ATAV 2017 Takvimi’nin konusu; Antalya’nın Sualtı Zenginlikleri

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) yine harika bir çalışmaya imza attı.

Antalya’nın sahip olduğu ancak bugüne kadar değeri bilinmeyen saklı kalmış zenginlikleri gün ışığına çıkarmaya kendini adamış olan Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) tarafından 10 yıl önce basımına başlanan “Memleketim Antalya” takvimleri serisinin 2017 yılı teması “Sualtı Zenginlikleri” olarak belirlendi.

ATAV Başkanı Nizamettin Şen, takvimin temasının su altı zenginlikleri seçilmesiyle ilgili şunları söylüyor; “Antalya birçok farklı noktasında farklı dalış imkanları sunan zengin sualtı dünyasına sahip ayrıcalıklı bir şehirdir. Sualtı tutkunlarına olağanüstü deneyimler sunmakta; deniz altındaki rengârenk doğaya, sular altında kalmış antik kente, denizaltı müzesine, batmış savaş gemilerine ya da batırılmış uçağa dalma ayrıcalığını yaşatmaktadır.”

ats_4132

Akdeniz‘de 5 bin yıldan fazla süredir var olan “Posidonia /Akdeniz Çayırları”nın deniz ekosisteminin önemli ve maalesef nesli tükenmek üzere olan parçaları olduğunu vurgulayan Nizamettin Şen, “Doğal değerlerimizin korunması, sürdürülebilir turizm için olmazsa olmazımız” ifadesini kullanıyor.

Şen takvimin önsözünde sualtı tutkunlarını Antalya’ya davet ediyor;

“Demre, Kaş ve kalkan’da toplam 70 dalış merkezi sualtı tutkunlarına olağanüstü deneyimler sunuyor. Deniz altındaki rengarenk doğaya, sular altında kalmış antik kente ister batırılmış bir gemi ya da uçağa dalmak bir ayrıcalıktır. Kemer’deki Paris 2 Batığı, Tekirova açıklarındaki Üç Adalar, Manavgat’ta 200 metre açıkta Hadley’s Harley adlı B-24 tipi Amerikan savaş uçağı batığı ve Sualtı Müzesi ile Antalya Körfezi’nin batı ucunda bulunan Gelidonya batığı bunlar arasında yer alıyor. Antalya Kaleiçi Yat Limanı’nın 1 kilometre açığında şamandıra altında St.Didier adlı Fransız gemisinin batığı ise kent ile iç içedir. Zenginlikleri keşfetmek için sizi turkuaz sulara davet ediyoruz.” 

Üç Dilde Hazırlandı

Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde hazırlanan 3 semavi dinin bayramlarını ve ay hareketlerini de içeren 2017 yılı Antalya Takvimi’nde 15 yıldır KETAV tarafından düzenlenen “Kemer Uluslararası Sualtı Günleri” su altı fotoğraf yarışmasında ödül alan; Ali Ahmadi, Deniz Gökmen, Deniz Tiryakioğlu, Ercument Gucuyener, Fehmi Şenok, İlker Acar, Kamran Kamaei, Mehmet Özbatak, Mehtap Çiftçi, Nezih Ekmekçi, Rıza Taşkın, Seamek Deraksham, Sergun Aydan, Sıdıka Başkaya’nın fotoğrafları ve Adnan Büyük, Ali Sivrikaya ile Tahsin Ceylan tarafından çekilen Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen’in fotoğraflarına yer verilmiş.

ats_4106

ATAV daha önceki yıllarda takvimlerinde; Antalya Müzesi Etnografik Eserleri, Heykelleri, Antik Tiyatroları, Plaj ve Şelaleleri, Mağaraları, Endemik Bitkileri, Yemekleri, Kelebekleri ve Yörük Gelin Kıyafetleri gibi konuları işlemişti.

ATAV takvimleri koleksiyonluk çalışmalar. Hepsini titizlikle saklıyoruz. Bir çok Antalyalı’nın da bizim gibi özenle sakladığını düşünüyoruz. Her bir takvim aynı zamanda gelecek kuşaklara aktarılacak eserler.

Başta ATAV Başkanı Nizamettin Şen olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyoruz.

ats_4099

ats_4113

ats_4117

ats_4127

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir