştuk.

2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede kazandığı bronz madalya ile bir ilki başardı. 1985 Antalya doğumlu atlet,  Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde başladığı eğitimini Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda tamamladı.

Atletizme nasıl başladınız?

İlkokul dördüncü sınıfta atletizm okul takımı seçmeleri ile atletizm hayatım başlamışoldu. Seçmelerde ikinci olmuştum.

Spor hayatınızda dönüm noktası diyebileceğiniz bir olay var mı?

Üniversitede atletizm hayatıma son vermiştim. Antrenörüm İhsan Alptekin tekrar atletizme dönmemi sağladı. İkimiz de koşuyorduk, başarılı olmam için sporu bırakıp sadece benim antrenörüm oldu. Bu karar ikimiz için de dönüm noktası.

İlk büyük başarınız neydi?

Türkiye Liselerarası Kros Şampiyonası’nda birinci olarak ilk milli formayı giydim. Dünya Liseler Kros Şampiyonası’nda 10. oldum.

En büyük başarınız?

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu, Türkiye tarihinde dünya salonda ilk madalyamız. Bu yüzden en büyük başarım bu madalyayı almak oldu.

Olimpiyatlarda hedefiniz ne?

Zirvede olmak.

En iddialı rakibiniz kim?

Afrikalı atletler.

2012 Londra Olimpiyatları’na nerede ve nasıl hazırlanıyorsunuz?

Kayseri’de, Erciyes Dağı’nda yoğun bir tempoda çalışıyoruz.

Sizi ne motive eder?

Beni en çok hayallerim, ailem ve eşim İhsan Alptekin’in verdiği destek motive ediyor.

Olimpiyattan sonraki hedefiniz nedir?

2013 yılında yapılacak olan Akdeniz Oyunları ve Dünya Şampiyonası’nda madalya almak.

Çalışmalarınızda yeterli desteği alıyor musunuz?

Evet, alıyorum. Atletizm Federasyonu, kulübüm İstanbul Üsküdar Belediye Spor Kulübü, Garanti Bankası Üst Kurulu’nun desteklerini alıyorum. Ama tabii en büyük desteğim ailem.

Yeni başlayan sporculara sizin gibi başarılı olmaları için neler tavsiye edersiniz?

En önemli olan bilinçli ve bilgili antrenörlerle çalışmaları, sabredip pes etmemeleri, her zaman hedeflerinin hayalini kurmaları ve başarabileceklerine inanmaları. İnanmak başarının yarısıdır.

Kaynak: www.timeoutistanbul.com

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir