Balkonlar, Bahçeler Yarıştı,  Kazanan Antalya oldu…

Seher Özen Karadeniz

Başka şehirleri bilmem ama, ben nedense, balkon-bahçe yarışmalarını en çok Akdeniz kentlerine yakıştırıyorum. Denizin varlığından mı, Akdeniz insanın rahatlığından mı bilmem?

Dün Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ‘En Güzel Bahçe, Balkon ve Hobi Bahçesi Yarışması’nın ödül törenindeydim. Yarışmanın Jüri Başkanı Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi, kıymetli arkadaşım Doç. Dr. Reyhan Erdoğan hocamız ödül töreni için arayınca, fullantalya için orada olmam şart olmuştu.

Ne iyi etmiş de gitmişim dedim. En çok da yaşadığım kentte, sadece kenti ve kenttin güzelleştirilmesini konuştuğumuz bir güne tanıklık etmek beni mutlu etti.

Bu yarışmalar yoluyla doğanın uyanışına, evlerimizdeki balkonları ve bahçeleri yeşillendirerek biz de eşlik ederken, bir yandan da kentli olma sorumluluğumuzun bir başka yanını da deneyimliyoruz.

Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’da yeşil dokuyu çoğaltmak, çevre ve doğa sevgisini şehrin her noktasında hissedilmesini sağlamak amacıyla düzenlediği ve artık gelenekselleşen yarışmaya Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu ilçelerinden katılım olmuş. Bu yıl; En Güzel Balkon, Konut Bahçesi, Apartman Bahçesi, Site Bahçesi, İşyeri Bahçesi ve bu yıl eklenen Hobi Bahçesi olmak üzere 6 farklı kategoride ödül dağıtıldı.

Yaklaşık 104 kentlinin katılım gösterdiği yarışmada titiz bir eleme süreci geçirdiklerini belirten  Jüri Başkanı Doç. Dr. Reyhan Erdoğan sohbetimiz sırasında; “Kent estetiği, kentsel katılım, kent kimliği  üzerine yaptığımız araştırmaların gelip dayandığı nokta, kentte festivaller düzenlensin, yarışmalar düzenlensin ve bu yolla kentin güzelleşmesine halkın katkısı olsun diyoruz. Dolayısıyla bunlar hayata geçirilirken de bir parçası olmak benim için son derece mutluluk verici” dedi.

Ödül töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Antalya’nın çevre alanında uluslararası düzeyde kazandığı başarılara değinerek; “Antalya’yı dünyanın en güvenli, en yaşanabilir, en yeşil ve en güzel kenti haline birlikte getireceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

 

Antalya’nın En Güzel Balkonu Ayten Çakmak’ın balkonu. FullAntalya farkıyla bu güzel balkon…

Dereceye giren bazı yarışmacılara nasıl hazırlandıklarını sordum. Hobi Bahçesi birincisi olan Yasemin Karadeniz, bahçesini ikinci el malzemeleri de kullanarak tamamen doğal bir şekilde tasarladığını belirtti.

Apartman Bahçesi birincisi Yasemin Soyseçkin de, yaklaşık 1 yıl önce taşındığı apartmanın bahçesinin bu tarz bir düzenlemeye uygun olduğunu görünce gönüllü olarak bahçenin güzelleştirilmesi ile ilgilenmeye başlamış. Önce yollarını yapmış. Daha sonra küçük bir hobi bahçesi yapmış. Solan çiçekleri sürekli yenileriyle değiştirmiş. Anlayacağınız bahçenin üstünden elini hiç çekmemiş.  Zamanla apartmandakiler de destek vermeye başlamışlar. Balkon birincisi seçilen Ayten Çakmak da çiçekleri çok sevdiğini belirterek, balkonunu daha çok mevsim çiçekleri kullanarak düzenlediğini, her sabah ilk işinin onlarla ilgilenmek olduğunu söylüyor.

42 bin lira para ödülü

Her bir kategoride dereceye girenlere ödüllerinin takdim edildiği törende; birinciye 4 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye ise 1000 TL para ödülü verildi. Yarışmada toplam da 42 bin lira para ödülü dağıtıldı.

Bu arada açılışa renk katan Belediye Bandosu’nu da anmadan geçemeyeceğim. Törene katılanlara en az bahçeler kadar rengarenk bir müzik şöleni sundular.

 Hobi bahçemiz olmayabilir, her apartmanın bahçesi bu tarz düzenlemeler için uygun olmayabilir. Ancak her evin balkonu var.  Önce balkonlarımızdan başlayarak Antalya’yı rengarenk balkonlu bir kent yapabiliriz. Reyhan Hocama logosunda full çiçeği bulunan fullantalya’nın, seneye seve seve yarışmanın tanıtım sponsoru olabileceğini söyledim. Buradan Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki arkadaşlara da iletmiş olalım.

Antalya’ya yakışan bir etkinlik, emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

 

“En Güzel Bahçe, Balkon ve Hobi Bahçesi Yarışması”nın Kazananları:

 

 Apartman Bahçesi

Yasemin Soyseçkin

Bünyamin Safa Yazgan

Yusuf Demir

 

Site Bahçesi

Osman Ciğerim (Özpınarlar Casa Diva Sitesi)

Mehmet Tongal   ( Gloria Loft Evleri )

Sedat Özalp (Legno Park Sitesi)

 

Konut Bahçesi

Barış Ergül

Erkan Yallıoğlu

Asiye Çayır Uçkan

 

İş Yeri Bahçesi

Muzaffer Koçak

Hüseyin Küçükcoşkun

Gülşen Doğan

 

Balkon

Ayten Çakmak

Mehtap Özkavak

Dilek Sönmez

 

Hobi Bahçesi

Yasemin Karadeniz

Ferhat Arzuman

Hasan Çetinkaya

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir