Antalya’nın Anıt Ağaçları

Anıtsal niteliğe sahip tek ağaç ve orman parçaları ulusal kültür, yöresel tarih ve folklorik açıdan büyük önem taşıdığı için, Çevre sorunlarının geniş halk kitlesi tarafından benimsenmesine koşut olarak, anıt ağaç ve orman parçalarının popüleritesi de her geçen gün artmaktadır.

Bulunduğu yere ayrıcalık katan bu canlı miras, yeşili koruma tutkusunun ibadet düzeyine ulaştığı ve çevre koruma etkinliklerinin ön plana çıktığı günümüzde, trendi belirgin bir biçimde yükselen “Eko-Turizm” olgusu için de önemli bir kaynak değerine sahiptir.

Nitekim; Kaliforniya’daki Sekoyalar başta olmak üzere değişik ülkelerdeki ulusal parklarda bulunan anıtsal ağaçlar her yıl binlerce doğa-sever turistin gezi programlarının olmazsa olmaz ziyaret noktaları arasında yer almaktadır. 1989 yılında ABD de bu parkları ziyaret eden turist sayının 170 milyon olduğu bildirilmektedir.

Alternatif turizm diyerek nitelendirilen tüm alternatiflerin yer aldığı Antalya turizmi’nin “Eko-Turizm” için de anıt ağaçları önemli bir noktaya gelebilir…

Bizde “Antalya’da Mutlaka Yapılması Gereken 100 Şey” listemize bu ağaçların ziyaret edilmesini de ekliyoruz…

Torosların ev sahipliği yaptığı bölgemizin anıt ağaçları ise Elmalı Orman İşletme müdürlüğü tarafından detaylı olarak listelenmiş;

KOCA SEDİR

KOÇ SEDİR

KOCA KATRAN

CEDRUS LİBANİ

KATİL SEDİR

ASLAN ARDIÇ

ŞAH ARDIÇ

Listenin ve Fotoğrafların Kaynağı: Elmalı Orman İşletme Müdürlüğü

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir