Antalya’nın Üst Geçitleri (1)!

Bu şehrin üst geçtileri her sene mutlaka haber niteliği taşıyacak bir etkinliğe imza atar oldu.

Günümüz Antalya Üst Geçit haberlerini karıştırdık işte bulardan bazıları;

1-Üst geçit’e çıkmaya çalışan eşek:

“Etiler Mahallesi Evliya Çelebi Caddesi’nde toplanan bir grup vatandaş, üst geçidin yürüyen merdiveninin bir süredir çalışmadığını öne sürerek, protesto gösterisinde bulundu. Beraberlerinde getirdikleri eşek ile yürüyen merdivene çıkmak isteyen grup, eşek merdivenden çıkmayınca caddeden yolun karşısına geçti. Bu sırada trafik akışı kısa süre engellendi. Etiler Mahallesi muhtarı Mehmet Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının adı ‘yürüyen’ olan ancak yürümeyen merdiveni faaliyete geçirmek olduğunu vurgulayarak, ‘Biz eşek değiliz, merdivenden yürümek istiyoruz. Eşek yolu değil, insan yoludur bu’ diyerek mahalle sakinleri ile yürüyen merdivenin çalıştırılmasını istediklerini söyledi.”


2-Üst geçit için dua eden imam

“Etiler Mahallesi Muhtarı Mehmet Öztürk geçidin yürüyen merdivenlerinin faaliyete geçmemesi üzerine Öztürk, bu kez de aynı üst geçit için imam getirip dua okuttu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı üst geçit sorununa ilgisiz kalmakla suçlayan Öztürk, “Yaklaşık 2 yıldan beri bu üst geçit sorunlu. Yürüyen merdivenler çalışmıyor. Vatandaşlar pazar arabalarıyla, yürümeyen merdivenlerde zorluk çekiyor. Çocuklar okula giderken aynı zorlukları yaşıyor. Yaşlı insanlarımız da buradan geçmek yerine tehlikeli olan yoldan karşıya geçiyor. Elektrik borcu ödenmediği için merdivenin çalışmadığı söyleniyor” dedi. Üst geçit önünde cübbe ve sarıkla dua eden ve emekli imam olduğunu söyleyen Ramazan Şencan (72) ise “Bu üst geçit bizim gibi yaşlı insanlar için bulunmaz bir nimet. Allahın insanlara verdiği nimetin uygun şekilde ve devamlı kullanılması için artık bu duayı yapmaktan başka çaremiz kalmamıştı” diye konuştu.”


3-Üst geçit’e çıkmayan köpek

“Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediyesi Mustafa Akaydın’ın kısa süre önce köpek parkı açtığını hatırlatarak, yanında getirdiği bir köpeği üst geçitten yürütmeye çalıştı. Üst geçit merdiveninden yürümeyen köpeği kucağına alarak üst geçide çıkartan Öztürk, ”Köpek parkı açılmasına karşı değiliz ama bizim de bir köpek kadar değerimiz olmalı. Bakın köpek bile merdivenden yürümedi” dedi.”

4-Üst geçit’te mahsur kalan vatandaşlar

“Antalya’da Büyükşehir Belediyesi’nin yürüyen merdivenli üst geçitlerinden birinin asansöründe mahsur kalan 5 kişi görevlilerin yarım saatlik çalışması ile kurtarıldı. Polisi alarma geçiren olay Mevlana Caddesi üzerindeki üstgeçitte saat 13.00 sıralarında yaşandı. Alışverişten dönen 62 yaşındaki Lütfiye Çeltek ile 50 yaşındaki Huriye Özal ve ismi alınamayan bir anne ile iki çocuğu, genelde hasta ve sakatların kullandığı üstgeçidin asansörüne bindi. Kapıları kapanan asansör iki kat arasında aniden durdu. Asansör yerine yürüyen merdivenleri kullanan Lütfiye Çeltek’in yakını Serap Kabasakal’ın telefonla 155’i arayarak yardım istemesi ile olay yerine gelen ekipler, görevlileri bularak asansöre müdahale edilmesini sağladı. Yaklaşık yarım saatlik çalışmanın ardından mahsur kalan 5 kişi kurtarıldı. Asansörlerin bakımsızlıktan arızalandığını söyleyen ve yarım saat çocukları ile mahsur kalan kadın, “Bu nasıl iş çocuklarım korkudan öldü diye isyan etti”.”

5-Korku tüneli olarak adlandırılan üst geçit

“Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’nün girişinde bulunan üst geçit öğrencilerin ve vatandaşların tepkisine neden oluyor. Uzun yıllardan beri yetkililer tarafından ihmal edilen, bakımı ve onarım çalışması yapılmayan ve çirkin görüntüsüyle bir turizm kenti olan Antalya’nın Üniversitesine yakışmayan bu üst geçit tepkilere neden oluyor. Camları kırık, duvarları boyalı, kenarlarından kablolar sarkan ve ucube bir halde bulunan üst geçiti binlerce öğrenci, halk ve A.Ü personeli kullanıyor.”

6-Engelli kenti  Antalya’da üst geçit’e ulaşamayan engelliler

“Öncelikle Üniversiteye girmek bir sorun, çıkmak başka bir sorun. Sonunda engelli bir öğrenci isyan etti. “Anayasal hakkım olan eğitim ve ulaşım hakkımı istiyorum” dedi. Bu öğrencinin hakkını araması kadar doğal bir şey olamaz. Bu genç arkadaşımız öncelikle üniversiteye gidebilmeyi istiyordu. Üst geçit asansörü olmadığı ve yaya geçidin de bulunmaması nedeniyle üniversiteye taksi tutarak gitmek zorunda kalıyordu. O’nun bu feryadını da duyan olmadı. Fen Edebiyat Fakültesinde okuyan bu arkadaşımız yararlanamıyor.

 

Yaşadığı sorunu anlatan engelli genç, şöyle konuştu: ”Okuduğum bölüm ile evin arası 300 metre var yok ama ben Anayasal hakkım olan eğitim ve ulaşım hakkımdan yararlandırılmıyorum. Üniversitem bana yardımcı oldu. Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı taksi ücretini ödeyerek ulaşımıma geçici olarak destek veriyor. 8 aydır engel durumumu da kanıtlayan bütün belgelerimi eklediğim dilekçe, mektup ve e-postalarımı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve siyasi parti genel başkanlarına defalarca gönderdim ancak ne olumlu ne de olumsuz kimseden yanıt alamadım.”


2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir