Antalya’nın dört bir yanı tiyatro

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), Türkiye’nin en önemli tiyatro topluluklarından biri. Dile kolay tam 32 yıldır sahnedeler.

Başarılarla dolu bir sezonu geride bırakan Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), yeni sezonda dünya sahnelerinin en iyi 5 oyunuyla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

2014-2015 sezonunda sahneye koyduğu 32 yıllık tarihinin rekorunu kırarak 190 kez perde diyen Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, yeni sezon heyecanı yaşıyor. Dünyaca ünlü konuk yönetmenleri Antalya ile buluşturmayı planlayan ABT yeni Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerlerde de tiyatro gösterimi yapacak. Bu sezon yepyeni 5 oyunu sahneleyecek olan ABT Antalya’nın dört bir tarafından perde açacak.

ABT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, tarihin en başarılı sezonunu geçirdiklerini belirterek, “190’ın üzerinde oyun sergileyip, 31 binin üzerinde seyirciyi yakalamışız. Bizim için inanılmaz bir başarı” diyor.

Sezon boyunca yurtiçinde ve yurtdışında turnelere giden ABT, Alanya’dan Kaş’a bütün ilçeleri geziyor.

ABT, “konuk tiyatrolar projesi” ile her ayın sonunda yurt dışından bir tiyatroyu Antalyalı sanatseverlerle buluşturuyor. Geçen sene Almanya ve Rusya’dan tiyatro ekipleri geldi. Bu yıl Ekim ayında Bulgaristan, Çekoslovakya, Almanya, Azerbaycan’dan konuk tiyatrolar gelecek. Konuk tiyatrolar oyunlarını ücretsiz sahneliyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu sahnesinin yeniden düzenlenerek kulislerin oyuncular için uygun bir hale getirildiğini söyleyen Mehmet Özgür, kısa zamanda Şehir Tiyatroları Projesi’nin hayata geçirileceğini, Doğu Garajı Nekropol alanının üzerinde şehir tiyatrosuna bir sahne ve idari bina yapılacağını belirtiyor.

Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden başarılı oyuncu ve yönetmenleri davet ederek atölye çalışmaları düzenlediklerini ifade eden Mehmet Özgür, 2015-2016 sezonunda yepyeni 5 oyun ile perdelerini açacaklarını söylüyor;

“Kendi alanında bir üstat olan Danimarkalı Yönetmen Soren Ovesen ‘Sır’, Bulgaristan’da ve Amerika’da oyunculuk eğitimi veren Alexander Illiev ‘Kurnaz’, Özer Tunca  ‘Özgürlüğe Kaçış’, İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Engin Alkan ‘Tarla Kuşuydu Jülyet’, oyunlarını Antalyalı sanatseverler için yönetiyor. Bir de köy müzikali olacak. Geçen sezondan devam eden 5 oyunla birlikte yeni sezonda toplam 10 oyun sahneleyeceğiz. Oyunlarımızı kaldırmayacağız ve repertuar tiyatrosu yapıp oyunlarımızı sürekli döndüreceğiz. Çünkü bu kentte tiyatro severlerin izleyebileceği iki tane tiyatro var. Bir biz varız, bir de devlet tiyatrosu var. Biz bunu çeşitlendirmeye ve çoğaltmaya gayret ediyoruz. Konuk tiyatrolar projesiyle, şehir tiyatrolarının buluşmasıyla, önümüzdeki günlerde bir festivalle, onun dışında çocuk tiyatrolarıyla bu çeşitliliği arttırmayı planlıyoruz.

Yeni sezonda üçüncü bir yetişkin oyunu olarak Türk yazara ait oyunu hazırlayacağız.

1970’lerde Türkiye’nin köylerinde yaşanmış bir hikâyeyi bugünün köylerine adapte edeceğiz. Bunu da köy müzikaline dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu da Türkiye’de ilk defa yapılacak bir proje. Büyük bir prodüksiyon halinde sadece bu sahnede değil, bölgemizdeki köyleri ve ilçeleri de gezeceğiz.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir