Tam Mevsimi: Balkabağı

 

Balkabağı, sonbahar ve kış aylarında yetişen bir sebzedir. Bilinen 130 farklı cins ile 800 farklı türü bulunur. Hem etli kısmı hem de çekirdeği tüketilir ve ikisinin de birbirinden fazla yararı bulunmaktadır.

Turuncu bir besin olan balkabağı, diğer turuncu/kırmızı sebze ve meyveler gibi iyi bir vitamin kaynağıdır.  İçeriğinde bulunan en önemli besin öğelerinden biri A vitamini ve A vitamini öncülerinden olan karotenoidlerdir. Bu besin öğeleri vücutta görme, büyüme ve gelişme, üreme gibi önemli süreçlerde aktif rol oynarlar. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olması sebebiyle kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıkların önüne geçmede önemli etkileri bulunur. Vitaminlerin yanında balkabağı içinde çokça mineral de barındırır. Balkabağının kalsiyum ve potasyum içeriği yüksek olmakla birlikte, sodyum içeriği de oldukça düşüktür. Bu nedenle, yüksek tansiyon hastaları için de güvenli bir besin olarak nitelendirilmektedir.

Balkabağı, içinde bulunan lif sayesinde kan şekerini düzenleyici, kabızlığı önleyici etkilere sahip olmakla birlikte tokluk süresini de uzatarak, sağlıklı beslenme sürecinde önemli destek besinlerden biridir. Sağlıklı beslenme sürecinde balkabağını mutfakta bol bol değerlendirmek, içerdiği besin öğelerinin alımıyla birlikte olumlu etkilere sahip olacağı söylenebilir.

Antalyalılar çok sever: Tahinli balkabağı tatlısı!

Geleneksel Antalya mutfağının en güzel lezzetlerinden biri Antalya Usulü Balkabağı Tatlısı, hem lezzet hem içerik açısından oldukça doyurucudur. Ancak her tatlıda olduğu gibi tüketirken dikkatli olmak, porsiyon kontrolü sağlamak olası sağlık sorunlarının önüne geçmede etkilidir. Bunun dışında, içeriğindeki şeker miktarından dolayı şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, obezite gibi durumlarda tüketirken dikkatli olunması gerekir. Zayıflama, hastalık yönetimi gibi bir süreçteyseniz, sağlıklı beslenmek ve işlenmiş şekerden bir nebze uzaklaşmak ama sevdiği tatları da özlemek istemeyen biriyseniz, basit bir tarifle özleminizi bir nebze giderebilirsiniz: Fit Antalya Usülü Kabak Tatlısı!

 

Malzemeler:

250 gram balkabağı

2 yemek kaşığı pekmez

2 yemek kaşığı tahin

3-4 adet ceviz içi

9-10 yemek kaşığı (artırılabilir) yulaf ezmesi

Hindistan cevizi

 

Yapılışı: Kabuklarından ayrılmış balkabağı haşlanır, ılıması için beklenir. Ilıdıktan sonra çatal yardımıyla ezilip püre haline getirilir. İçine 2 yemek kaşığı pekmez ve 2 yemek kaşığı tahin ilave edilir, karıştırılır. 9-10 yemek kaşığı yulaf ezmesi blenderda un haline getirilir. İçine cevizler de eklenir, ancak cevizlerin toz haline gelmemesi için çok fazla çekilmez. Balkabaklı karışımın içine eklenir. Kıvam biraz yumuşak olabilir, bu nedenle yulaf kıvama göre artırılmalıdır. Top haline getirilir, dışı Hindistan cevizine bulanır. Servis edilmeden önce kıvamın katılaşması için buzdolabında 1-2 saat dinlendirilir.

İyi bir ara öğün alternatifi olarak çay ve kahvenin yanında topların büyüklüğüne göre 2-3 top tüketilebilir. Afiyet olsun.

Dyt. T. Damla Ataç Öztürk

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir