Antalya’nın Altın Portakal Mevsimi…

Antalya’da ekim ayında yapılacaklar listemizin ilk sırasında elbette Altın Portakal etkinlikleri var. 
Antalya’da ekim ayı Altın Portakal Mevsimi başlar… Türkiye’nin Oscarı olarak nitelendirilen Atın Portakal Film Festivali bu yıl 50’nci yaşını kutluyor. Hedef her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Sineması ve sanatçılarla, halkın coşkusunu ve heyecanı ile buluşturmak. 
 

 

Altın Portakal’da Gişeler 2 Ekim’de Açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi – Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde bilet satışları başlıyor. AKM Aspendos Salonu’nda gösterime girecek filmlerin bilet satışları için gişeler 2 Ekimde açılıyor.  

4-11 Ekim 2013 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gösterimi yapılacak uzun metraj filmler için normal bilet fiyatı 5 TL, indirimli bilet fiyatı 3 TL olarak belirlendi.  

AKM Perge Salonu’nda gösterimi yapılacak belgesel ve kısa filmleri izlemek isteyen sinemaseverlerden ise herhangi bir ücret alınmayacak.  

817 kişilik Türkiye’nin en büyük sinema salonu olma özelliği taşıyan AKM Aspendos Salonu’nda sinemaseverlerle buluşacak gala ve özel gösterim filmlerinde, izleyici rekoruna ulaşılması bekleniyor.  

Festival filmlerine 49. Festivalde gösterilen ilginin 50. Festival programı içinde yer alan film gösterimlerinde artarak devam etmesi bekleniyor.  

Altın Portakal 50. Yıl Töreni’nde film müzikleri

5 Ekim 2013 Cumartesi, 20:30
AKM, Aspendos Salonu 

Vokal Cahit Berkay 

Vokal Derya Petek 

Şef Cem Öget  

50. Altın Portakal için Cahit Berkay besteledi,
Metin Üstündağ sözlerini yazdı.  

Altın Portakal’ın 50. Yılı için özel olarak hazırlanan 50. Yıl bestesi tamamlandı. Unutulmaz film şarkılarının bestecisi, en iyi müzik dalında en çok Altın Portakal kazanan sanatçılardan biri olan Cahit Berkay’ın hazırladığı “Bir Filmdir Ömrümüz” adlı bestenin sözlerini Metin Üstündağ yazdı.  

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin tüm yıllarından esintiler taşıyan 50. Yıl bestesini, opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve popüler müzik sanatçısı Nez seslendirdiler.  

Kırmızı halıdan korteje “Bir Filmdir Ömrümüz”  

Brodway müzikalleri tarzında çok zengin bir orkestrasyonla kayıtları yapılan beste, sinema tutkusunu ve insana dair sinemada işlenen duygu yoğunluğunu çok yönlü olarak içeriyor.  

Tarz açısından Türkiye’de eşine az rastlanan eserlerden biri olmaya aday bestenin aranjmanında ise Cem Öget imzası bulunuyor. “Bir Filmdir Ömrümüz”, kırmızı halıdan törenlere, kortejden etkinlik alanlarına pek çok noktada festivalin simgesi haline gelecek.  

Altın Portakal Ulusal Özel Gösterimler

Antalya Büyükşehir Belediyesi – Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 4 – 11 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali programı içinde yer alan “Ulusal Özel Gösterimler” bölümünde 9 filmin gösterimi yapılacak.  

Ulusal programda en son yapımlar 

Genç ve deneyimli yönetmenleri bir araya getirecek “Ulusal Özel Gösterimler” programında  yer alan filmlerin tamamı 2013 yapımı.  

Süllü Veli Arpaç’ın senaryosunu Tayfun Tunga Yoylu ile paylaştığı, geçim derdi için çıkılan yolculukta ortaya çıkan iç dünya – dış dünya çatışmasını konu edinen ilk uzun metraj filmi “Belik – The Braiding”;  

Gökhan Horzum’un senaryosunu yazıp yönettiği; “rakı masasında her şey konuşulur, hiçbir şey halledilmez” teması etrafında gelişen ilk filmi “Arkadaşlar Arasında – Among Friens’”;  

Atıl İnaç’ın çaresizlik, itaatkârlık ve cesaretin birlikte varoluş yöntemi oluşturduğu sistemi masaya yatıran filmi “Daire – Circle”;  

Faysal Soysal’ın senaryosuna da imza attığı; kıskançlık, yüzleşme, vicdan yarası, yabancılaşma temalarını iç içe işlediği filmi“Üç Yol – Crossroad”;  

Serdar Bardakçı’nın tüm sahneleri Antalya’da çekilen; anneye duyulan aşırı sevgiden kaynaklanan saplantılı ruh haline göndermede bulunulan ilk filmi  “Her Şey Yolunda – All Right”;  

Serdar Gözelekli’nin, “canlı bomba”, “kurban”, “militan”, “lider” figürleri etrafında gizli örgüt ilişkilerini anlattığı; bu ilişkiler ekseninde  “kesin inanç” olgusunu sorguladığı  ilk filmi “İnanç Odası – Room of Faith”;  

Onur Ünlü’nün senaryosuna da imza attığı; hayattan bir beklentisi kalmamış Cemal’in, parmağıyla nesneleri oynatan Yasemin, zamanı durdurabilen Defne ile karşılaşmalarından yola çıkarak; olağanüstü özellikleri olan kasabalıların olağan sıkıntı, endişe ve dertlerini işlediği filmi “Sen Aydınlatırsın Geceyi – Thou Gildst The Even”;  

Semir Aslanyürek’in senaryosunu da yazdığı, İkinci Kıbrıs Çıkartması ve sağ – sol çekişmeleriyle çalkantılı bir dönem olan 70’lerin başlarında iki çocuğun Yılmaz Güney’e ulaşabilmek için Antakya’dan Adana’ya yolculuğunu anlatan son filmi “Lal – Mute”;  

Biket İlhan’ın izleyiciyi İkinci Dünya Savaşı atmosferine götüren, evden kaçıp okula giden genç kızın öyküsünden yola çıkarak Anadolu’da yeni bir eğitim seferberliğine göndermede bulunan son filmi “Yarım Kalan Mucize – The Miracle”,  

4 – 11 Ekim tarihleri arasında “Ulusal Özel Gösterimler” programı içinde izleyiciyle buluşacak filmler.  

Altın Portakal’da 10 Sergi Açılacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi – Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 4-11 Ekim 2013 tarihleri arasında düzenlenecek  50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 10 serginin açılışı yapılacak.  

Altın Portakal’ın bu yılki sergileri “50. Yıl Sergisi” (fotoğraf), “50 Yılın En İyi Film Afişleri” (fotoğraf), “Bir Zamanlar” (resim), “Gezginin İzi Hindistan’ın Gizi” (fotoğraf)  “İbrahim Enez Yağlı Boya Afiş Sergisi”,  “Manaki Kardeşler Fotoğraf Sergisi”, “Memento & Memory / Hafıza & Hatıra” (plastik sanatlar),  “Muhsin Ertuğrul Filmleri” (fotoğraf),  “ISCAEE 2013 Antalya / Türkiye Sempozyumu Uluslararası Seramik Sergisi”,  “Modernleşmenin Baş Tacı: Şapka ve Sinema / Türk Sineması’ndaki Şapkalar Sergisi” başlıkları altında sanatseverlerle buluşacak.  

2 EKİM’DE AÇILIŞI YAPILACAK SERGİLER

Atatürk Kültür Parkı içinde 2 Ekim Salı günü saat 18:00’de hizmete girecek olan Altın Portakal Sanat Galerisi’nde üç serginin birlikte açılışı yapılacak. “ISCAEE 2013 Antalya / Türkiye Sempozyumu Uluslararası Seramik Sergisi”; “Modernleşmenin Baş Tacı: Şapka Ve Sinema / Türk Sineması’ndaki Şapkalar” adlı sergi ve Altın Portakal tarihine ayna tutan fotoğraflardan oluşan “50. Yıl Sergisi”, Altın Portakal Sanat Galerisi’nde festival boyunca birlikte yer alacaklar.  

ISCAEE 2013 Antalya / Türkiye Sempozyumu Uluslararası Seramik Sergisi  

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, “Uluslararası Seramik Sanatı Eğitimi ve Değişimi” derneği (ISCAEE) ve Seramik Sanatı Eğitimi Derneği (SSEDD )  işbirliğiyle gerçekleştirilecek sergide ISCAEE üyesi Japonya, Kore, Çin, Amerika, İngiltere, İsviçre, Fransa, Güney Afrika, Kenya ve Türkiye ‘den yaklaşık 170 sanat eğitimcisi, sanatçı ve sanat öğrencisi eserleriyle yer alacak.  

Modernleşmenin Baş Tacı: Şapka Ve Sinema / Türk Sineması’ndaki Şapkalar Sergisi

 

Kastamonu Valiliği Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde yer alan Türkiye’nin ilk ve tek şapka müzesinde sergilenen ve Türk Sinemasının unutulmaz sahnelerinde kullanılan şapkalar, Altın Portakal Film Festivali kapsamında festival izleyicisiyle buluşturuluyor. Müze koleksiyonundaki en özel parçalarının görücüye çıkacağı sergiyi Müze Müdürü İlknur Aynan hazırlıyor. Yaklaşık 30 şapkanın yer alacağı sergi Altın Portakal Sanat Galerisi’nde festival boyunca açık kalacak.  

50. Yıl Sergisi  

Atatürk’ün Aspendos’a gelişiyle başlayan ve 50’li yıllardaki Belkıs Festivali’nden görüntüleri de kapsayan sergi, kentlerinin adını dünyada duyurmaya çalışan isimsiz kahramanların öyküsüne odaklanıyor. Dr. Avni Tolunay Dönemi’nin özel anları, 70’lerin Uluslararası Plastik Sanatlar Sempozyumu’yla buluşurken, sansürün ve darbenin engelleyemediği uzun yolculuk, bugünlere kadar geliyor.  

7 EKİMDE 7 SERGİNİN AÇILIŞI VAR

50. Festivalin, açılışı 7 Ekim’de yapılacak olan ve festival süresince açık kalacak  sergileri arasında “50 Yılın En İyi Film Afişleri” (fotoğraf), “Bir Zamanlar” (Ayla Akyol – resim), “Gezginin İzi Hindistan’ın Gizi” (fotoğraf),  “İbrahim Enez Yağlı Boya Afiş Sergisi”,  “Manaki Kardeşler Fotoğraf Sergisi”, “Hafıza & Hatıra” (plastik sanatlar),  “Muhsin Ertuğrul Filmleri” (fotoğraf) başlığını taşıyan sergiler yer alıyor.  

50. Yıl Film Afişleri Sergisi  

1964’ten bu yana Altın Portakal Film Festivallerinde en iyi film ödülüne değer görülen filmlerin afişlerini izleyicilerle buluşturulacak “50 Yılın En İyi Film Afişleri” Türker İnanoğlu Vakfı (TÜRVAK ) Sinema Müzesi’nin katkılarıyla hazırlandı. Sergide yer alacak 50 afiş orijinal boyutlarda basılmış halleriyle festival izleyicileriyle buluşturulacak. 7 Ekim Pazartesi günü saat 13:00’te MarkAntalya Alışveriş Merkezinde açılışı yapılacak sergi festival süresince açık kalacak.  

Ayla Akyol Resim Sergisi  

Ressam Ayla Akyol’un Antik Dönem’e ait eserleri resmettiği sergisi “Bir Zamanlar – Once Upon a Time” 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin konuğu oluyor.  

Yağlı boya tablolardan oluşan sergide, Getty Müzesi’nde sergilenen Venüs, Roma Vatikan Müzesi’nde yer alan Knidos Venüsü, Hermitage Müzesi koleksiyonunda yer alan Bereket Bolluk ve Şarap Tanrısı Baküs ve aşk meleği Eros’un heykellerinin röprodüksiyonları da yer alıyor. Serginin açılışı 7 Ekim Pazartesi günü saat 14:00’te Akdeniz Üniversitesi Olbia Sanat Galerisi’nde yapılacak.  

Gezginin İzi Hindistan’ın Gizi  

Fotoğraf sanatçısı Mine Candar’ın Hindistan’ın gizemli bölgelerinde çektiği fotoğraflardan oluşan “Gezginin İzi Hindistan’ın Gizi” sergisinde birbirinden renkli 70 fotoğraf sanatseverlerle buluşacak. Mine Candar’ın objektifinden yansıyan karelerde Kerala ormanlarındaki vahşi yaşamdan yerel halkın gündelik yaşamına, Tac Mahal’den Ganj’a uzanan bir yolculuğa çıkılacak. Sergi 7 Ekim Pazartesi günü saat 15:00’te Migros Alışveriş Merkezi’nde açılacak.  

İbrahim Enez Yağlı Boya Afiş Sergisi  

Türk sinemasının unutulmaz afişlerine hayat veren İbrahim Enez’in Altın Portakal Film Festivali’nin 50. Yılı onuruna yeniden yaptığı yağlı boya afişler, Horizon Film’in öncülüğünde sinema yazarı ve tarihçisi Agah Özgüç tarafından düzenlendi. 7 Ekim Pazartesi – 16.00’da AKM Fuaye de açılışı yapılacak sergi festival süresince açık kalacak. 

Manaki Kardeşler Fotoğraf Sergisi  

Balkanlar’ın ilk sinema ve fotoğraf sanatçıları olan Yanaki ve Milton Manaki anısına hazırlanan “Balkanlar’ın Işık Ressamları” adlı sergi, Manaki Kardeşler’in filmlerinden seçilmiş özel fotoğraflardan oluşuyor. Sergi, Makedonya Sinemateki ve Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB)’nin katkılarıyla hazırlanan “Pelikülün İzinde” bölümü kapsamında izleyicilerle buluşacak. Manaki Kardeşler’in İkinci Meşrutiyetin ilanından Jön Türk devrimine, Sultan V. Mehmet Reşat’ın Makedonya ziyaretlerinden Türk piyade ve süvarilerin geçit törenine, Osmanlı tarihi ve kültürüne ışık tutan fotoğrafları sergilenecek.  

Serginin açılışı 7 Ekim Pazartesi – 16.00’da  AKM Fuaye de yapılacak.  

Bahçeşehir Üniversitesi katkılarıyla  

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Ebru Nalan Sülün’ün küratörlüğünde gerçekleşen “Hafıza&Hatıra – Memento&Memory” adlı sergiye Karaalioğlu Parkı içinde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Merkezi ev sahipliği yapıyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen ve 7 Ekim saat 18:00’de açılacak sergi 14 Ekim’e kadar açık kalacak. “Hafıza&Hatıra’ sergisi performans, video enstalasyon, ready made, fotoğraf, seramik enstalasyon ve resim tekniklerinden oluşuyor.  

Eserleri ya da performanslarıyla sergide yer alan sanatçılar arasında şu isimler bulunuyor: Alper Tabak, Burhan Kum, Gül Yasa, Handan Dayı, Hande Rastgeldi, Hanife Yüksel, Ilgaz Özgen Topçuoğlu, Işık Aslıhan, Kemal Tizgöl, Kübra Gürleşen, Nevin Yavuz Azeri, Onur Fırat Fen, Özlem Ayla Sarnıç, Özgür Önürme, Özge Biltekin, Umut Kayapınar.  

Muhsin Ertuğrul filmleri fotoğraflarda  

Sinema yazarı ve tarihçisi Agâh Özgüç’ün özel arşivine ait, 1920’li yılların cam negatiflerinden basılmış “Cam Negatiften Basılmış Fotoğraflarla Muhsin Ertuğrul Filmleri Fotoğraf Sergisi” 50. Altın Portakal kapsamında ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Türk sinema tarihinin ilk Müslüman kadın oyuncuları Bedia Muvahhit ve Neyyire Neyir ikilisinin yanı sıra Muhsin Ertuğrul’un da rol aldığı bu yapımların birçoğu “kayıp filmler” arasında yer alıyor. 

Kurtarılmış ve cam negatiflerinden basılıp, Kemal Özdemir tarafından temizlenen 125 adet fotoğraftan 50’si seçilerek ilk kez sergileniyor.  

AKM Fuayesinde 7 Ekim Pazartesi günü saat 16:00’da açılacak sergi festival boyunca açık kalacak.  

Portakal’ın Gündemi: Saldırıya Uğrayan Sanat!

Bu yıl 50’nci yılını kutlayacak Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali programı içinde, 1970’li yıllar ve 12 Eylül’lü günler Antalya’sında sanat eserlerine yapılan saldırıların ele alınacağı “Saldırıya Uğrayan Sanat” başlıklı bir söyleşiye yer verilecek.  

Eserleri saldırıya uğrayan sanatçılardan heykeltıraş Mehmet Aksoy, ressamlar Yusuf Taktak, Figen Aydıntaşbaş’ın konuk olacağı söyleşide, dönemin tanıklarından 1973 – 80 yılları arasında Antalya Belediye Başkanlığı yapan Selahattin Tonguç, dönemin Festival Yöneticisi Akın Önen ve kent tarihçisi Hüseyin Çimrin de yer alacak. Söyleşinin moderatörlüğünü sinema yazarı ve sanat eğitimcisi Tuncer Çetinkaya üstlenecek.  

Eserleri saldırıya uğrayan sanatçılardan Orhan Taylan ve Gülsün Karamustafa, yurtdışı programlarının çakışması, Cihat Aral eşinin rahatsızlığı nedeniyle festival günlerinde Antalya’da olamayacaklar. Orhan Taylan söyleşiye, göndereceği mesajla katılacak.  

Duvar resimleri ‘duvar yazısı’ ilan edilir  

1976 yılında Antalya Festivali “Uluslararası Film ve Sanat Festivali” olarak düzenlenmiş, plastik sanatlar da festivale dahil edilmişti.  

Antalya Belediyesi’nin davetiyle Cihat Aral, İsa Çelik, Orhan Taylan, Yusuf Taktak, Mehmet Aksoy, Gülsün Karamustafa, Figen Aydıntaşbaş gibi, resim ve heykel sanatının tanınmış isimleri Antalya’ya gelmiş, kentin dört bir yanını duvar resimleri ve heykellerle donatmışlardı.  

Antalyalıların da katılımıyla gerçekleşen sanat şöleni,  resimler ve heykellere yapılan saldırılarla dumura uğrar. Tekrar eden saldırılara karşı sanatçılar nöbet tutmaya başlarlar. Olup bitenleri halka duyurmak için toplantılar, basın açıklamaları düzenlenir.  

Saldırıya uğrayan sanat, 12 Eylül’ün darbelerinden de nasibini alır. Duvar resimleri “duvar yazısı” ilan edilir. Mehmet Aksoy’un heykeli kırılır, Cihat Aral’ın resmi devlet eliyle kaldırılır; Yusuf Taktak’ın resimleri boya atılarak kirletilir, Orhan Taylan’ın Belediye İşhanı duvarına yaptığı ünlü “Prometheus” kazınarak yok edilir.  

70’li yıllarda yapılan saldırılara, 12 Eylül askeri diktatörlüğünün son noktayı koyması; bütün bunlara karşı sanatın ve sanatçının kendini savunması söyleşinin ana temasını oluşturuyor.  

“Saldırıya Uğrayan Sanat” paneli; 11 Ekim saat 14:30’da AKM Perge Salonu’nda gerçekleşecek.  

Kaynak: http://www.altinportakal.org.tr/programlar/festival-programi/  

Carmina Burana Antalya’da

Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesi yine efsane bir konsere ev sahipliği yapacak. Ünlü Alman besteci Carl Orff tarafından oluşturulan sahne kantatı Carmina Burana, 120 kişilik dev bir kadroyla bir kez daha Antalya sahnesinde seslendirilecek. “Yeni bir şey yaratmak istiyorsan mutlaka eski olanı kullan” anlayışı ile yapıtlar veren besteci; Carmina Burana’yı da Münih yakınlarındaki bir manastırda bulunan 200 kadar şiir ve şarkıdan esinlenerek oluşturmuştur. Dünyanın soluksuz izlediği bu konser 3 Ekim Perşembe günü saat 20:00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Antalyalı sanatseverlerin karşısında olacak.  

Şimdi ve Sonra… Yeni Türkü… 

04 Ekim 2013 23:30
Tudors Arena, Antalya  

    

Hatıra& Hafıza

Antalya- Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Merkezi, 07 Ekim-14 Ekim tarihleri arasında Ebru Nalan SÜLÜN’ün küratörlüğünde “Hafıza&Hatıra” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.  

Sergi Küratörü: Ebru Nalan SÜLÜN
Sanatçılar:
Alper Tabak
Burhan Kum
Gül Yasa
Handan Dayı
Hande Rastgeldi
Hanife Yüksel
Ilgaz Özgen Topçuoğlu
Işık Aslıhan
Kemal Tizgöl
Kübra Gürleşen
Nevin Yavuz Azeri
Onur Fırat Fen
Özlem Ayla Sarnıç
Özgür Önürme
Özge Biltekin
Umut Kayapınar 

Sergi Mekanı: Karaalioğlu Parkı No:22/ Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Merkezi
Sergi Tarihi: 7 Ekim 2013, Saat:18.00  

Cem Adrian


16 Ekim 2013 21:00
Tudors Arena, 

   

Metin Uca – Hakuna Matata


27 Ekim 2013 20:00
Antalya Kültür Merkezi, Antalya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir