Antalya’yı Portakal’a İlk Kim Benzetti?

Antalya’yı portakal’a ilk kim benzetti?

Ya da ilk kim bunu dile getirdi bilmiyoruz ama ilk kimin bunu yazdığını öğrendik… Mustafa Oral tarafından yazılan “Akdeniz’in Diliyle Antalya Tarihinden Sayfalar” kitabından öğrendik…

Mustafa Oral şöyle diyor kitabında;

“Çocukluğunu Birinci Dünya Savaşı yıllarında Antalya’da geçiren Sabri Esat Siyavuşgil (1907-1968) Varlık’da (1 Ağustos 1933) yazdığı yazının odak noktası portakal ve şelale olmuştur. Daha doğrusu bu iki simgeye dayanarak Antalya’yı anlatmaya çalışmıştır.

Antalya bir portakala benzer. Sıcağı kızartıp yeşil dallara astığı öyle bir portakal ki içinde ağza bir şelale cömertliğiyle dökülen usaresi kabuğunu çatlatıp fışkıracak gibidir. Ve portakal, koku, tat, serinlik dolu bir kağıt fener gibi koyu yeşilliklerin bağrında ve avucumuzda atan küçük bir kalbi andırır. Meltem, bu mercan yumaklarını, bahçelerin zümrüt akışına, batan güneşler gibi kızıl ve yuvarlak taneler halinde dağıtır. Yaprağı, çiçeği ve meyvesiyle bir portakal ağacı, suyu, bulutu ve güneşiyle bir Antalya denizi kadar kıvrak ve şirindir. Omuz başlarını dalgalara gömerek ta öbür uçta batan güneşi içenler, bir portakal bahçesinin nemli halısına uzanıp yaprak fışırtısını dinlemeğe benzer.”

Antalya’yı belki portakala benzeten çok olmuştur ama biz bu kadar güzel bir benzetmeye henüz rastlamadık…

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir