Antalya’yı güzelleştiren adam

Antalya’nın pek çok yerinde O’nun eserleri var. Hergün binlerce insan O’nun eserlerinin önünden geçiyor. Belki de bir çoğumuz farkında değiliz. Antalya’da nerede güzel bir cadde varsa, O’nun elinden çıkan sanat eserleri süslüyor.

O, kentimizi güzelleştiriyor.

Kim mi? Sanatçı Tufan Dağıstanlı.

Kendine özgü seramik kuşları ile O’nu tüm dünya tanıyor. Bir çok ülkede eserleri sergileniyor.

Tufan Dağıstanlı, kendisi gibi seramik sanatçısı olan eşi Leyla hanım ile birlikte Antalya’da yaşıyor. “Seramika” adını verdikleri atölyede topraktan, sanat eserleri yaratıyor.

Tufan Dağıstanlı kimdir?

Antalya Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucu üyesi olan Tufan Dağıstanlı, 1971’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Beril Anılanmert’in asistanlığında, Sadi Diren’in öğrencisi olur ve 1977’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Seramik Bölümü’nü bitirir. 2002 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluş çalışmalarında yer alır ve eşi ile 4 yıl burada Seramik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapar.

Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergiye katılan Dağıstanlı, kendine özgü “Kuşlar”ı ile dikkat çeker. İspanya, Almanya, Rusya da açtığı sergiler büyük beğeni toplar ve ilgi uyandırır.

Dağıstanlı’ya göre her sanatçının bir imzası, eserine bakıldığında hemen onun olduğunu belirten bir ayrıntısı vardır. Tufan Dağıstanlı’nın da “Kuşlar”ı adeta onunla özdeşlemiştir.

Aynı zamanda deniz aşığı ve balık adam olan sanatçı, denizaltının büyülü dünyasından esinlenerek yapmış olduğu “Balık”larına da ayrı bir önem vermekte, en az kuşları kadar onları yapmaktan da zevk almaktadır.

Tufan Dağıstanlı’nın eserleri şu günlerde Demirciler içi Fikret Otyam Sanat Galerisi’nde sergileniyor. 25 Temmuz’a kadar gezilebilir. “Benim Akdeniz’im” isimli seramik sergisinde, Akdeniz’in en özel canlısı “orfoz”u manken olarak kullanıyor. Mutlaka görmelisiniz.

Sanatçı, halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir. www.seramikaantalya.com kişisel web adresidir.

fotoğraf: sokakantalya.com 

Işıklar Caddesi’nin sıra dışı tabelası Dağıstanlı’nın imzasını taşıyor.

 

Güllük Caddesi’nin girişindeki heykelde de yine Dağıstanlı’nın kuşlarını görmek mümkün.

 

Kazım Özalp Caddesi’nde de (Kapalı yol) Tufan Dağıstanlı’nın eserleri dikkat çekiyor.

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki havuzları süsleyen seramik “Kuşlar” yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı.

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir