ATAV ve 7 Mehmet Antalya Lezzetleri’ni Dünyaya Tanıtmak için kolları sıvadı

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), geçen hafta İstanbul’da gerçekleştirilen Gastro Show kapsamında misafirlere tattırdığı Antalya’ya özgü lezzetlerin tanımını bu sefer de turizm kentinde yaptı.

Turizm Medya Grubu ve Gastronomi Turizmi Derneği ortaklığıyla İstanbul’da gerçekleştirilen Gastro Show kapsamında Antalya Tanıtım Vakfı ve 7 Mehmet Restaurant, Antalya’ya özgü lezzetleri etkinliğe katılan misafirlere tattırdı. Büyük beğeni toplayan lezzetler bu sefer de ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege’nin ev sahipliğinde Antalya’daki restoranda Şef Mehmet Akdağ’ın yorumuyla basın mensuplarına sunuldu.

Antalya’ya özgü olan ancak Şef Akdağ’ın kendi yorumlarıyla süslediği Toros Dağları’nda yetişen keçilerin sütlerinden yapılan Keçi Peyniri, domates, pirinç, sarımsak ve fesleğenle süslenmiş Karidesli Cive, Hibeş, kavrulmuş kabak çekirdekleriyle servis edilen Beyaz Üzüm Yaprağı, yeşil erikle farkı bir tat yakalanan Taze Otlu Kuru Cacık, Tarator Soslu Börülce, Pilaki Grida, ismini içerisindeki rengarenk sebze ve meyvelerden alan Gökkuşağı Salatası, çifte kavrulmuş tahin ve manda kaymağıyla servis edilen Kabak Tatlısı lezzetleri davete katılan misafirlere sunuldu. Özel menüler ile misafirlere tanıtılan özenle hazırlanmış yemekler davete katılan kişilerin büyük beğenisini topladı.

Antalya’nın gastronomi tarihine katkı sunmaya çalıştıklarına değinen ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, “İstanbul’daki Gastro Show’da ilk gün yapılan protokol yemeğiyle Antalya lezzetlerini tattırdık. Bunları yaparken Elmalı’nın bağlarından toplanan üzümlerle yapılan Antalya’nın şarabıyla eşleştirerek farklı bir lezzet sunduk. Bugün de İstanbul’da sunduğumuz menüyü Antalya’nın basın mensuplarına tattırmak istedik. Yemeklerin hepsi aslında geleneksel lezzetler. Bunları farklı dokunuşlarla, daha modernize ve popüler hayata ayak uydurmuş bir havaya sokarak bunları anlatmak istiyoruz. Özellikle pandemi döneminde gastronomiyle ilgili ATAV olarak ciddi ataklarımız oldu. Kentimizde de uluslararası iki etkinlik yaptık ve devamı gelecek” dedi.

GÖKKUŞAĞI SALATASININ HİKAYESİ; Her gün yeni lezzetler peşinde koşan Hakkı Akdağ, mevsim sebzeleri ve meyveleriyle taze ve renkli bir salata hazırlar. Servis eder. Bir müşterisi, “Bu salata gökkuşağına benziyor” der. Hakkı Akdağ o gün salatasına bu ismi verir. Büyük ustanın imza attığı son lezzettir. İçindekiler; Tirmis, pembe greyfurt, limon parçaları, reyhan yaprağı, salatalık, çilek, avokado ve elma sirkeli sos.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir