Antalya’yı Yönetmeye Talip Olanlar için IQ Testi

IQ testinde üç basit soruya yanlış cevap veren Londra Belediye Başkanı Boris Johnson* ilham verdi. Yerel seçimler öncesi Antalya’yı yönetmeye talip olan başkan adaylarına IQ testi yapsak acaba nasıl bir sonuç ortaya çıkar.

Kimse kusura bakmasın, amacımız başkan adaylarını küçük düşürmek, aşağılamak değil. Ama ortada bir gerçek var. Adaylar yaşadıkları kentten bihaber.

Seçim çalışmaları sırasında “rüya” gibi projeler hazırladıklarını anlatan başkan adaylarımız acaba kenti ne kadar tanıyor. Kentin A.B.C’sini biliyor mu?

Başkan adaylarımıza 5 soru;

1 – Antalya’nın kurucusu kimdir?

2 – “Antalya hiç kuşkusuz dünyanın en güzel yeridir” sözünü kim söylemiştir?

3 – Antalyaspor’un renkleri nedir?

4 – Antalya’nın logosundaki, turuncu renkli yöresel meyve nedir?

5 – Bir önceki yazımıza da konu olan, Antalya’nın saat kulesi nerededir?

Bize ilham veren haber şöyle;

*İngiltere gündeminin ilk sırasına Londra Belediye BaşkanıBoris Johnson yerleşti. Fakir insanların başarısızlıklarıyla ilgili talihsiz açıklamalarının ardından ilk kez kamuoyu önüne çıkan Boris Johnson, LBC radyosunda Nick Ferrari’nin programına katıldı. Johnson, üç IQ sorusuna da doğru yanıt veremeyince, canlı yayında eleştiri oklarına hedef oldu. Johnson’a ilk olarak “4 tarafı da güneye bakan, kare şeklinde bir ev inşa ediliyor. Eve bir ayı geliyor. Ayı ne renktir?” sorusu yöneltildi. Johnson, “Kahverengi” diye cevapladı

ŞOK CEVAPLAR VERDİ
Ancak böyle bir ev Kuzey Kutup noktasında inşaa edilebileceği için evi ziyaret edecek ayı bir kutup ayısıydı. Yani cevap beyazdı. 2. olarak “3 elma arasından 2 elma alırsan kaç elman olur?” diye sordu. Johnson’ın cevabı “Bir elma” oldu. Sorunun cevabı ise 2’ydi. “Gece saat 8’de kurmalı saat 9’da çalacak şekilde kuruldu. Saat çalmadan önce kaç saat uyunmuş olunur?” sorusuna, Johnson cevap veremedi. Doğru yanıt ise kadranlı çalar saatlerde sabah-akşam farkı olmadığından “Bir saat” olmalıydı.

ETKİLİ KİŞİYDİ

Boris Johnson, GQ İngiltere’nin okuyucuları tarafından İngiltere’nin en etkili kişisi seçilmişti. Kraliçe II. Elizabeth’i ve Başbakan David Cameron’ı büyük bir farkla geride bırakan Johnson, aslında Osmanlı torunu. 48 yaşındaki Boris Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinde İçişleri Bakanı olarak da görev yapmış olan gazeteci Ali Kemal Bey’in torunu. (Takvim Gazetesi – 5 Aralık 2013)

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir