Antalya’nın “Hafızası” Hüseyin Çimrin

Antalya’ya tutkuyla bağlıdır. Bugün Antalya üzerine yazılmış hangi belgeyi elinize alsanız altında mutlaka O’nun imzası vardır. “Antalya” ile ilgili belge ve fotoğraf konusunda dev bir koleksiyona sahiptir. Yıllardır Antalya’da her taşın altını kaldırmış, neredeyse tüm eski Antalyalılar’la konuşmuş, kayıt altına almıştır. Antalya’ya dair ne varsa biriktirmek, gelecek kuşaklara aktarmak ister. Bıkmadan usanmadan araştırır.

O’nu günün herhangi bir saatinde elinde fotoğraf makinesi ya da teybiyle Kaleiçi’nde, Cumhuriyet Meydanı’nda, Karaalioğlu Parkı’nda biriyle sohbet ederken ya da fotoğraf çekerken görebilirsiniz.

Bu kişi Antalya’nın “sivil tarihçisi” Hüseyin Çimrin’den başkası değildir.

Peki Hüseyin Çimrin Kimdir?

1946 Antalya doğumlu ve Antalya bölgesinin ilk Almanca turist rehberi olan Hüseyin Çimrin, 25 yılı aşkın bir süre Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın Antalya Bölge Müdürlüğü’nde tercüman rehber olarak görev yaptı. Aynı kuruluş tarafından yabancı dilde kazandığı bursla 1965 – 66 yılları arasında seyahat acenteleri turistik tanıtım ve turist rehberliği konularında araştırma yapmak üzere Almanya’ya gönderildi. Bu eğitimle Türkiye’nin Almanya’da diplomalı ilk turizm uzmanı oldu. Çeşitli gazetelerde, dergilerde köşe yazıları yazan Antalya tarihi üzerine bir çok kitabı olan Hüseyin Çimrin’e 2003 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından kültür sanat dalında “Antalya’nın Sivil Tarihçisi” ödülü verildi.

2004 yılı başından itibaren Sabah Gazetesi’nin Akdeniz ekinde Antalya’da Zaman köşesinde Antalya’nın geçmiş yaşamına ait araştırma yazıları yazan Hüseyin Çimrin, 2004 yılında Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel Yılın Gazetecileri Yarışması’nda Sabah Akdeniz’de yayınlanan “Antalya Kalesi’nin 2000 Yıllık Serüveni” adlı yazı dizisi ile araştırma dalında ödüle layık görüldü. Hüseyin Çimrin’in turist rehberliği mesleği ile ilgili olarak da 1974 yılında Turizm Bakanlığı’ndan ve 2002 yılında Skal Kulüp’ten “Yılın Profesyonel Turist Rehberi” ödülleri vardır. 2007 yılında da Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından ilk kez verilen Antalya’da “Yılın Kültür – Sanat Adamı” Ödülü’nün sahibi oldu.

“Antalya Tarihi ve Turistik Rehberi”, “Antalya Folkloru”, “Akdeniz Gezi Rehberi”, Kuruluşundan Günümüze Kent Kronolojisi”, “Antalya Efsaneleri”, “Benim Antalyam”, Antalya Teke Yöresi Ağzı ve Deyimleri” ve “Bir Zamanlar Antalya”, Çimrin’in Antalya üzerine yayınlanan kitaplarından sadece bir kaçı.

dip not: Yerel basından Sayın Hüseyin Çimrin’in bir süredir ayağındaki bir rahatsızlık nedeniyle evinde istirahat ettiğini öğrendik. Kendisine acil şifalar diliyoruz.

Antalya Kent Müzesi’nin kuruluşunda da büyük emekleri bulunan Hüseyin Çimrin’i daha yakından tanımak için…


9 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir