Antalya’nın Mücevheri Lara’yı Yok Ediyoruz!

Lara Sahili, hiç kuşkusuz sadece ülkemizin değil, dünyanın en nadide sahillerinden biri. Eşsiz güzellikte kumsalı ve bitki örtüsü ile bir mücevher. Ama bu mücevherin son hali görenlerin içini acıtıyor. Lara Kent Parkı olarak yatırımcılara tahsis edilen ancak daha sonra çeşitli STK’ların itirazları ile karşılaşan bu projenin akıbetini bilemiyoruz ama bir gerçek var ki, o da Lara’nın hemen el atılmazsa birkaç sene içinde güzelliğinden eser kalmayacağı. Çünkü eşsiz kumsal, çam ormanı ve ünlü kum zambakları ihmal nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yeterli denetim yapılmadığı ve güvenlik önlemi olmadığı için ormanlık alana ve kum tepelerinin arasına maalesef inşaat molozları dökülüyor.

Eskiden kum tedavisi için gelen piknikçilerin yerini bugün akşamcılar, tinerciler, alemciler almış durumda. Ormanın içine girmek isterseniz her yerde bira ve içki şişelerini göreceksiniz. Disneyland yada bir başka projenin uygulanıp uygulanmaması çok umurumuzda değil, bizi rahatsız eden Lara gerçeğinin bir süredir Antalya kamuoyunda da unutulmuş olması. Çok geç olmadan başta yerel yönetimler, çevreciler, turizmciler ve sorumluluk sahibi sivil toplum örgütleri acilen bu konuya el atmalı.

Öte yandan Lara bir başka kötü tabloda, sahil boyunca sıralanan kamu kurumlarına ait yapılar. Sözde sosyal tesis olan bu yapılar sadece yaz mevsiminde belli bir süre ile hizmet verdikleri için kış aylarında adeta kaderlerine terk ediliyorlar. Demir ekipmanlar paslanıyor, binaların çimentoları ve boyaları dökülüyor. Ortaya çok çirkin bir görüntü çıkıyor. Bu sosyal yapılar ya 12 ay boyunca kullanılsın, ya da sahilden komple temizlensin. Bu görüntüler bu şehre yakışmıyor.

5 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir