Antalya’nın İlk Apartmanı- Yalı Apartmanı

Hey oradakiler!

Antalya’nın ilk apartmanında oturduğunuzu biliyormusunuz?

Antalya’nın İlk Apartmanı “Yalı Apartmanı” nam-ı diğer “40 daireler”  Işıklar’da Atatürk Stadının önünden devam eden Fevzi Çakmak caddesi’nin devamında Talya Otel Kongre Merkezinin tam karşısında yer alıyor.

Antalya’nın 1960’da nüfusu yaklaşık 50.000 idi. 1960’ların sonuna doğru köyden kente göçün başlamasıyla, kentin nüfusu 1975 yılında yaklaşık 130.000’e çıkmış.  Artan nüfusun barınma ihtiyacı için, büyük illerdeki apartmanlaşma modeli Antalya kenti içinde bir seçenek olmuş. 1964 yılında Antalya’nın ilk apartmanı Işıklar mevkiinde “40 Daireler”de tamamlanmış.

Apartmanın ismi aslında YALI Apartmanı ama halka arasındaki ismi 40 Dairelerdir. 40 daireler denmesinin sebebi 4 ana giriş ile birbirine bitişik 4 apartman ve her birinde 10 daire olmasından dolayı 40 daireler olarak adlandırılır.

40 Daireler “Sucular Yapı kooperatifi” tarafından müteaahhit Nevzat Feyizoğlu’na yaptırılmış. Koopearitf 8 Kasım 1957 yılında Su İşleri binasında kurulmuş, inşaat 1964 yılı Mayıs ayında tamamlanmış.

Hüseyin Çimrin kitabında şöyle anlatır;

“O günlerde Antalya halkı meraktan gruplar halinde bu apartmanı görmeye giderlerdi. Bir gün ben de orada bu meraklı kalabalığın arasında dolaşırken duyduğum ve benim de merak ettiğim şu sözleri hala hatırlar, hala gülerim. “Agam, yani şimdi bu binada 40 ailemi oturacak? Peki burada oturan kırk aile, oturdukları dairenin kapılarını nasıl bulacaklar; hacetlerini (tuvaletlerini) nerede giderecekler?”


Kimbilir kaç ailenin hatıralarında, geçmişinde yeri vardır, kim bilir kimler geldi geçti… Biz ne zaman apartmanın yanından geçsek aklımıza Orhan Batı amca gelir…

Çocukluğumuzda bu apartmanın çevresinde ve içinde çok oyunlar oynadık. Denize bakan tarafta 3.ya da 4. katta oturan rahmetli Orhan Batı amca vardı. Karayolları Genel Müdürlüğü yapmış değerli bir büyüğümüzdü. Ayaküstü çok sobetini dinledik. Nur içinde yatsın…

Avrupada bazı binaların cadde tarafı cephelerinde bazen bir tabela gözünüze çarpar. Binada daha önce yaşamış önemli şahsiyetler hakkında yada orada vuku bulmuş önemli bir olayı önünden geçenlere anlatır… Keşke Yalı Apartmanı yönetimi de kapısına “Antalya’nın İlk Apartmanı” olduğunu yazsa… En azından içinde oturanlar bunun farkında olsalar…

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir