ATAV’dan “101 Street Food” Projesi

Turizmci Nizamettin Şen’in liderliğindeki Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Antalya için ilginç projeler üretmeye devam ediyor.

ATAV ve Nizamettin Şen’le ilgili çok sayıda yazı kaleme aldık. Antalya’nın mağaralarını, kelebeklerini, çiçeklerini işlediği masa üstü takvimleri, taksiler için hazırlanan Antalya kokuları, Antalya tarhanaları belgeseli ve kitapçığı…

Nizamettin Şen ve yönetim kurulunun dinamizmi gerçekten ATAV’ı Antalya’nın en üretken sivil toplum kuruluşu yapıyor.

ATAV’ın son projesi ise sokak lezzetleri üzerine. Dünyada gastronomi turizmi denince “Sokak lezzetleri” olmazsa olmaz. Ancak biz de nedense bu konuda yanlış bir algı var. Oysa bir kentin gastronomisini şekillendiren en önemli unsur yöresel tatları ve kentin mütevazi dükkanlarında, herkesin damak tadına ve kesesine uygun lezzet durakları.

ATAV yeni projesi101 Street Food” ile Antalya’nın sokak lezzetlerini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

Şayet sizde lezzet tutkunu iseniz ya da yemek meraklısı iseniz www.101streetfood.com u mutlaka takibe alın.

Gastronomi Turizminde Antalya’nın da yer aldığını tüm dünyaya duyurmak istediklerini belirten ATAV Başkanı Nizamettin Şen şöyle diyor;

“ATAV, 101 Street Food projesi ile dünyada yeni bir akım olan kentte halkın yıllarca ve sıklıkla kullandığı yerel restoranları ve lezzetlerini tek bir çatı altında topladı. Şehrin özgün lezzetlerini, vazgeçilmez tatlarını artık www.101streetfood.com adresinden takip edebilirsiniz. Web sayfasında bulunan 5 kategoride (çorbacılar/kebap ve pideciler/balıkçılar/yöresel lezzetler/tatlıcılar ve dondurmacılar) yer alan 101 restoranlar kentin semtlerine göre de aranabiliyor. Mekanlar hakkında telefon, web sayfası, harita üzerinde işaretli adresi ve sosyal medya bilgilerinin yanında ziyaretçilerden gelecek görüş, öneriler ve yorumlar da yer alacak. Site Antalya Tanıtım Vakfının sorumluluğunda yürütülecektir. Bu projeyle birlikte Antalya’nın turizmde yerel lezzetleri ile de ön plana çıkacağını ümit ediyoruz.”

ATAV’ın katkısı büyük

ATAV’ın 12 yıl önce 4 dilde yayınlanan ‘Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri’ yemek kitabı ve bu kitaba ait 6 dilde broşür, Antalya lezzetlerinin tanıtımı açısından bir ilk ve en önemli çalışma.

ATAV daha sonra yemek kitabından hareketle Slow Food Antalya ile birlikte “Antalya Tarhanları”nı kayıt altına aldı.

İtalya’da Salone Internazionale del Gusto, İstanbul’da Gastronomi Fuarı ve Eski Foça’da Terra Madre: Tatların Buluşması etkinliklerinde de belgesel ve broşür ile “Antalya Tarhanaları”nın tanıtımı yapıldı.

ATAV’ın davetiyle Antalya’ya gelen Turkmax Gurme kanalında yayınlanan Lezzet Peşinde ekibi ile yerel tatları izleyicilerle buluşturuldu.

146 ülkeden 240 binin üzerinde yemek ve içecek tarifi yer alan Expo 2015 Milano’ya ait World Recipes web sayfasında ATAV’ın Antalya’ya ait 49 yemek tarifi ile “Top Italian and International Authors” listesinde 5. sırada yer alıyor.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir