Antalya’nın Antik Kentlerinde Müzik Ziyafeti

Sadece doğal ve tarihi güzellikleriyle değil, her yıl eylül ayında düzenledikleri müzik festivalleriyle de adından söz ettiren üç antik kent: ASPENDOS, SİDE, PHASELİS.

 

Seher Özen Karadeniz

 

Hep dediğimiz gibi sonbahar geldi kentin kültür-sanat hayatı hareketlenmeye başladı. Açılış her zaman ki gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali ile oldu. Festival 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde başladı. Ayın sonuna kadar devam edecek.

Klasik müzikle arası hoş olmayanlar için, yine kentimizin çok önemli bir tarihi ve turistik merkezi olan Side’de düzenlenen 18. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın caz ve latin müzik yıldızlarını müzikseverler ile buluşturacak olan festival yine ay sonuna kadar sürecek.

Zamanları neredeyse aynı olan üç festivalden en genci olan 10. Phaselis Festivali de bu yıl antik kentin büyülü atmosferinde dinleyenleri; klasik ve caz başta olmak üzere dünya müzikleriyle buluşturacak.

Festivallerin detaylarını yine sizler için sayfalarımıza taşıdık.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve kültür turizmine önemli katkılar sağlayan “Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali”, 1-18 Eylül 2018 tarihleri arasında, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başladı.

Aspendos Opera ve Bale Festivali 1 ile 18 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce düzenlenen 26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 1 Eylül’de başladı. Festivalin ilk gününde; Aspendos Antik Tiyatrosu’nda İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Fransız besteci Georges Bizet’nin 4 perdelik opera eseri “Carmen”i sahneledi.

Festivalde sırasıyla; 8 Eylül tarihinde klasik balenin şaheseri “Kuğu Gölü”, Viyana’nın 300 yıllık, köklü bale geleneğinin başarılı temsilcisi Viyana Devlet Opera ve Balesi Birliği tarafından Aspendos’ta sahnelenecek. 12 ve 13 Eylül tarihlerinde ise Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından “Aida” operası büyülü Aspendos’ta Antik Mısır’ı canlandıracak. 16 Eylül tarihinde Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni ve Genel Müdürü, ünlü tenor Murat Karahan’ın Sanat Yönetmenliğinde oluşturulan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü projesi “Troya” epik operası EXPO’da olacak.  26. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin kapanışı 18 Eylül’de Murat Karahan’ın seslendireceği gala konser ile sona erecek.

  1. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali

Manavgat’ta 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Antik Side, 16-26 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 18. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali ile dünyanın caz ve latin müzik yıldızlarını müzikseverler ile buluşturacak. Festival, 16 Eylül Pazartesi günü Saat 19.00’da Apollon Tapınağı’nda düzenlenecek olan kokteyl ile kapılarını sanatseverlere açacak.

Manavgat Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali’nde, 10 gün boyunca, Side Limanı (Meydan) ve Side Antik Tiyatrosu’ndaki konserler ve Kültür Evi’ndeki söyleşilerle hem Side’yi ziyaret eden turistler hem de yerel halk müzik dolu saatler geçirecek.

“Side Iyeoka’yı bekliyor”

Müzisyen olmasını dışında, aynı zamanda bir eğitmen, şair ve aktivist olan dünyanın en önemli sanatçılarından biri olarak anılan Amerikalı IYEOKA, 23 Eylül’de Side Antik Tiyatro’da sahne alarak hayranlarıyla buluşacak. Festival kapsamında 17 Eylül’de Fatih Erkoç Jazz Quartet, 18 Eylül’de Ibis Maria, 20 Eylül’de Della Miles, 22 Eylül’de Ayhan Sicimoğlu ve Latin All-Stars, 24 Eylül’de de Karsu-Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile aynı sahnede yer alacak. 16 Eylül’de ise Anadolu Ateşi dans grubu sahne alarak, muhteşem gösterilerini halkla buluşturacak. Festivalde ana konserler saat 21.30’da, gün batımı konserleri ise Saat 18.00’de başlayacak.

Bu yıl Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivalinde Side Kültür Evi Buluşmaları kapsamında ise 19 Eylül’de Müzisyen ve yazar Doğan Canku, 21 Eylül’de gazeteci, yazar, şair Sunay Akın ve 25 Eylül’de de müzisyen-söz yazarı Tuna Kiremitçi konuşmacı olarak Manavgat halkıyla buluşacak. Kültür Evi Buluşmaları, saat 19.30’da başlayacak. Toros Kadınları da meydanda kurdukları stantlarla ürettikleri el emeği ürünlerini satarak hem gelir elde edecek hem de turizme renk ve canlılık katacak.

  1. Phaselis Festivali

Kemer Belediyesi ve Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Phaselis Festivali 9-14 Eylül’de müzikseverlerle buluşacak.

Yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan Phaselis Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek festival kapsamında;  9 Eylül akşamı  Borusan Quartet ve piyanist Gökhan Aybulus, 10 Eylül akşamı Gostavo Battistessa ve Orquestra La Loca Turka, 12 Eylül akşamı AKRA Caz Band Feat-Cansu Nihal Akarsu, 13 Eylül akşamı Cihat Aşkın ve “Türk Valsleri” 14 Eylül akşamı Emir Ersoy “Rockuba”  müziğin ve dansın eşsiz büyüsü ile müzikseverleri buluşturacak.

Konserlere günlük 700-800 kişinin katılması bekleniyor.  Katılımın ücretsiz olacağı festivale ulaşımı kolaylaştırmak için Antalya merkezden ve Kemer’den ücretsiz servisler kaldırılacak. Phaselis Antik Tiyatro’sunda 9-14 Eylül’de yapılacak festival saat 21.00’de başlayacak.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir