Aspendos Opera ve Bale Festivali Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü’nce bu yıl 26’ncısı gerçekleştirilen, ülkemizin ilk ve en uzun soluklu opera ve bale festivali, “Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali” 1 Eylül’de başlıyor. 1994 yılından bu yana aralıksız düzenlenen festival, bu yıl ik kez 2 bin yıllık Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yanı sıra, Antalya EXPO 2016 alanında da bir gösteriye evsahipliği yapacak. DOB Genel Müdürlüğünün hazırladığı ‘Troya’ operası 16 Eylül’de Antalya EXPO’da sahnelenecek. 1- 18 Eylül tarihleri arasından gerçekleştirilecek festivalin tüm temsilleri saat 21.00’da başlayacak.

Carmen’i İstanbul DOB sahneliyor.

CARMEN’LE AÇILIYOR

Festivalin açılışı Bizet’in ünlü operası ‘Carmen’ ile yapılacak. İstanbul DOB tarafından orkestra şefi Zdravko Lazarov yönetiminde sahnelenecek eser, 1 ve 2 Eylül’de Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluşacak.

4-5 Eylül günleri Ulusal Onursal Akademik Ukrayna Dansları ”Pavel VIRSKY ” Dans Topluluğu “Dans Rüzgarları” ile Aspendos’ta olacak.

Balenin klisiklerinden ‘Kuğu Gölü’ 8 Eylül’de, Viyana’nın 300 yıllık, köklü bale geleneğinin başarılı temsilcisi Viyana DOB Birliği tarafından Aspendos’ta sahnelenecek.

Antalya DOB 12 ve 13 Eylül’de bir Aspendos klasiği ‘Aida’ operası ile sanatseverle buluşacak. Verdi’nin ünlü eseri, geçmişte pek çok kez Aspendos Festivali’nin açılış eseri olarak sahnelenmişti.

Troya operası Antalya EXPO’da sahnelenecek.

DOB Genel Müdürü Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğinde oluşturulan ‘Troya’ epik operası ise 16 Eylül’de Antalya EXPO’da sahnelenecek.

Festivalin finali 18 Eylül’de yine Murat Karahan’ın solist olacağı gala konseriyle yapılacak. Bu konserrde İtalyan şef Fabrizio Maria Carminati yönetiminde Antalya DOB Orkestrası, Karahan’a eşlik edecek.

SÜRAL GRUBU DESTEKLİYOR

“Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali”nin sponsorları arasında Antalya’nın önemli turizm markalarından Süral Grubu da bulunuyor. Turizm, tarım ve içecek sektörlerinde yatırımları bulunan Süral Grubu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Aspendos Festivali’nin ana sponsoru ve en büyük destekçisi. Corendon, SunExpress, ING Bank festivalin diğer sponsorları arasında.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve kültür turizmine önemli katkılar sağlayan “Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali”, 1-18 Eylül 2018 tarihleri arasında, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali Tarihçesi;

Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk opera / bale festivali, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, 1994 yılından bu yana Antalya’da bulunan iki bin yıllık Antik tiyatroda gerçekleştirilmektedir.

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, başta Antalya kenti olmak üzere Akdeniz kıyı şeridi boyunca yoğun ilgi görmekte, her yıl 60.000 ‘e ulaşan yerli ve yabancı izleyicisi ile ülkemizin gözde festivallerinin başında gelmektedir. Başlangıcından bu yana, ülkemizin sanat turizmine getirdiği katkılarla da önemli bir konuma ulaşmıştır.

Devlet Opera ve Baleleri’nin organize ettiği önemli sanat etkinliklerinden biri olan Aspendos Opera ve Bale Festivali; başlangıcından beş yıl sonra uluslararası kimliğe kavuşarak, her geçen yıl artan sanatsal kalitesi ile dünyanın önemli topluluklarının katılmak için sıraya girdikleri bir festival haline gelmiştir.
Avrupa’nın saygın kuruluşları arasında olan Avrupa Festivaller Birliği’ne ( EFA – European Festivals Association ) kabul edilen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, dünyadaki diğer festivallerle birlikte saygın yerini almıştır. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali 2015 yılında, dünyanın ilk ve tek “Kalite Yönetim Belgesi” ödülünü (TS-EN-ISO 9001: 2000) alan festivalidir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir