Antalya’nın kalbindeki sanat bahçesi; ANSAN

Kısaca “ANSAN” diye bilinir… Antalya Sanatçılar Derneği’nin Kalekapısı’nda Tarihi Saat Kulesi ve Paşa Camii karşısındaki “Sanat Bahçesi” kentimizin en özel yerlerinden biridir. Sıcaktır, samimidir… Güzel sohbetlerin adresidir. Sanat konuşulur, edebiyat konuşulur, şiirler okunur, en güzel renklerin sözü geçer orada… Duvarlar da bazen bir çiçek resmi, bazen siyah beyaz bir fotoğraf anlatır, sözlerin yarım bıraktıklarını… ANSAN güzeldir, ANSAN bahçesinde dört mevsim çiçekler açar… Hiç yolunuz düştü mü bilmiyoruz ama biz ANSAN’ın bahçesinde oturup çay içmekten, sohbet etmekten büyük keyif alıyoruz.

Pek çok tanınmış sima, kent sevdalısı sanatçı, yazar-çizer birbirinden habersiz ANSAN’da buluşuyor. Çay içerken bir bakıyorsunuz Hüseyin Çimrin yanı masada ünlü sanatçı Ahmet Mekin’le sohbet ediyor. Diğer tarafta edebiyatçılar Antalya şiirleri üzerine renkli bir tartışmaya girişmiş.

Hiç gitmediyseniz tavsiye ediyoruz, Kalekapısı’na yolunuz düştüğünde mutlaka oturup bir çay için, dinlenin, bize hak vereceksiniz.

Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN), 1992 yılında Gönül Ertüker, Tecelli Sercan Sırma, Saffet Uysal, Turgay Değirmenci, Yunus Yaşar, Hasan Şişli, Osman Nuri Boyacı ve Muhittin Selamet’in girişimleriyle kurulmuş. Kurulduğu günden bu yana da, Antalya’da sanat ve kültür çalışmalarına aralıksız katkıda bulunuyor.

ANSAN’da, sanatçı ve sanatseverlerin buluştuğu çay bahçesi, aynı zamanda el sanatçılarının ürünlerini sergileyip satışa sundukları açık hava sergileri ve workshop çalışmalarına da evsahipliği yapıyor. Ayrıca plastik sanatlar sergilerinin düzenlendiği bir galerisi var. Sanat galerisinde ayda bir resim, heykel, seramik enstalasyon, fotoğraf, karikatür, geleneksel el sanatları dallarında sergi açılıyor. Antalya’dan ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinden, hatta yurt dışından gelen konuk sanatçılarla sergiler ve söyleşiler düzenleniyor.

ANSAN özellikle edebiyat meraklıların uğrak yeri. Çünkü edebiyatsız gün geçmiyor. Geleneksel olarak yapılan Antalya Öykü Günleri, Akdeniz Şiir Günleri, şair ve yazarların kitap tanıtımı ve imza günleri, yitirdiğimiz edebiyatçılarımızı anma günleri, Türkiye’nin ünlü yazar ve şairleriyle söyleşiler, paneller, konferanslar, seminerler yapılıyor.

Dünya sanat ortamıyla iletişim kurarak sanatı uluslararası platformlara taşımak ANSAN’ın en önemli amaçlarından biri. Almanya ve Danimarka başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelen konuk sanatçılar Antalyalı sanatseverlerle ANSAN’da buluşuyor.

Bu arada fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan, Şair Metin Demirtaş, Gazeteci – Yazar Fikret Otyam, ANSAN’ın onur üyelerinden bazıları.

ANSAN’da buluşmak dileğiyle.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir