Antalya’nın Fethinin 811. Yılına Özel Kongre

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ev sahipliğinde, Antalya’nın fethinin 811. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Kongresi yarın başlıyor.

Yetkililer konuyla ilgili yaptıkları açıklamada; şehirlerin tanınması, anlatılması, tarihinin ortaya konulması, bugününün değerlendirilmesinin ve geleceğine yönelik projelerin hazırlanmasının önemine dikkat çekerek; ilkinin bu yıl gerçekleştirileceği kongrenin uzun ömürlü olmasını  hedeflediklerini söyledi.  Yetkililer, 1-3 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olana Uluslararası Antalya Kongresi’nde, Selçukludan Osmanlı’ya, nihayetinde günümüze kadar bir kültür şehri olma niteliği taşıyan Antalya’nın sosyal bilimler alanındaki görünümlerinin değerlendirileceğini açıkladılar.

Açılışının AKM Aspendos Salonu’nda, sunumların Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yapılacağı kongrede; Antalya özelinde; arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, coğrafya, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, felsefe, gastronomi ve mutfak sanatları, gerontoloji, hukuk, iktisat, ilahiyat ve din bilimleri, iletişim, işletme, kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet, kütüphanecilik, maliye,  müzecilik, sanat tarihi,  siyaset bilimi ve kamu yönetimi, sosyoloji, spor, tarih, turizm, Türk Dili ve Edebiyatı, uluslararası ilişkiler, uluslararası ticaret ve lojistik konularında sunumlar yapılacak.

Yetkililer, sosyal bilimler alanına ilişkin konuları içeren kongrenin, şehrin geçmişine ve geleceğine önemli notlar düşerken nitelik açısından akademisyenlerin çalışmalarına ve araştırmalarına en üst düzeyde katkı sağlamayı, disiplinler arası çalışma ortamı oluşturmayı da amaçladığını kaydetti. “Gayretimiz, hangi köşesine bakarsak bakalım tarihin sesini duyduğumuz, binlerce hatıranın tüm canlılığıyla hafızalarımızda yer bulduğu Antalya’mızı, ilim ve fikir insanları ve sanatkârlarla buluşturmak, şehrin geleceğini, geçmişinin kültürel ve estetik kodlarıyla yeniden inşa etmektir.” şeklinde açıklamalarda bulunan organizasyon komitesi tüm Antalyalıları etkinliğe davet etti.

Sevgili fullantalya takipçileri, detaylı kongre programına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://antalyakongresi.com/upload/kongre-programi.pdf

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir