Basit Şehirler:Budapeşte Haritası

Antalya’nın kent haritasının dağıtıldığı bir yer var mı?

Antalya Kaleiçi haritasının (varsa) Kaleiçi’nin girişinde dağıtıldığı bir yer var mı?

Mutlaka bu sorularımızın olumlu yanıtı vardır. Ancak biz bu haritalara ve dağıtım noktalarına rastlamadık.

Zaten teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde elimizdeki telefonlarda dünyanın tüm kentlerinin haritaları varken eski tip haritalara da belki rağbet azalmıştır bilemeyiz…

Blogta fırsat buldukça diğer kentlerin farklı ve dikkat çeken uygulamalarını paylaşmaya çalışıyoruz.

İşte bir farklı harita örneği de Macaristanın başekenti Budapeşte’den…

Lastik top şeklinde hazırladıkları Budapeşte haritası ile keyifli bir hizmet sunmuşlar. Elinizle topu sıktığınız zaman adeta haritaya zoom yapıyorsunuz…

Yumurta şeklindeki esneyebilir lastik top hairta, ilk etapta (ve uzaktan) üzerinde rengarenk ve soyut bir çizim barındırıyormuş gibi görünüyor. Topu sıktığınızdaysa aslında bir şehrin haritasından beklediğiniz hemen hemen tüm faydalı bilgileri içerdiğini fark ediyorsunuz.

Budapeşte’deki sokak adları, ulaşım, sağlık, yemek ve kültürel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız temel yerlerin bilgilerini içeren lastik top şehirdeki bölgelere de farklı renklerle kodlayarak yer vermiş. Hızlıca neyin nerede olduğunu öğrenmek için şimdiye kadarki en pratik ve şaşırtıcı deneyimi sunan tasarım, suya dayanıklılığıyla da vazgeçilmez bir nesne potansiyeli taşıyor.

Yön buldurma konusunda ne kadar maharetlidir denemeden bilemeyiz ama kilometrelerce uzaktaki bizleri bile konuşturuyor, yazdırıyor.

Kaynak: Bigumigu.com

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir