Antalya’nın Twitter Manzarası-2

Bir yıl önce Antalya’nın Twitter Manzarası” başlığı ile blogumuzda Antalyalı twitter kullanıcılarının fotoğraflarını resmetmiştik… Kim nasıl kullanıyor? Kimin kaç takipçisi var? İncelemiştik… Aradan bir yıl geçti bir kez daha bakalım manzara aynı mı yoksa değişiklik var mı?

Geçen yıl yazdığımız yazıyı da okumak isterseniz:

Antalya’nın Twitter Manzarası-1

Hemen başlayalım;

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak kente ilişkin düşüncelerini, başka gördüğü örnek projeleri kamuoyu ile sık sık twitter aracılığıyla paylaşıyor. Kentin en önemli yöneticisinin sosyal medyadaki bu performansı, diğer kent yöneticilerine de örnek oluyor ve cesaret veriyor.

Örneğin Vali Altıparmak, Antalya kamuoyunun dört gözle beklediği EXPO kanun tasarısını Başbakan’ın imzalayıp meclis’e göndermesini twitter üzerinden Antalyalılarla paylaştı.

İl Emniyet eski Müdürü Ali Yılmaz tam bir twitter ustasıydı. Özellikle veciz sözler favorileri arasındaydı. Yılmaz, vedasını da twitter’dan bu veciz sözlerle yaptı!

Yeni Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam’ın daha düne kadar birkaç takipçisi varken, Antalya’ya atanır atanmaz takipçilerinin sayısı hızla arttı. Kendisi Antalya’ya gelmeden tiwitter’dan gönderdiği ilk mesajları’da Antalya’da önemli bir etki yaptı. Sağlam Antalya’da tebrik için kendisine çikolata veya çiçek gönderilmemesi bunun yerine kitap hediye edilmesini istedi. Diyarbakırda gerçekleştirdiği bu uygulama ile  ilköğretim Okullarına kütüphane yapma şansı yakaladığını da paylaştı. Böylece Antalya’lı kendisini ilk tiwit mesajlarından tanıma şansına sahip oldu. Kendisinin performansını merakla bekliyoruz…

Siyasetçiler

Genel seçimler  zamanı en etkili ve başarılı kullananların başında ilk yazımızda olduğu gibi yine AKP Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu geliyor. Çavuşoğlu’nu, Hüseyin Samani ve Gökçen Enç takip ediyor. Bu isimilere seçim döneminden sonra Menderes Türel’de eklendi.

Yine AKP İl başkanı Mustafa Köse’de seçim dönemi sonrasında faaliyete geçirdiği hesabını yoğun ve aktif kullanıyor.

CHP İl Başkanı Devrim Kök twitter’a yeni başlayanlardan. Ancak henüz emekleme safhasında. Zira, kendi adresinden “Başkanımız Devrim Kök” şeklinde atılan twitler bunun göstergesi. CHP Antalya Milletvekilleri arasında twitter’ı etkin kullanan bir isim maalesef göremedik.

Buna karşın Antalya Büyükşehir Belediyesi twitter’ı çok etkin kullanıyor. Başkan Mustafa Akaydın’ın kendi twitter hesabından, gelen her türlü soru ve şikayeti yanıtlaması önemli. Başkan Akaydın önceden zamanını duyurduğu 1 saatlik süre zarfında takipçilerine sorularını sormalarını isteyerek ve sorulara anlık cevaplar vererek farklı uygulamalar ile de öne çıkıyor.

Büyükşehir Genel Sekreteri Mehmet Aktekin de twitter da hayli popüler bir isim. Aktekin özellikle gazetecilerle girdiği cesur polemikler ile dikkat çekiyor. Karşıt görüşten isimlerle yaşadığı polemikleri “semaverde çay davetleri” ile bitirmesi sosyal medya kullanıcıları için güzel bir örnek oluşturuyor.  Yine şehre dair küçük şikayetlere anında reaksiyon göstererek çözüme yönelik girişimlerde bulunması takdir topluyor.

Yine Kepez Belediyesi ve Muratpaşa Belediyeleri de 24 saat twitter’da. Ancak belediyeler açısından bir sıralama yapacak olursak Büyükşehir Belediyesi’nin açık ara önde olduğu net görülecektir. Muratpaşa Belediyesi genelde günlük basın küpürlerini, Kepez Belediyesi ise etkinlik haberlerini paylaşırken Büyükşehir belediyesi Antalyalı’lar ile bire bir iletişime geçerek her türlü şikayet, öneri ve eleştiriyi ya çözüyor ya da yol göstererek cevapsız bırakmıyor. Döşemealtı Belediyesi de son dönemde twitter’da boy göstermeye başladı. Aksu ve Konyaaltı Belediyesi’nden ise ses seda yok.

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen henüz twitter’ı yeteri kadar etkili kullanmasa da Muratpaşa Belediyesi’nin  Basın Müdürlüğü içinde sosyal medya için ayrı bir birim kurduğu belirtiliyor.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de twitter’ı bizzat kendisi ve etkin kullanan isimlerin başında geliyor. Genç başkan twitlerini kendisi atıyor. İtiraf edelim anlatmak istediğini 140 karakterde gayet iyi özetliyor.

Ayrıca AKP Kadın Kolları İl Başkanı Nezihe Tezcan‘da diğer partilerin kadın kolları’nın faaliyetlerinin duyulmadığı şehrimizde faaliyetlerini twitter’a en iyi aktaran bayan siyasetçilerimizin başında yer alıyor.

(eller tetikte, twitter kontrol altında)

Twitdaşlar hız kesti

Antalya’da ATAV Başkanı Nizamettin Şen ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’nin öncülüğünde belki de dünyada bir ilk olarak hayata geçirilen “anttiwitdaşlar” platformu ise yaz aylarında hız kesti.

Yaklaşık 6 ay önce kurulan ve başta kent sokaklarında “portakal fidanı” harekatı ile ilk başarısını yakalayan anttiwitdaşlar, henüz ikinci buluşmasını gerçekleştiremedi.

Twitter’da, kent aktörlerinin katılımı ile kent sorunlarını çözüm odaklı tartışan platformun önümüzdeki aylarda yeniden hız kazanacağını umuyoruz.

İş dünyası bir var bir yok

Antalya’nın ticaret ve iş hayatı twitter’a mesafeli. Twitter’ın Antalya’da en etkili kullanan isimlerin başında gelen Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır bir süredir hız kesti. EXPO sürecinde çok başarılı bir profil çizen Çandır, ATB’nin EXPO İcra Kurulu’na alınmaması üzerine adeta küstü.

Öte yandan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Budak, twitter’ın yeni müdavimlerinden. Budak katıldığı her organizasyonu twitter aracılığıyla takipçileri ve medya ile paylaşıyor. Budak’ın özellikle Umre’den attığı twittler büyük ilgi topladı.

Kemerli turizmci Yeliz Gül Ege, iş kadınları arasında twitter’ı etkin kullanan isimlerin başında geliyor. Ege, katıldığı organizasyonların yanı sıra, gördüğü olumlu olumsuz kentsel ve çevresel konuları da paylaşarak sorunlara dikkat çekiyor.

Manavgat-side bölgesi ile ilgili gelişmeleride turizmci Cengiz Haydar Barut‘un twitlerinden takip ediliyor. Barut, turizm sektörü ile iglili haber, tespit ve önerilerini güncel olarak takipçileri paylaşıyor.

İşadamı İbrahim Yıldırım da özellikle Antalyaspor konusunda attığı twitler ile öne çıkıyor.

Bir başka işadamı-turizmci Özer Saraçoğlu da özellikle GS ve kentsel konularda attığı twitlerle fark yaratıyor. Fener Mahallesi konusundaki ısrarlı twitler’i ile Muratpaşa Belediyesi’nin dikkatini bu yöne çekmeyi başardı. Ayrıca havalimanı’na portakal fidanı dikilmesi önerisi de büyük beğeni toplamıştı.

Son dönemde KONYSİAD Başkanı İlhami Kaplan da sosyal medyaya adım atan isimlerden biri.

Bilim dünyası

Özellikle rektörlük seçimleri sırasında bir çok isim twitter’a merak saldı. Halen kullananların sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Rektör adaylarından Prof. Dr. İbrahim Demir halen aktif şekilde kullanıyor.

Organ Nakli ile adı özdeşleşen Prof.Dr. Alper Demirbaş, Tarih Avcıları programı ile tanıdığımız Prof.Dr.Nevzat Çevik, Prof.Dr.Orhan Özçatalbaş ve Dr. Mustafa Zihni Tunca twitter’ı en etkin ve yararlı kullananlardan biri.

Gazeteciler

Twitter’ın Antalya kamuoyuna en büyük katkısını Mevlüt Yeni “Sabah Akdeniz”’in her gece 24:00’den sonra ertesi günkü gazetenin ilk sayfasını yayınlaması ile yaptı. Devamında yerel basından Ekspres Gazetesi’nin benzer  uygulaması ile Antalya gündemi günlük olarak twitter’dan takip edilme şansına sahip olundu…

“Yaya Öncelikli Kent Antalya” projesi’de Ekspres gazetesinin twitleri sayesinde proje’nin başından açılışına kadar takip edildi. Proje ile ilgili t-sihrtler yaptırıp proje paydaşlarına destek ziyaretlerini yine twitlerden takip ettik.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, twitter’ı en etkili kullanan isimlerin başında. Ancak artık yalnız değil. Zira Ekspres Gazetesi ortaklarından Haşmet Öyken, Mehmet Talay, AB Medya’nın sahibi Ayla Çekiç, Ekspres’ten Ali Buldu, Gündem’den Hidayet Gültekin, Ekspres’ten İdris Özyol, AA’nın Temsilcisi Tuncer Çetinkaya, Gazete Bir’den Ali Tongülüs twitter’da sürekli aktifler.

Spor basınında Murat Özgen, Şifa Çiçek, İhsan Coşkun, Koray Gençler

Radyocular arasında ise Martı’dan Ersin Bekler,

TRT muhabiri Özlem Pirim ve NTV Antalya Muhabiri Sibel Atasoy öne çıkan isimler.

Yine Erdoğan Kahya, İdris Taş, Cihat Ünal, Müjdat Göktaş, Bünyamin Tokmak, Salih Uçar, Levent Umut Özen, İbrahim Yılmaz, Hande Canlıkan, Orhan Çakmur, Elif Mirmahmutoğlu, Zülkif Yıldırım, Bülent Tatoğulları, Derya Uğural, İsa Kavlak, Ahmet İstek, Pelin Gel Ağan, Emre Baylan, Özgür Önder twitter’ı etkin kullanan gazeteciler.

Tanıtım

Antalya etkinlikleri ve organizasyonlarında ise yine Nizamettin Şen’in haklı liderliği bulunuyor. Nizamettin Şen Antalya’yı sosyal medyada tüm dünya’ya tanıtan lider kullanıcı olarak tüm Antalya içerikli takipçilerin listesinde yer alıyor. Sürekli güncellenen hesapları ile de bir çok şeyi ilk ondan öğrenmeye devam ediyoruz.

Spor

Antalyaspor’un resmi twitter sayafasının oluşturulmasına rağmen güncellenmeyen ve hala 25 Temmuz’da kalan tiwitlerinin yer aldığı görülünce Antalyaspor Klübü’nün daha twitter’ın farkına varmadığı görülüyor. Ancak klüp yöneticileri ve çalışanları şahsi hesaplarını etkin olarak kullanıyorlar. Özellikle as başkanlar Ali Yılmaz ve Hüseyin Acarlıoğlu klüp adına iletişimi sağlayanların başında geliyorlar. Antalyaspor ile ilgili bilgi almaya yönelik yine en etkili twitter hesabı @Antalyaspor1966 açık ara önde. Üstelik @Antalyapor1966 hesabı ile sadece futbol değil Antalya’daki bir çok spor etkinliğinin bilgisi de twitterdan takip edilebiliyor.

Murat Özgen spor konusunda lider isimlerin başında geliyor.Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar oynan tüm müsabakaların dakika ve skor bilgisini yine onun hesabından takip etmeye devam ediliyor.

Ancak Antalya’nın spor hayatının twitter manzarası hala futbol merkezli olmaktan uzaklaşamadı. Antalya’nın Beko Basketbol liginide yer alan Basketbol takım’nın haberleri, maç sonuçları, maç daveti ve maç programına twitterda rastlamak henüz mümkün değil. Umarız Antalya Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı bu sezon twitter’ı etkin kullanır.

Sürekli takip ettiğimiz 07 Harfli’nin (Küheylan ve Özgün Yılmaz) twitter hesapları ile Kenan Kemaneler’in kombineler için oluşturdukları twitter kamuoyu’nu da tekrar belirtmeden tamamlamayalım…

6 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir