Antalya’nın Üstgeçitleri

antalya üstgeçit (Foto: antalya-ulasim.com)

Malum Antalya’mızda trafik en önemli kent içi sorunlarının başında geliyor. Her Belediye Başkanı kendi projelerini geliştirip uyguladı. Bazı uygulamalar bazı noktalarda çözüm getirirken, bazı uygulamalar da kimi noktalarda sıkıntıyı gideremedi. Geliştirilen projelerin ve uygulamaların teknik yönlerini uzmanları tartışıyorlar.

Bizim dikkatimizi çeken üst geçitlerin kent içinde oluşturduğu görüntü…

Merak ettiğimiz ise her gün trafikte araç sayısının arttığı aynı problemlerle yaşayan diğer şehirlerin uygulamaları. Zaman zaman o şehirlerin uygulamaları ile karşılaşınca imrenerek bakıyoruz.

İşte bir örnek;

hollanda üstgeçitler

Hollanda’nın anakarasıyla Flevoland’ı birbirine bağlaması için oluşturulan bir proje. Proje hayata geçmeden önce, su altı tüneli ve sıradan bir köprü gibi bir çok alternatif tartışılmış. Fakat bu projeler hem daha  pahalı olacak hem de daha fazla zaman alacakmış. Asıl fikir, hem kara hem de su ulaşımının engellemeden, trafik tıkanıklığı ya da feribotlar olmadan devam edebilmesiydi.

Geliştirilen proje ile bir su köprüsü yapılmasına karar verilmiş. Üstelik bu çözümde yayalar da unutulmadı ve yolun iki tarafına da yaya kaldırımları inşa edilmiş.

Bugün 28.000’in üzerinde araç 3.049 metre derinliğindeki köprüyü kullanıyor ve tekneler de sakin bir biçimde köprünün üstündeki suda süzülüyor.

Benzer çözümlerin darısı başımıza…

hollanda su kanalı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir