Antalya’nın Sembolü “Portakal” Dokuma’da yaşayacak

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, tapusunu Antalyalılara armağan ettiği eski Dokuma Fabrikası Yerleşkesi’ni oksijen parkı haline getiriyor. Zeytin bahçesinden sonra Dokuma arazisinde, 5 bin m2 büyüklüğünde portakal parkı kuruluyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2005’te üst kullanım hakkının verildiği şirkete, ödediği parasını iade ederek tapusunu aldığı eski Dokuma Fabrikası arazisinde, Antalyalıları mutlu edecek güzel işlere imza atmaya devam ediyor. Başkan Tütüncü, Anadolu Oyuncak Müzesi’nden sonra çeşitli müzeler ile Akdeniz bölgesinin ilk bilim merkezini kazandıracağı Dokuma yerleşkesini, Antalyalıların nefes alabileceği botanik bir bahçe haline de getiriyor.

Dokuma yerleşkesinde ilk olarak Akdeniz bölgesinin sembol ağaçlarından zeytinden bir bahçe oluşturuldu. Bu bahçeye yaklaşık 30 zeytin ağacı dikildi. Başkan Hakan Tütüncü şimdi de Dokuma’da, anısını yaşatmak ve gezinti amaçlı portakal parkı kuruyor. Dokuma Fabrikası’nın yanındaki ağaçsız 5 dönümlük alan portakal bahçesi oluyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün katılımıyla 200’e yakın portakal ağacı toprağa dikildi.

Portakal Parkı

Tütüncü, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dokuma’da, portakal bahçesini oluşturmaya başladık. Portakal ağaçları, Dokuma bahçesine dikilmeye başlandı. Hiçbiri fidan değil. Hepsi yetişmiş ağaç. Kısa süre içerisinde bu ağaçların üzerinde portakal meyvesini görme imkanımız olacak. Antalya portakalı ile meşhur. Antalya’nın sembolü portakal. Ama Antalya’ya gelen misafirlerin ya da Antalyalıların portakal ağacını görebileceği şehir merkezinde uygun bahçeler maalesef kalmadı. Dolayısıyla biz de gezinti amaçlı 5 bin m2 büyüklüğünde güzel bir portakal bahçesini Dokuma’ya kurabileceğimizi düşündük. Dokuma yerleşkesinin ağaçsız alanlarına portakal ağaçları dikerek, portakal parkı haline getiriyoruz. Bu bahçede sadece portakal ağacı olmayacak. Portakaldan elde edilecek ürünlerin satılacağı stantlar da bulunacak. Burada turunç reçeli, portakallı kek, portakal suyu gibi ürünleri hemşehrilerimize ikram edeceğiz. Zeytin bahçesinden sonra portakal bahçesini Antalya’ya armağan ediyoruz. Antalya’ya gelenler için güzel bir gezinti noktası olacak. Hayırlı uğurlu olsun.”

Yüzlerce çam ağacının bulunduğu Dokuma’nın yeşil dokusuna, zeytin ağacından sonra kent merkezinde yaşayanların, Bahar aylarında çiçeğinin kokusuna hasret kaldığı portakal ağacı da eklendi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir