‘Antalya’ya Koş’ festival şarkısı olarak kalmasın!

Bugün 40’lı yaşlarda olanlar hatırlayacaktır. Bir dönemin dillerden düşmeyen şarkısıdır Antalya’ya Koş.

Ali Kocatepe’nin 1974 yılında Antalya Film Festivali için bestelediği “Antalya’ya Koş”, Türkiye’nin ilk festival şarkısıdır.


Ali Kocatepe-Aysun Kocatepe ikilisinin seslendirdiği şarkı, geçtiğimiz yıl günümüz müzik anlayışıyla yeniden yorumlandı.

Vokalli ve enstrümantal olarak yeniden yorumlanan şarkının sonunda İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça birer cümleyle Antalya sevgisi vurgulanıyor.

Ali Kocatepe’nin sözlerini yazıp bestelediği, düzenlemesini Attila Özdemiroğlu’nun yaptığı “Dün Bugün Yarın” orkestrasının eşlik ettiği “Antalya’ya Koş” şarkısını seslendirenler arasında Ali Kocatepe ile birlikte 70’li yılların unutulmaz sanatçıları Esmeray, İlhan İrem, Seyyal Taner, Ertan Anapa, Funda Anapa ve Gökben de bulunuyor.

Ali Kocatepe. sinemaseverleri 70’li yılların nostaljisiyle buluşturan “Antalya’ya Koş” şarkısının doğuş hikayesini şöyle anlatıyor;

“Antalya’ya Koş, Antalya’nın efsane Belediye Başkanı Selahattin Tonguç’un fikriydi. Heyecanla ve dört elle sarıldım projeye. Antalya’ya Koş, öyle doğdu. Yıllarca Antalya festivallerinde bu şarkı çalındı, söylendi. Bando bile repertuarına aldı. Televizyonlar Antalyaspor’un tanıtımlarında ‘Antalya’ya Koş’u fon müziği olarak kullandı. Antalya halkı bu şarkıyla bütünleşti.”

Antalya’ya Koş, geçtiğimiz yıl yeniden yorumlandı ama televizyon ve radyolarda yeterince yer bulmadı. Bekli de bu güzel şarkıyı sadece festivallerde hatırlamak haksızlık. Bir Antalya marşı gibi her yerde ön plana çıkarılmalı. Hatta çarpıcı bir kliple tanıtım çalışmalarında da kullanılabilir.

Ali Kocatepe’nin yazıp bestelediği şarkının sözleri şöyle:

Antalya‘dan bakan gözler
Görür cennetten, cennetten bir yer
Toroslar”dan Akdeniz’e
Uzan gönlünce, cennetten köşe
Yeşillikler, mavilikler Antalya‘da hoş
Dost ellere, kardeşliğe, Antalya‘ya koş
Aspendos’ta tarih yaşar
Gelenler şaşar, Antalya‘ya koş
Düden, Side, Manavgat’ta
Tabiat coşar, Antalya‘ya koş
Yeşillikler, mavilikler Antalya‘da hoş
Dost ellere, kardeşliğe, Antalya‘ya koş
Let’s go to Antalya, Andiamo Antalya
Allons a Antalya, komm zu Antalya,
Liva Antalya, lüblü ya Antalya

Orjinal halini tekrar dinleyipte hatırlamak isteyen okurlarımız için;

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir