BAĞIMLILIKLA TOPYEKÛN MÜCADELE ETMELİYİZ

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında, farkındalık oluşturmak ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla oluşturulan Narkotik Eğitim Tırı Antalya’ya geldi. 15-21 Mayıs tarihlerinde Antalya’nın farklı yerlerinde Antalyalılarla buluşacak olan tırın ilk durağı Muratpaşa İlçesi Yeşildere Mahallesi oldu.

Madde kullanımı ve bağımlılık ile ilgili doğru zannedilen yanlışlara dikkat çekmek, gençleri, ebeveynleri ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından düzenlenen programa Garnizon Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Müftüsü Osman Artan, il protokolü ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

İstanbul’da ‘Hedef Olma, Hedefsiz Kalma’ projesi kapsamında hazırlanan eğitim tırı’nın içerisinde bulunan 40 metrekarelik modern eğitim salonundaki 12 dokunmatik ekranla vatandaşlara uyuşturucu maddenin insan vücudundaki etkileri anlatıldı.

Bir Hafta Boyunca Farklı Yerlerde Hizmet Verecek

Programda konuşan Vali Münir Karaloğlu, toplumda uyuşturucuyla mücadeleye karşı duyarlılığı arttırmak, vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla tırın bir hafta kentte hizmet vereceğini ifade etti.

Bağımlılıkla Mücadelede Karalıyız

Son dönemde bağımlılıkla mücadele konusunda hükümetin çok büyük gayretlerinin olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, “Uyuşturucuya erişimi engellemek için büyük çaba sarf ediyoruz. Bağımlı vatandaşların tedavisi için de birçok uyuşturucuyla mücadele kurumu hizmete açıldı. Tedaviden sonra bu vatandaşları takip etmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızı tekrar eski hale dönme ihtimali olduğu için rehabilite ediyoruz. Gençlere yönelik mesleki kurslar veriyoruz. Antalya’da ihtiyaç olan pastacılık, aşçılık, kuaförlük gibi mesleklere yönlendiriyoruz. Kursların ardından da bir işe yerleştiriyor ve bu iş yerlerinde de takiplerini yapıyoruz” dedi.

Bağımlılık Terörden Daha Tehlikeli

Bağımlılık çok ciddi bir problem olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, bağımlılığın toplumu içten içe çürüten, toplumsal bütünlüğümüzü, varlığımızı tehlikeye atan ve terörden bile daha tehlikeli olan bir bela olduğunu belirtti.

Bu tehlikeyle millet olarak topyekûn mücadele edilmezse başarılı olunamayacağına işaret eden Karaloğlu, “Sadece polis, jandarma mücadele etsin demek olmaz. Vatandaşlarımızın ve tüm kamu kurum kuruluşlarımızın içinde olduğu ve sivil toplumun destek verdiği topyekûn bir mücadeleye ihtiyacımız var ve şuanda bunu yapmaya çalışıyoruz. Ama şunu unutmayın en büyük mücadele bu belaya bulaşmamaktır” dedi.

Aileler Çocuklarına Sahip Çakmalı

Uyuşturucu kullanmaya başlayan birisini çok büyük emek, çok ciddi mesai ve güçlü bir irade ile ancak kurtulabildiğine işaret eden Vali Karaloğlu, “Çocuklarımızı bu beladan korumak için anneler, babalar, aileler ne olur çocuklarımıza sahip çıkalım. Çocuklarımızın sokakta kiminle nasıl zaman geçirdiğini takip edelim. Çocuğumuz okuldan geldi. Sokağa çıktı akşam eve gelir diye bakmayalım. Çocuklarımızı takip edelim. Onlarla sohbet edelim. Dışarıda onları tuzağa düşürmek için bekleyen haydutlara fırsat vermeyelim” diyerek ebeveynlere çağrıda bulundu.

Her Türlü Bağımlılıkla Mücadele Ediyoruz

Çocukların kaliteli vakit geçirebilmeleri adına da kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının çok güzel çalışmaları olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan spor, resim, müzik tiyatro, yabancı dil gibi çeşitli kurslar, Müftülüğün Kuran kursları ve STK’ların da örnek çalışmaları olduğunu hatırlattı.

Konuşmasında bağımlılığın sadece uyuşturucu olmadığını da dikkat çeken Vali Karaloğlu, vatandaşları sigara, alkol, teknoloji, gibi insanı özgürlüğünden alıkoyan her şey ile topyekûn mücadeleye davet etti.

İnşallah Ramazan Vesile Olur

Ramazan ayının da gelmesi ile sorunların azalacağını ümit ettiklerini belirten Karaloğlu “İnşallah daha az sorun yaşadığımız bir döneme doğru hep beraber gideriz. Şeytanların bağlandığı ve bir rahmet ayı olan Ramazan ayı başlıyor. İnşallah Ramazan ayını da bir fırsat bilir bu konularda kendimizi, ailemizi, çocuklarımızı manevi bir check up’tan geçiririz. Sorunlarımızı tamir ederiz. Şimdiden hepinizin Ramazan’ını da kutluyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Vali Münir Karaloğlu beraberindeki heyet ile Narkotik Eğitim Tırı’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

 

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir