AVM Gerçeğine Tiyatrolu Bakış:KİRACI

Geçtiğimiz hafta Antalya medyasında yer alan bir haber dikkatimizi çekti.
“Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Oda Tiyatrosu perdelerini halka açtı.”
Esnaflar, esnaf yakınları, AESOB ve bağlı oda çalışanlarından oluşan tiyatro gurubu, ilk oyunu Kiracı’yı sahneye koydu. Ocak ayı içerisinde amatör bir ruhla, sahneye ilk kez çıkacak oyuncularla kurulan tiyatro gurubu, Ümit Ziya Altı’nın yazdığı ve yönettiği Kiracı adlı oyunu 3 ay gibi çok kısa bir sürede hazırladı ve sahneledi. AVM’ler yüzünden mesleğini bırakmak zorunda kalan bir esnafın verdiği hayat mücadelesini anlatan Ümit Ziya Altı’nın yazıp yönettiği ‘Kiracı’ isimli traji komik oyun, AESOB Oda Tiyatrosu oyuncuları tarafından Antalyalı sanatseverlerle buluşacak.
AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, “Esnaf ve sanatkâr her zaman var olmalıdır. Esnaf ve sanatkârın yaşaması, yaşatılması gerekir. Ben esnafın sonunun, oyundaki gibi olmayacağını, olmaması gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu çığlığımızı yetkililer duyar. Yıllardır söylediğimiz AVM sorununu, bir kez de sanat yolu ile dile getirmeye çalıştık” şeklinde konuştu.
‘Kiracı’ oyununda yeni açılan büyük alışveriş merkezleri yüzünden baba mesleği olan bakkallığı bırakarak dükkânını kapatmak zorunda kalan bir esnafın ev kirasını dahi ödeyemeyecek bir hale gelmesi ve sonrasında gelişen olaylar trajik bir durumla gözler önüne seriliyor.
“AVM’ler konusu esnafımızın kanayan bir yarası haline gelmiştir. Bizler de bu rahatsızlığımızı hemen hemen her platformda dile getirmeye çalışıyoruz. Şehir merkezinde açılan yeni AVM’leri bırakın, artık mahalle araları dahi kontrolsüz bir şekilde açılan cep marketlerle doldurulmakta ve esnafın söylemleri dikkate alınmamaktadır. İnsanları, insanlara, insanla ve yine insanca anlatan bir sanat dalı olan tiyatro ile esnafımızın bu önemli sıkıntısını bu seferde sanat yoluyla ilgililere duyurmak istedik. Sanata ve esnafımızın bu sesine duyarlı olan herkesi oyunumuza bekliyoruz” dedi.
Kiracı, şehrin değişik noktalarında 6 oyunla esnafla ve halkla buluşacak. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Oda Tiyatrosu, esnaf ve sanatkarı konu alan yeni oyunlarla sanat severlerin karşısında olacak.
Oyunun ücretsiz olarak sahneleneceği yerler
9 Nisan saat 20.00 Yeni Mahalle Semt Evi
14 Nisan saat 20.00 Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi
16 Nisan saat 20.00 Yeni Mahalle Semt Evi
17 Nisan saat 20.00 Haşim İşcan Kültür Merkezi
25 Nisan saat 20.00 ABT Kültür Salonu
22 Mayıs saat 20.00 Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir