Antalya’nın En Güzel Balkonu

Antalyalılar için balkon diğer şehirlerin sakinlerine nazaran farklılık gösterir. Balkon adeta evin bir odası gibi olmuştur. Mayıs ayının ortasından Ekim ayının sonlarına kadar günün büyük bölümünde kullanılır. Akşam yemekleri, misafir ağırlamaları balkonda gerçekleştirilir. Artık akşamları dizileri de balkonda izliyoruz.

TEMİZ Çevre Derneği’nce Antalya’da binaların dış cephelerinin güzel bir görünüme kavuşturulması amacıyla 3 yıl önce başlatılan ‘En Güzel Balkon Yarışması’ bu yıl da düzenlenecek.
Geçen yılki yarışmada başvurular arasında ödüle layık balkon bulunmazken, ‘En Güzel Balkon, Kapı ve Pencere Resmi’ dalında, Antalyalı iki ressamım eserleri dereceye girmiş, sanatçılar Kemer İlçesi’ndeki bir konaklama tesisinde tatil ödülü kazanmıştı. Bu yılki yarışmanın ödülleri ise birinci balkona 1000 TL, ikinci balkona 750 TL, üçüncü balkona 500 TL ve beş yıldızlı bir otelde hafta sonu tatili olarak belirlendi.

TÇD Başkanı Remziye Kartal Rosenblat, ‘En Güzel Balkon Yarışması’nın başvurusunun 1 Temmuz Pazartesi gününden itibaren, derneğin temizcevre.org internet sitesine, ya da remziyekartal@gmail.com e-mail adresine yapılabileceğini, son başvuru tarihinin ise 30 Eylül Pazartesi olarak belirlendiğini açıkladı. Rosenblat, yarışmaya katılmak isteyenlerin, balkon fotoğraflarını dijital olarak çekip, ad-soyad, meslek, adres ve telefon numaralarını da ekleyerek belirlenen adreslere göndermelerini istedi. Yarışmaya, belediyelerin, meslek odalarının, çiçek üreticisi firmaların destek vermesi de bekleniyor.

‘En Güzel Balkon Yarışması’nın jüri üyelerini, Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden, Peyzaj Mimarları Odası’ndan, Büyükşehir, Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez belediyeleri park ve bahçeler müdürlüklerinden, TÇD’den birer temsilci oluşturacak. TÇD Başkanı Rosenblat, “Jüri, ilk 10 balkonu belirleyip, bunların içinden de ilk üçü seçecek. Yarışmaya katılan ve sergilenmeye değer bulunan balkon fotoğrafları, Antalyalı ressamların da katılacağı ‘en güzel balkon, kapı, pencere, doğa, manzara ve çevre resimleri’ ile birlikte, ekim ya da kasım aylarında sergilenecek” dedi.

Bakalım bu yıl “En Güzel Balkon” seçilebilecek mi?

Bizim favorimiz ise geçtiğimiz günlerde Antalyaspor Sutopu takımı yöneticisi Alp Özel’in twitter’da paylaştığı balkon… Dikkatli bakınca  klimayı ve LCD TV’yi görebilirsiniz


2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir