Antalya’nın Sembolik Ağacı Nedir?

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 81 ilde 3,5 milyon fidan dikileceğini, fidanlar ile  şehirlerin havasının tazeleneceğine, insanların nefes almasına katkı sağlanacağını açıkladı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile Türkiye genelinde her şehir sembolik ağaçlarla donatılmaya başlandı.

Orman Genel Müdürlüğü, yürütülen çalışma kapsamında her il için bir ya da birkaç adet sembolik ağaç türü belirlemiş.

Örneğin kiraz Giresun’un, mavi ladin  Ordu’nun, Ihlamur İstanbul’un, leylak Afyon’un sembolik ağacı olarak belirlenmiş. İller için belirlenen sembolik ağaçlar toprakla buluşarak, her ilin kendi sembolik ağacıyla hatırlanması amaçlanıyor.

Bu kapsamda İstanbul için de “2013 Ihlamur Eylem Planı” oluşturulmuş. Plan kapsamında bu yıl İstanbul’a 100 bin Ihlamur fidanı dikilecekmiş.

Yol kenarları, siteler, bulvarlar başta olamk üzere İstanbul’un her noktasını Ihlamur kokusu ile sarmayı hedeflemişler.

2012 yılında’da İstanbul’a 100 bin Erguvan ağacı dikilmesi planlanmıştı. Bu plan kapsamında 80 bin Erguvan fidanı toprakla buluşmuş.

Erguvan ve Ihlamur’dan sonraki İstanbul’un sembolik ağacı’da Çınar olarak belirlenmiş.

Peki Antalya’nın sembolik ağacı olarak ne seçildi?  Antalya’ya kaç fidan dikilmesi hedeflendi?

Antalya Orman Bölge müdürlüğü’nün web sitesine girdik. Haftalık tabildot yemek listesini bulduk ama ne sembolik ağacımızı bulabildik ne de bugüne kadar dikilen fidan sayısını.

Umarız biz de yakında sembolik ağacımızı öğreniriz (proje de Antalya’da varsa tabi…)

Eğer henüz Antalya için bir sembol ağaç belirlenmediyse Osman Bağdatlıoğlu‘nun 2023 Antalya Vizyonu Arama Konferansı‘nda ki 20 milyon ceviz ağacı önerisini dikkate alabilirsiniz…

10 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir